Sobota, 20 dubna, 2024

Pohrajte si s minulostí: Nejlepší historické pc hry, které nejen baví, ale i něco naučí

Naše děti už dlouho nekonečné šprtání beze špetky fantazie zažívat nebudou. Místo toho je časem všechno důležité naučí historické pc hry.

Mohlo by vás zajímat

Konec školní hodiny. Ozývá se zvonění. „Než odejdete, třído, mám pro vás ještě jeden úkol,“ hlásí jako obvykle učitel. „Všichni si doma zahrajte několik hodin hru Assasin Creed a naučte se přitom něco o starém Řecku! Příště si vás vyzkouším z toho, co jste se dozvěděli o antické architektuře.“

- Reklama -

Že to zní jako hloupý sen, který se žádnému školákovi nikdy nemůže splnit? Ne tak úplně. Podle všeho se opravdu blíží doba, ve které otravné biflování nahradí mnohem příjemnější paření na počítači. Počítačové hry totiž na akademické půdě získávají postupně respekt. A jak upozorňuje v posledním vydání časopisu American Historical Review historik Andrew Denning, videohry jsou klíčové pro „vytváření veřejných znalostí o minulosti“ a měly by patřit do výuky.

Stránky Kansaské univerzity, které se článkem Denninga zabývají, tvrdí, že podle Denninga už pomalu z intelektuálních kruhů mizí předpojatost ke světu videoher. V akademickém prostředí se totiž objevuje stále více lidí, kteří při hraní videoher rostli. (A Andrew Denning je jedním z takových lidí, protože je mu teprve 38 let)

Denning však na hry jen neupozorňuje, také o nich vede kurz. Na univerzitě v Tennessee vykládá o hře Red Dead Redemption, jejíž děj se odehrává v Americe na přelomu 19. a 20. století. Úroveň detailů, které hra zprostředkovává, podle Denninga „dalece převyšuje úroveň historické monografie“.

Slova chvály si profesor zaměřující se na počátek 20. století našel i pro jeden připravovaný titul. „Nové vydání Oregon Trail se obrátilo na vědce zabývající se původními obyvateli Ameriky,“ pochvaluje si Denning, že se vývojáři her snaží o stále větší historickou přesnost.

Ovšem tituly zmíněné profesorem Denningem nejsou jediné, které by si zasloužily své místo v hodinách dějepisu. Je jich víc, které dokáží poučit. A dokonce mezi nimi najdete i jeden český titul, který trochu zlepší vaše znalosti o historii Čech.

Historické pc hry, které poučí podobně jako učebnice dějepisu

Kingdome Come: Deliverance

Poslední hra z dílny českého tvůrce Dana Vávry. Legendární autor Mafie tentokrát zabrousil dějově do středověku. A stejně jako to dělají tvůrci Oregon Trail se i Vávra a jeho tým o všem, co se objevuje ve hře, radili s historikem (jen tedy o dost dřív než tvůrci Oregon Trail), což je jen jeden z faktorů, proč dokáže tento herní titul tak skvěle zabavit. Děj vypráví příběh Jindřicha, mladíka ze Skalice počátku 15. století. Hra zachycuje na příběhu Jindřicha bouřlivé doby, kdy byl český král Václav IV. vězněn a trůn se snažil získat jeho bratr Zikmund. Součástí hry je mnoho historicky přesných událostí a řada informací o všem, co se tohoto období týká.

Assasin’s Creed

Tato akční dobrodružná série – zasazená do různých epoch, od starověkého Řecka po Londýn 19. století – představuje
hráčům historické události v trochu zábavnějším světle. Hráči prozkoumávají dobová města a kraje, jako by se procházeli po skutečných památkách. Speciální herní režim objevování nabízí možnost prohlídky pod vedením historiků a archeologů.

Attentat 1942

Explicitně vzdělávací hra ukazuje, jak vypadaly české země pod nacistickou okupací. Netradiční způsob hraní, kdy se mixují animace z minulosti a a hrané scény se živými herci ze současnosti, tvoří dohromady těžko odolatelný mix zábavy a poučení. Jako hráč se bavíte s babičkou, která vzpomíná na válečné časy. Tento styl vyprávění odhaluje, jak se osobní a kolektivní historie prolínají v každém historickém konfliktu.

Battlefield

V posledních verzích této série stříleček mohou hráči prozkoumat obě světové války z mnoha perspektiv, například z pohledu italských Arditi z první světové války. Obvykle se podobné hry zaměřují pouze na americké, britské nebo sovětské operace, takže možnost poznat zákulisí italských jednotek je více než osvěžující. Nejnovější verze také vyzdvihují roli žen a nebělochů v těchto konfliktech, tedy osudy, které byly dosud často přehlíženy.

Brothers in arms

Tahle hra hráčům předkládá taktické úkoly z druhé světové války, jako třeba manévrování s pěchotou, s kterou se vrháte do boje a potlačujete nepřátelské jednotky. Přestože jsou poučení hry o dobovém boji poměrně základní, ukazují potenciál netradičního stylu výuky prostřednictvím rekonstrukce.

Crusader kings

V této komplexní velkolepé strategické hře hráči vládnou středověké dynastii. Pomocí nejrůznějších taktických rozhodnutí mohou zkoušet různé varianty historie. Uzavírají nejrůznější spojenectví a tím, že experimentují s alternativní historií (Co kdyby Wales kolonizoval Anglii, a ne opačně?), mohou pak simulací toho, co se nestalo, lépe pochopit, co se v minulosti opravdu událo.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -