Včely, nejdůležitější opylovači naší planety, se stále obtížněji přizpůsobují nepředvídatelným změnám klimatu.
Podle nedávné studie entomologů z Marylandské univerzity žijí dnes včely medonosné chované v kontrolovaném laboratorním prostředí o polovinu kratší dobu než v 70. letech 20. století. Zjištění vědců týkající se dopadu dnešní kratší délky života včel odpovídají trendům poklesu produkce medu a zvýšeného úbytku včelstev, které v posledních desetiletích zaznamenali včelaři po celém světě.
Znepokojivý vzorec zkracujícího se života včel je v souladu i s poklesem produkce medu. Tuzemští včelaři v loňském roce například vyprodukovali o 40 procent méně medu než v roce předchozím.
Řešení může nabídnout genetika
Podle autorů studie se v posledních pěti dekádách musela vlivem přírody změnit genetika včel. „Izolujeme včely od života včelstva těsně předtím, než se objeví jako dospělé, takže cokoli zkracuje jejich život, se děje před tímto okamžikem,“ řekl Anthony Nearman, doktorand na katedře entomologie a hlavní autor studie. „To zavádí myšlenku genetické složky. Pokud je tato hypotéza správná, ukazuje to také na možné řešení. Pokud se nám podaří izolovat některé genetické faktory, pak bychom možná mohli šlechtit včely medonosné, co budou žít delší život.“
Pokud se totiž něco rychle nezmění, tak podle autorů studie Anthonyho Nearmana a Dennise van Engelsdorpa z Marylandské univerzity nižší délka života včel bude dále způsobovat hromadné úhyny včelstev.
O třetinu méně včel než před 50 lety
Z výzkumu vyplývá, že průměrná délka života včel medonosných v USA se od roku 1969 snížila z 34 dnů na pouhých 18 dnů. Vzhledem k tomu, že autoři použili včely dělnice v zajetí namísto divokých včel, mohou být jejich výsledky zkreslené. Pokud tomu tak ale není, děje se včelám něco velmi znepokojivého.
Pokud vezmeme v úvahu dopad 50 procentního zkrácení délky života včel v průběhu času, vyjde nám míra ztrát včelstev na zdrcujících 33 procent. Výsledky studie proto nyní chtějí autoři zkombinovat s podobnými trendy pozorovanými na celém světě ve snaze objasnit základní příčiny krácení života včel, včetně genetiky, používání pesticidů a přítomnosti virů.
Zdroj:
sciencedaily.com, independent.co.uk, labmanager.com, aktualne.cz