Ačkoli komáří samičky pronásledují každého člověka, někteří z nás mají přes léto mnohem více štípanců než jiní. Klíčem k pochopení příčin je naše kůže.
Co rozhoduje, jestli vás štípne komár? Podle lidových pověr je to krevní skupina, hladina cukru v krvi, konzumace česneku nebo banánů, případně jestli jste žena nebo dítě. Leslie Vosshallová, ředitelka Laboratoře neurogenetiky a chování na Rockefellerově univerzitě, upozorňuje, že většina těchto myšlenek není dostatečně podložena spolehlivými důkazy.
To je důvod, proč se Vosshallová a Maria Elena De Obaldia, bývalá postdoktorandka v její laboratoři, rozhodly prozkoumat nejlepší teorii vysvětlující rozdíly v přitažlivosti komárů: osobní pachové rozdíly související s kožní mikrobiotou. V jejich studii se ukázalo, že komáry může přitahovat silná vůně produkovaná mastnými kyselinami, které se uvolňují z kůže.
Rozhoduje množství karboxylových kyselin
Kvalita vašeho pižma tak určuje, zda budete komáry přitahovat. Bohužel pro lidi, kteří jsou pronásledováni hmyzem, nad tím nemáme příliš velkou kontrolu, protože komáři jsou k vám přitahováni kvůli vašemu výraznému, přirozenému tělesnému pachu, který je výsledkem práce nejrůznějších bakterií. Platí, že pokud má vaše pokožka hodně karboxylových kyselin, chemické složky, která se přirozeně vyskytuje v kůži, budete pro komáry lákavou kořistí.
„Existuje velmi, velmi silná souvislost mezi tím, že máte na kůži velké množství těchto mastných kyselin, a tím, že jste magnetem na komáry,“ uvedla Vosshallová.
Rozdíl v přitažlivosti pro komáry je až 100násobný
Ta ve své studii pozorovala osm osob po dobu tří let. Měli každý den nosit nylonové punčochy na předloktí. Tímto procesem prošli několikrát. Punčochy „nasáklé“ pižmatem dobrovolníků se pak testovaly. De Obaldia pro komáry vytvořila olfaktometrický test se dvěma možnostmi volby, který se skládal z plexisklové komory rozdělené na dvě trubice, z nichž každá končila krabičkou s punčochou.
V hlavní místnosti umístili komáry Aedes Aegypti, kteří jsou hlavními přenašeči virů Zika, dengue, žluté zimnice a chikungunya. Sledovali, jak hmyz létá po trubkách buď směrem k jednomu, nebo druhému nylonu. Subjekt 33 byl pro Aedes aegypti zdaleka nejlákavějším cílem, přitahoval komáry stokrát více než subjekt 19, který byl nejméně atraktivním účastníkem výzkumu, a čtyřikrát více než další nejlákavější subjekt.
Zdroj:
cbsnews.com, sciencedaily.com, popularmechanics.com