Představte si svět, kde můžete nakupovat, randit, cvičit a dokonce navštěvovat koncerty, aniž byste opustili svůj obývací pokoj. Zní to jako nesplnitelný sen, že? Tak se připravte, protože budoucnost je tady a jmenuje se metaverse!
Byl říjen 2021, když se svět internetu měl navždy změnit. Facebook se totiž rozhodl otřást situací na trhu sociálních sítí a přejmenoval se na Meta. A rozhodl se vytvořit virtuální 3D svět, tzv. Metaverse, do kterého se postupně prý všechno přesune. A to není vše. Mark Zuckerberg také oznámil, že plánuje do metaversa vrhnout neuvěřitelných 10 miliard dolarů. A nebyl jediný, kdo do tohoto nového vzrušujícího konceptu vložil čas, peníze a energii. Přidaly se i technologické těžké váhy jako Google, Microsoft, Nvidia a Qualcomm (a také jejich peníze). Najednou se „metaverse“ stalo módním slovem, o které se zajímá skoro každý.
Tomu ostatně nasvědčuje i 7200% nárůst vyhledávání termínu „metaverse“ na Googlu v roce 2021. Metaverse je momentálně (nějakým způsobem) už v mysli snad každého člověka. A nejsou to jen techničtí maniaci a hráči, kteří jsou z technologické novinky a jejích potenciálních možností nadšení. Nedávný průzkum společnosti McKinsey ukázal, že 60 % amerických spotřebitelů se těší, až se každodenní činnosti přesunou do světa metaverse.
V roce 2030 bude mít Metaverse hodnotu 5 bilionů dolarů
A do metaverse nemíří jen lidé, ačkoli ještě fakticky neexistuje. Do metaverse proudí především peníze. A v zatraceně obrovském množství. Společnosti spojené s metaverzem získali v roce 2021 více než 10 miliard dolarů a v roce 2022 přes 120 miliard dolarů. A to je teprve začátek. Společnost McKinsey odhaduje, že metaverse má potenciál vygenerovat do roku 2030 hodnotu 5 bilionů dolarů.
Možná se teď ptáte: „Co přesně je metaverse?“. Jednoduše řečeno, další vývoj internetu. Je to virtuální svět, ve kterém budeme komunikovat s ostatními lidmi, účastnit se akcí a dokonce vydělávat peníze. Představte si ho jako obrovské virtuální nákupní centrum, kde můžete dělat cokoli, co můžete dělat v reálném světě, a ještě něco navíc.
Ptáte se, jak tohle někoho napadlo? No… To se musíme vrátit v čase do roku 1992, kdy si geniální autor jménem Neal Stephenson čmáral do svého zápisníku a vytvářel svět, jaký jsme dosud neviděli. Nazval ho „metaverse“ – digitální říší, která běží paralelně s naší a kde je možné cokoli. Dnes je to už dávno a pojem „metavesmír“ se stal v technologickém světě běžně skloňovaným slovem.
Vstup do nového vesmíru pomocí 3D brýlí
Zuckerbergův metaverse je tedy místo, kde se „střetávají virtuální světy a kde se nemožné stává možným“. Tedy v budoucnu to tak má být. Bude se do něj vstupovat s náhlavní soupravou pro virtuální realitu, která vás pomocí 3D brýlí přenese do integrované sítě 3D světů, ve kterých se budeme pohybovat pomocí pohybů očí, zpětnovazebních ovladačů nebo dokonce hlasu. Skoro jako v Matrixu, ale místo vyhýbání se kulkám se budete stýkat s avatary, navštěvovat virtuální koncerty a možná dokonce sledovat virtuální fotbalový zápas. Prostě normálně žít.
Při prozkoumávání všech těchto virtuálních možností přitom prý díky 3D technologii budete mít pocit „přítomnosti“, jako byste tam skutečně byli. Technologie bude tak vyspělá, že prý za chvíli zapomenete, že vůbec máte na hlavě náhlavní soupravu.
Asi proto není divu, že hudebníci a zábavní vydavatelství již experimentují s pořádáním virtuálních koncertů v metaverzu a sportovní kluby jako Manchester City budují virtuální stadiony, na kterých mohou fanoušci sledovat zápasy.
Zdroj:
wired.com, vice.com, mckinsey.com