Díky vynálezu zvanému olfaktometr lze ve virtuální realitě nově využít i čich.
Díky spolupráci mezi Univerzitou v Malmö a Stockholmskou univerzitou vznikla nová technologie, která lidem umožňuje využívat čich v prostředí virtuální reality (VR). Olfaktometr, jak se nové zařízení jmenuje, lze vyrobit pomocí 3D tiskáren.
Využití je vcelku jednoduché: s pomocí náhlavní soupravy VR hráč prozkoumává virtuální vinný sklípek a zároveň sbírá virtuální poháry na víno, které jsou naplněny různými druhy vína. Když hráč zvedne sklenici, malý čichový přístroj, který je připojen k ovladači systému VR, vypustí dávku parfémovaného vzduchu.
Budou se vyrábět hry pro someliéry?
„Možnost přejít v herním světě od pasivního k aktivnějšímu vnímání čichu otevírá cestu k vývoji zcela nových herních mechanik založených na čichu. Ty budou vycházet z pohybů a úsudků hráčů,“ řekl Simon Niedenthal, výzkumník interakce a her na univerzitě v Malmö.
„Stejně jako je běžná počítačová hra tím obtížnější, čím je hráč lepší, může být pachová hra výzvou i pro hráče, kteří již mají citlivý nos. To znamená, že pachový stroj lze použít i k tréninku degustátorů vína nebo parfumérů,“ říká Jonas Olofsson.
Čichoměr nabídne řešení pacientům po koronaviru
A jak to celé funguje? Čtyři samostatné ventily jsou připojené ke kanálu napájejícímu čichový měřič. Ventilátor uprostřed kompaktního zařízení nasává vzduch do trubice. Hráč tak může na počítači otevírat a zavírat čtyři kanály aromatu a míchat tak různé vůně. Ty se pak kombinují a napodobují vůni vína. Složitost využití přístroje na vůně se ve hře zvyšuje s každým stupněm obtížnosti, které hráč dosáhne, jako tomu chodí ve většině her.
„Stejně jako je běžná počítačová hra tím obtížnější, čím je hráč lepší; i hra s vůněmi může být výzvou pro hráče, kteří již mají citlivý nos. To znamená, že stroj na vůně lze použít i k výcviku degustátorů vína nebo parfumérů,“ dodává Olofsson.
Využití pachové technologie ale nabízí i možnosti přesahující rámec videoher. Čichoměr může například poskytnout potřebný trénink pacientům po koronaviru, kteří při nemoci ztratili čich.
Zdroj:
sciencedaily.com, interestingengineering.com, unite.ai