Věda někdy najde úspěšné použití pro obyčejné věci, které máme denně na dosah ruky. To, co na první pohled vypadá jako pouhá kuriozita, může mít zásadní vliv na naši budoucnost. Přesně takovým objevem je nový druh betonu, při jehož výrobě se využívá kávový lógr.
Kávový lógr je odpad, který většina z nás vyhazuje do koše, ti praktičtější pro něj najdou uplatnění na svých zahradách, kde se dá použít jako skvělé hnojivo pro některé rostliny. Nyní se přišlo na to, že kávový lógr může najít uplatnění také jako náhrada písku v betonu. To by mohlo lidstvu velmi pomoct, protože písek se řadí mezi suroviny, jejichž zdroje se stále tenčí.
Vědci z univerzity RMIT v australském Melbourne přišli ve své studii na to, že přidáním kávového lógru lze beton nejen zpevnit, ale zároveň tímto způsobem jde i ulevit přírodě. Jak celý proces funguje? Asi 15 % tradičně používaného písku nahradili vědci kávovým lógrem. Získali díky tomu nakonec pevnější materiál. Celé kouzlo ovšem nefunguje tak, že se prostě do cementu zamíchá lógr. Kávový odpad je organický materiál, který by se časem rozkládal a beton by díky tomu ztrácel na pevnosti.
Klíčem k úspěchu se ukázala přeměna lógru na takzvaný biochar – stabilní formu uhlíku, která vzniká zahřátím organického materiálu na 350 stupňů Celsia bez přístupu kyslíku. Tento proces, energeticky nenáročný, mění lógr na stabilní a odolnou surovinu, která si v ničem nezadá s pískem, některé vlastnosti má dokonce ještě lepší. Biochar se následně stává pevnou a nerozložitelnou součástí betonové směsi.
První vzorky se už testují v praxi
Nový typ betonu už našel využití i mimo laboratoře. Univerzita RMIT spojila síly se samosprávou oblasti Macedon Ranges ve Victorii. Na několika místech vědci vybudovali chodníky z experimentální směsi: část obsahuje kávový biochar, část biochar ze dřevní štěpky a zbytek tvoří standardní beton, který slouží jako kontrolní vzorek.
„Tato spolupráce je pro nás vzrušující výzvou,“ komentoval stavění cest z kávového betonu Shane Walden, ředitel správy majetku a provozu v Macedon Ranges. „Výsledky z laboratoře přenášíme přímo do terénu, kde po nich budou lidé denně chodit. Naši vědci budou dlouhodobě sledovat, jak se různé typy betonů osvědčí. Zároveň tento projekt zvyšuje povědomí o udržitelných možnostech mezi našimi pracovníky i dodavateli.“
Obrovský potenciál do budoucna
Výzkumný tým z RMIT se nezastavuje pouze u kávy. Podle Rajeeva Roychanda z Fakulty inženýrství zkoumají možnosti výroby biocharu z dalších druhů organického odpadu. „Každý typ biocharu má své specifické vlastnosti – například obsah uhlíku, velikost částic nebo absorpční schopnosti. Tyto faktory mohou výrazně ovlivnit vlastnosti betonu,“ vysvětluje Roychand. „Naším cílem je, aby se tento materiál stal běžně používaným komerčním produktem.“
Nový beton může pomoci nejen snižovat množství odpadu, ale také třeba otevře cestu k cirkulární ekonomice – systému, ve kterém odpad přestane být odpadem a stane se cenným obnovitelným zdrojem.
Zdroj: popularmechanics.com, newatlas.com