Úterý, 23 července, 2024

Virtuální realita nabídne brzy hlubší prožitek díky možnosti si věci očichat

Mohlo by vás zajímat

Díky vynálezu zvanému olfaktometr lze ve virtuální realitě nově využít i čich.

- Reklama -

Díky spolupráci mezi Univerzitou v Malmö a Stockholmskou univerzitou vznikla nová technologie, která lidem umožňuje využívat čich v prostředí virtuální reality (VR). Olfaktometr, jak se nové zařízení jmenuje, lze vyrobit pomocí 3D tiskáren.

Využití je vcelku jednoduché: s pomocí náhlavní soupravy VR hráč prozkoumává virtuální vinný sklípek a zároveň sbírá virtuální poháry na víno, které jsou naplněny různými druhy vína. Když hráč zvedne sklenici, malý čichový přístroj, který je připojen k ovladači systému VR, vypustí dávku parfémovaného vzduchu.

Budou se vyrábět hry pro someliéry?

„Možnost přejít v herním světě od pasivního k aktivnějšímu vnímání čichu otevírá cestu k vývoji zcela nových herních mechanik založených na čichu. Ty budou vycházet z pohybů a úsudků hráčů,“ řekl Simon Niedenthal, výzkumník interakce a her na univerzitě v Malmö.

„Stejně jako je běžná počítačová hra tím obtížnější, čím je hráč lepší, může být pachová hra výzvou i pro hráče, kteří již mají citlivý nos. To znamená, že pachový stroj lze použít i k tréninku degustátorů vína nebo parfumérů,“ říká Jonas Olofsson.

Čichoměr nabídne řešení pacientům po koronaviru

A jak to celé funguje? Čtyři samostatné ventily jsou připojené ke kanálu napájejícímu čichový měřič. Ventilátor uprostřed kompaktního zařízení nasává vzduch do trubice. Hráč tak může na počítači otevírat a zavírat čtyři kanály aromatu a míchat tak různé vůně. Ty se pak kombinují a napodobují vůni vína. Složitost využití přístroje na vůně se ve hře zvyšuje s každým stupněm obtížnosti, které hráč dosáhne, jako tomu chodí ve většině her.

„Stejně jako je běžná počítačová hra tím obtížnější, čím je hráč lepší; i hra s vůněmi může být výzvou pro hráče, kteří již mají citlivý nos. To znamená, že stroj na vůně lze použít i k výcviku degustátorů vína nebo parfumérů,“ dodává Olofsson.

Využití pachové technologie ale nabízí i možnosti přesahující rámec videoher. Čichoměr může například poskytnout potřebný trénink pacientům po koronaviru, kteří při nemoci ztratili čich.

Zdroj:

sciencedaily.com, interestingengineering.com, unite.ai

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -