Úterý, 23 července, 2024

Pohrajte si s minulostí: Nejlepší historické pc hry, které nejen baví, ale i něco naučí

Naše děti už dlouho nekonečné šprtání beze špetky fantazie zažívat nebudou. Místo toho je časem všechno důležité naučí historické pc hry.

Mohlo by vás zajímat

Konec školní hodiny. Ozývá se zvonění. „Než odejdete, třído, mám pro vás ještě jeden úkol,“ hlásí jako obvykle učitel. „Všichni si doma zahrajte několik hodin hru Assasin Creed a naučte se přitom něco o starém Řecku! Příště si vás vyzkouším z toho, co jste se dozvěděli o antické architektuře.“

- Reklama -

Že to zní jako hloupý sen, který se žádnému školákovi nikdy nemůže splnit? Ne tak úplně. Podle všeho se opravdu blíží doba, ve které otravné biflování nahradí mnohem příjemnější paření na počítači. Počítačové hry totiž na akademické půdě získávají postupně respekt. A jak upozorňuje v posledním vydání časopisu American Historical Review historik Andrew Denning, videohry jsou klíčové pro „vytváření veřejných znalostí o minulosti“ a měly by patřit do výuky.

Stránky Kansaské univerzity, které se článkem Denninga zabývají, tvrdí, že podle Denninga už pomalu z intelektuálních kruhů mizí předpojatost ke světu videoher. V akademickém prostředí se totiž objevuje stále více lidí, kteří při hraní videoher rostli. (A Andrew Denning je jedním z takových lidí, protože je mu teprve 38 let)

Denning však na hry jen neupozorňuje, také o nich vede kurz. Na univerzitě v Tennessee vykládá o hře Red Dead Redemption, jejíž děj se odehrává v Americe na přelomu 19. a 20. století. Úroveň detailů, které hra zprostředkovává, podle Denninga „dalece převyšuje úroveň historické monografie“.

Slova chvály si profesor zaměřující se na počátek 20. století našel i pro jeden připravovaný titul. „Nové vydání Oregon Trail se obrátilo na vědce zabývající se původními obyvateli Ameriky,“ pochvaluje si Denning, že se vývojáři her snaží o stále větší historickou přesnost.

Ovšem tituly zmíněné profesorem Denningem nejsou jediné, které by si zasloužily své místo v hodinách dějepisu. Je jich víc, které dokáží poučit. A dokonce mezi nimi najdete i jeden český titul, který trochu zlepší vaše znalosti o historii Čech.

Historické pc hry, které poučí podobně jako učebnice dějepisu

Kingdome Come: Deliverance

Poslední hra z dílny českého tvůrce Dana Vávry. Legendární autor Mafie tentokrát zabrousil dějově do středověku. A stejně jako to dělají tvůrci Oregon Trail se i Vávra a jeho tým o všem, co se objevuje ve hře, radili s historikem (jen tedy o dost dřív než tvůrci Oregon Trail), což je jen jeden z faktorů, proč dokáže tento herní titul tak skvěle zabavit. Děj vypráví příběh Jindřicha, mladíka ze Skalice počátku 15. století. Hra zachycuje na příběhu Jindřicha bouřlivé doby, kdy byl český král Václav IV. vězněn a trůn se snažil získat jeho bratr Zikmund. Součástí hry je mnoho historicky přesných událostí a řada informací o všem, co se tohoto období týká.

Assasin’s Creed

Tato akční dobrodružná série – zasazená do různých epoch, od starověkého Řecka po Londýn 19. století – představuje
hráčům historické události v trochu zábavnějším světle. Hráči prozkoumávají dobová města a kraje, jako by se procházeli po skutečných památkách. Speciální herní režim objevování nabízí možnost prohlídky pod vedením historiků a archeologů.

Attentat 1942

Explicitně vzdělávací hra ukazuje, jak vypadaly české země pod nacistickou okupací. Netradiční způsob hraní, kdy se mixují animace z minulosti a a hrané scény se živými herci ze současnosti, tvoří dohromady těžko odolatelný mix zábavy a poučení. Jako hráč se bavíte s babičkou, která vzpomíná na válečné časy. Tento styl vyprávění odhaluje, jak se osobní a kolektivní historie prolínají v každém historickém konfliktu.

Battlefield

V posledních verzích této série stříleček mohou hráči prozkoumat obě světové války z mnoha perspektiv, například z pohledu italských Arditi z první světové války. Obvykle se podobné hry zaměřují pouze na americké, britské nebo sovětské operace, takže možnost poznat zákulisí italských jednotek je více než osvěžující. Nejnovější verze také vyzdvihují roli žen a nebělochů v těchto konfliktech, tedy osudy, které byly dosud často přehlíženy.

Brothers in arms

Tahle hra hráčům předkládá taktické úkoly z druhé světové války, jako třeba manévrování s pěchotou, s kterou se vrháte do boje a potlačujete nepřátelské jednotky. Přestože jsou poučení hry o dobovém boji poměrně základní, ukazují potenciál netradičního stylu výuky prostřednictvím rekonstrukce.

Crusader kings

V této komplexní velkolepé strategické hře hráči vládnou středověké dynastii. Pomocí nejrůznějších taktických rozhodnutí mohou zkoušet různé varianty historie. Uzavírají nejrůznější spojenectví a tím, že experimentují s alternativní historií (Co kdyby Wales kolonizoval Anglii, a ne opačně?), mohou pak simulací toho, co se nestalo, lépe pochopit, co se v minulosti opravdu událo.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -