Strojní inženýři z Riceovy univerzity dokázali využít mrtvé pavouky jako mechanická chapadla, která mohou splynout s přírodním prostředím a zároveň zvedat předměty, jako je jiný hmyz, který je větší než oni sami.
Proč se namáhat s navrhováním vlastních robotů, když můžete znovu použít to, co vytvořila příroda? Přesně to napadlo inženýry z Riceovy univerzity, kteří úspěšně přeměnili mrtvé pavouky na robotická uchopovací klepeta. Vědci nazvali svou novou oblast výzkumu „nekrobotika“ a tvrdí, že by mohla vytvořit levné, účinné a biologicky odbouratelné alternativy k současným robotickým systémům.
Projekt začal, když se tým stěhoval do nových laboratorních prostor a všiml si mrtvého pavouka v rohu. Nohy měl stočené do klubíčka a vědci začali přemýšlet, proč to tak pavouci dělají, když umřou. Je to z toho důvodu, že pavouci nemají antagonistické svalové páry, což v podstatě znamená, že se jejich končetiny pohybují pouze jedním směrem, pokud na ně nepůsobí jiná síla.
Naproti tomu lidské končetiny mají párové svalové skupiny. Například paže mají biceps a triceps, které společně pracují na pokrčení nebo natažení končetiny. Když použijeme toto přirovnání, je to jako kdyby pavouci měli pouze bicepsy, takže když umírají, jejich paže se stočí, protože je pavouci ovládají hydraulicky – zvýšením tlaku.
Pavouk se osvědčil jako první „nekrobot“
„Shodou okolností je pavouk po smrti dokonalou architekturou pro přirozeně odvozená chapadla malého měřítka,“ komentoval pokusy s mrtvým pavoukem Daniel Preston, autor myšlenky „nekrobotů“. „Jednou z klíčových výhod je, že příroda už udělala konstrukční a výrobní práci za nás. Můžeme si opatřit tento materiál, neživého pavouka, a pak se propojit s hydraulickým systémem pavouka, abychom jej mohli přímo použít jako robotické chapadlo.“
„Když pavouk zemře, tlak již nepůsobí proti ohybovým svalům, což způsobí, že se nohy pavouka stočí dovnitř, jak je běžně pozorováno u mrtvých domácích pavouků,“ uvádí Preston ve zprávě o svém pokusu.
K zprovoznění nohou stačila injekce se vzduchem
Preston s kolegyní nakonec dokázali v rámci svého výzkumu proměnit mrtvé pavouky v miniaturní „nekrobotické“ chapadla tím, že do jejich těl napumpovali malé množství vzduchu. Jednoduše do těla pavouka zavedli podkožní jehlu, zalepili ji lepidlem, jehlu připojili k injekční stříkačce a pomocí ní ovládali tok tlaku do těla pavouka a přes jeho nohy.
Zdroj:
SYFY, rice.edu, usatoday.com, theverge.com