Úterý, 23 července, 2024

Jak postupovat při správě hesel v počítači: Příručka pro moderní svět

Mohlo by vás zajímat

Už vás nebaví zapomínat svá hesla a neustále je resetovat? Máte obavy o bezpečnost svých online účtů? Pokud ano, nejste sami. S tolika hesly, která je třeba si v dnešní digitální době zapamatovat, se snadno cítíme zahlcení.

- Reklama -

V tomto článku se budeme zabývat zásadami, co dělat a nedělat při správě hesel, abyste byli vy i vaše účty v moderním světě v bezpečí.

Rada hned na začátek: nepoužívejte stejné heslo pro všechny své účty. Víme, že může být lákavé používat jednoduché, snadno zapamatovatelné heslo, které můžete použít pro všechno. Pokud však hacker získá přístup k jednomu z vašich účtů, bude mít přístup ke všem. Místo toho používejte pro každý ze svých účtů jedinečná hesla.

Dále: používejte správce hesel. Správce hesel je nástroj, který bezpečně a šifrovaně ukládá všechna vaše hesla. Stačí si zapamatovat jedno hlavní heslo pro přístup ke správci a o zbytek se postará za vás. To vám může z dlouhodobého hlediska ušetřit spoustu času a starostí.

Mezi nejlepší správce hesel patří: Bitwarden (zdarma), 1Password a Dashlane

Dávejte pozor na slabá hesla

Nepoužívejte slabá hesla. Vyvarujte se používání snadno uhodnutelných slov nebo frází, jako je „heslo“ nebo „123456“. Místo toho používejte kombinaci písmen, číslic a speciálních znaků, abyste vytvořili silné a bezpečné heslo.

A nakonec nejdůležitější rada: hesla pravidelně měňte a bezpečně je archivujte. Hesla je dobré měnit každých několik měsíců, abyste zajistili bezpečnost svých účtů. Při změně hesel nezapomeňte stará hesla bezpečně archivovat, abyste měli záznam pro případ, že byste se k nim potřebovali vrátit. Může to být tak jednoduché, že si je zapíšete nebo vytisknete a uložíte na bezpečném místě. Nebo použijete bezpečný správce hesel, který má funkci archivace.

Co dělat, když zapomenu heslo?

Co když ale heslo zapomenete a potřebujete ho získat zpět? Pokud používáte webový prohlížeč, můžete svá hesla ukládat i v něm a najít je tak, že přejdete do nastavení prohlížeče a vyhledáte „přihlašovací údaje“. V nich by se měl zobrazit seznam všech hesel, která jsou uložena v prohlížeči. Jen buďte při přístupu k těmto informacím opatrní, protože kdokoli, kdo má přístup k vašemu zařízení, bude moci zobrazit i vaše uložená hesla.

Pokud dodržíte tyto zásady při správě hesel, budete na dobré cestě k zajištění bezpečnosti svých online účtů.

Zdroj:

wired.com, pcmag.com, cnet.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -