Penisová kost se u savců vyvinula před více než 95 miliony. Primáti se objevili před 50 miliony lety a kost měly všechny známé druhy, tudíž i předchůdce člověka. U některých druhů se baculum zvětšovalo, u některých naopak zmenšovalo. Rekordmanem mezi primáty je makak pahýlovitý. Malá opička vážící pouhých 10 kg, má na svou velikost extrémně dlouhé baculum, kost dosahuje délky až 5 cm.
K čemu potřebují samci v penisu kost?
Vědci v tomto názoru nejsou jednotní. Teorií existují více. Nejpravděpodobnější teze praví, že u některých druhů tvrdá kost pronikající do pochvy pomáhá spustit ovulaci. Další teorií je hypotéza tzv. vaginálního tření, která tvrdí, že baculum funguje jako obuvnická lžíce. Překonává odpor a zajišťuje hladký vstup do vagíny.
Tvrdá penisová kost také prodlužuje penetraci, což je pro samici jednak příjemné, ale hlavně se jedná o způsob, jak „prostrčit“ spermie hlouběji, a mít náskok před jinými samci, kteří by se pářili krátce po prvním, informuje guardian.com.
Proč přišel člověk o svou penisovou kost?
Vědci se domnívají, že muži mohli přijít o penisové kosti kvůli monogamii. Homo erectus před asi 1,9 milionu let začal preferovat jednu stálou partnerku. Pokud samec udržuje monogamní vztah, nemusí mít obavy, že se jeho milá bezprostředně po aktu s ním spáří s jiným samcem. Nemusí tedy prodlužovat penetraci a kost na „postrkování“ spermií hlouběji je pro něj nepotřebná.
„Myslíme si, že právě tehdy lidské baculum zmizelo, protože v té době se systém páření změnil. To mohl být poslední hřebíček do rakve pro již zmenšené baculum, které se pak u předků lidí ztratilo,“ řekl Opie webu scientificamerican.com. Podrobnosti o výzkumu byly zveřejněny v časopise Proceedings of the Royal Society.