Jak komik, který se stal ukrajinským prezidentem, získal Volodymyr Zelenskyj nakonec něco, co mu žádná armáda nemůže vzít: stal se celosvětovým hrdinou.
Volodymyr Zelenskyj byl mnohými vnímán jako komický herec, který se do prezidentského úřadu dostal náhodou. Během ruské války na Ukrajině však tento 44letý muž dozrál v respektovaného státníka.
Jak se vlastně stalo, že se herec a politický satirik, podceňovaný i svými příznivci, rozhodne změnit kariéru a kandidovat na nejvyšší úřad v zemi? Vždyť je to téměř nepředstavitelné. A přesto má Volodymyr Zelenskyj něco, co většině politikům chybí…. Něco, co mu umožňuje povznést se nad sebe sama a zazářit, zejména v době krize: je vynikající rétor. Mnohé věty Volodymyra Zelenského si budeme pamatovat ještě dlouhá léta a nakonec se zcela bez pochyb dostanou do učebnic dějepisu.
Ukrajinský hlas medvídka Paddingtona zažil dětství plné předsudků
Někdejší ukrajinský hlas medvídka Paddingtona a hvězda tuctu přinejlepším béčkových komedií, se v posledních dnech stal největším hrdinou světa. Mužem, který stojí tváří v tvář Putinově armádě a brání spolu s Ukrajinci svět před ruskou rozpínavostí.
Obrovský podíl na současném Zelenského globálním ohlasu má to, že zřejmě odpovídá typu, který zná každý na celém světě. Díky tisíciletému pronásledování tento typ totiž existuje na celém světě: židovský mudrlant. Představa, že někdo takový stane válečnou ikonou, je sama o sobě dokonalým židovským vtipem. Zvlášť když přihlédneme k poměrům na Ukrajině.
V sovětském světě, který formoval Zelenského a jeho rodiče, Židy vnímali jako věčné outsidery. Byli považování za možné páté kolonisty, možná až jakési „kosmopolity bez kořenů“. K tomu samozřejmě musíme připočíst život v místě, kde vždy existoval obzvláště zhoubný antisemitismus, dědictví pogromů a kolaborace s nacisty.
Vždyť jen kousek od dnes bojujícího Kyjeva se nachází Babí Jar. Místo, kde bylo v roce 1941 během dvou dnů zastřeleno a svrženo do rokle 33 771 Židů.
Volodymyr Zelenskyj měl rodiče, co se věnovali vědě
Volodymyr Zelenskij vyrostl v ruskojazyčném městě Kryvoj Rog na východě Ukrajiny. Stejně jako většina sovětských Židů byli i jeho rodiče velmi vzdělaní. Zároveň ale měli omezené možnosti, kam je jejich ambice a vzdělání mohly zavést.
Zelenského otec byl profesorem matematiky a matka vystudovala strojírenství. To byla standardní povolání pro určitou vrstvu sovětských Židů. Pro ty, kteří věděli, že se nemohou přiblížit žádnému z oborů, které utvářely společnost a kulturu – jeden po druhém se obraceli k aplikovaným vědám jako k jediné možné cestě k vyniknutí.
Od klubu veselých a vynalézavých k vítězství ve StarDance
To ale neplánoval mladý Volodymyr. Jeho podnikatelské a komediální kořeny sahají až do KVN, dlouholetého fenoménu ruského showbyznysu, jehož název je zkratkou zatuchlého sovětismu – „Klubu veselých a vynalézavých“. KVN je bizarní, ale vskutku originální koncept. Představte si, že by skečová komedie fungovala jako profesionální sport, v němž by městské týmy bojovaly o místo v první lize a nejlepší zápasy by vysílala televize.
Zelenského soubor s názvem Quarter 95 reprezentoval ukrajinské město Kryvyi Rih. Vystupoval vždy v ruštině, což se považovalo nejen za normální, ale bylo to i očekávané. Zelenskyj figuroval jako jakýsi kapitán týmu (vystupoval pod přezdívkou „Vovan“).
Jakmile se Zelenského soubor prosadil v ruské televizi, Zelenskyj a jeho dva společníci, Sergej a Boris Šefirovi, založili produkční společnost s názvem Quarter 95. Jejich studio pak produkovalo desítky pořadů a událostí pro trhy obou zemí. Stáli i za ukrajinskou verzí soutěže StarDance, kterou Zelenskyj v roce 2006 vyhrál.
Ještě před několika lety byl Volodymyr Zelenskyj herec. Bavič, který v populárním ukrajinském televizním seriálu „Sluha lidu“ satirizoval korupci a špatné hospodaření na Ukrajině. Prezidentem se stal až v roce 2019. A rychle se vypracoval v seriózního státníka, ačkoli je nutno přiznat, že se na jeho hlavu snášela i kritika.
Nelíbilo se, že do si do politiky přivedl parťáky ze svého hereckého uskupení Quarter 95. Také se mluví o tom, že vůbec nedošlo na jeho slibovaný boj s korupcí, který mu pomohl porozit bývalého prezidenta Petra Porošenka. Podle Wilsonova centra na sklonku dvou let svého prezidentství „vybudoval neformální vertikálu, která je na hony vzdálená jakýmkoli zásadám dobré správy věcí veřejných nebo právního státu“.
Ještě 21. února 2022 označil šéfredaktor kyjevského Independentu Zelenského v rozzlobeném článku za „skličujícím způsobem průměrného“. O dva dny později zaútočili Rusové.
A všechno se pro Zelenského otočilo…
Po ruské invazi je sice situace na Ukrajinět stále nebezpečnější a každý Zelenského apel je naléhavější a vášnivější než ten předchozí. Pozorovatelé ale považují jeho projevy z posledních dní za ukázku toho, jak se má v krizové chvíli chovat politik. Řeč, kterou pronesl těsně po zahájení ruské invaze se považuje za zatím nejlepší v jeho životě. Emocionálně, nebojácně a rozhodně v ní řekl ruským vojákům: „Pokud zaútočíte, uvidíte naše tváře, ne naše záda!“.
Také dokonale ovládl umění komunikace prostřednictvím Twitteru. Každých několik hodin posílá světu jadrná prohlášení a reaguje na ruskou popagandu. Uhranul svět videem natočeným v nočních ulicích Kyjeva, kde on a členové jeho kabinetu vzkazovali Ukrajině a světu, že Kyjev nehodlají opustit. V pátek v poledne zase ukrajinsky a anglicky poděkoval Švédsku za vojenskou, technickou a humanitární pomoc a na závěr prohlásil, že „společně budují protiputinovskou koalici“.
Svým vystupováním se Volodymyr Zelenskyj rychle stal pro většinu světa idolem. S jeho obličejem vzniká spousta memů, stal se snad největší hvězdou sociálních sítí posledních dní. A nezbývá než doufat, že tahle jeho hvězda ještě dlouho nezhasne.
Zdroj:
thehill.com, theatlantic.com, thestar.com, dw.com