Čtvrtek, 13 června, 2024

Virtuální realita nabídne brzy hlubší prožitek díky možnosti si věci očichat

Mohlo by vás zajímat

Díky vynálezu zvanému olfaktometr lze ve virtuální realitě nově využít i čich.

- Reklama -

Díky spolupráci mezi Univerzitou v Malmö a Stockholmskou univerzitou vznikla nová technologie, která lidem umožňuje využívat čich v prostředí virtuální reality (VR). Olfaktometr, jak se nové zařízení jmenuje, lze vyrobit pomocí 3D tiskáren.

Využití je vcelku jednoduché: s pomocí náhlavní soupravy VR hráč prozkoumává virtuální vinný sklípek a zároveň sbírá virtuální poháry na víno, které jsou naplněny různými druhy vína. Když hráč zvedne sklenici, malý čichový přístroj, který je připojen k ovladači systému VR, vypustí dávku parfémovaného vzduchu.

Budou se vyrábět hry pro someliéry?

„Možnost přejít v herním světě od pasivního k aktivnějšímu vnímání čichu otevírá cestu k vývoji zcela nových herních mechanik založených na čichu. Ty budou vycházet z pohybů a úsudků hráčů,“ řekl Simon Niedenthal, výzkumník interakce a her na univerzitě v Malmö.

„Stejně jako je běžná počítačová hra tím obtížnější, čím je hráč lepší, může být pachová hra výzvou i pro hráče, kteří již mají citlivý nos. To znamená, že pachový stroj lze použít i k tréninku degustátorů vína nebo parfumérů,“ říká Jonas Olofsson.

Čichoměr nabídne řešení pacientům po koronaviru

A jak to celé funguje? Čtyři samostatné ventily jsou připojené ke kanálu napájejícímu čichový měřič. Ventilátor uprostřed kompaktního zařízení nasává vzduch do trubice. Hráč tak může na počítači otevírat a zavírat čtyři kanály aromatu a míchat tak různé vůně. Ty se pak kombinují a napodobují vůni vína. Složitost využití přístroje na vůně se ve hře zvyšuje s každým stupněm obtížnosti, které hráč dosáhne, jako tomu chodí ve většině her.

„Stejně jako je běžná počítačová hra tím obtížnější, čím je hráč lepší; i hra s vůněmi může být výzvou pro hráče, kteří již mají citlivý nos. To znamená, že stroj na vůně lze použít i k výcviku degustátorů vína nebo parfumérů,“ dodává Olofsson.

Využití pachové technologie ale nabízí i možnosti přesahující rámec videoher. Čichoměr může například poskytnout potřebný trénink pacientům po koronaviru, kteří při nemoci ztratili čich.

Zdroj:

sciencedaily.com, interestingengineering.com, unite.ai

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.

David Beckham přiznal posedlost uklízením.Má díky tomu dokonalý šatník

V nové dokumentární minisérii "Beckham", která je k vidění na Netflixu, se fotbalová legenda David Beckham otevřeně svěřuje o svém životě s obsedantně-kompulzivní poruchou. A ukázal fanouškům svůj dokonalý šatník.

Protikuřácký zákon v Singapuru už zabránil 20 tisícům mrtvých

V zájmu veřejného zdraví se otevírá cesta k světu bez tabáku. Dvě země, Bhútán a Singapur, se staly průkopníky této cesty díky svým drakonickým krokům v rámci protikuřácké legislativy. A Singapur už tvrdí, že díky zákazům kouření zabránil smrti téměř 20 tisíc lidí.

Slet z nebe: Smrtelně nebezpečný rychlostní pád jako zdroj vzrušení a zábavy

Nesmírně odvážný sport zvaný speed skydiving, z něhož se člověku zrychluje tep, vyžaduje, aby se jeho příznivci vrhli z letadla a usilovali dosáhnout co nejvyšší a stálou terminální rychlost.

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.
- Reklama -