Středa, 15 ledna, 2025

Covid nebo chřipka? Jak poznat rozdíl mezi nákazou koronavirem a běžnou nemocí

Mohlo by vás zajímat

Vzhledem ke stále se objevujícím variantám viru Covid-19 a skutečnosti, že varianta Omikron dokáže nakazit i očkované Čechy, je podle lékařů důležitější než kdy jindy znát příznaky nebezpečného koronaviru a umět poznat, jak se liší od chřipky!

- Reklama -

V zimních měsících dochází k nárůstu respiračních onemocnění, jako jsou chřipka a nachlazení, což může způsobit, že se ztížit určení, zda jsou bolesti těla a rýma způsobeny covidem. Tato onemocnění mohou mít společné příznaky, jako je horečka, rýma, bolest v krku, kašel a únava. Odborníci však tvrdí, že největším znakem koronaviru je ztráta chuti nebo čichu.

Příznaky chřipky se objevují během jednoho až čtyř dnů od expozice, ale COVID může mít delší inkubační dobu až do doby, kdy se chřipka projeví. až 14 dní. Na COVID-19 zemřelo podle údajů Ministerstva zdravotnictví téměř 40 000 Čechů, podle lékařů však většina případů trvá dva týdny. Někteří přeživší však hlásí trvalé problémy – včetně mozkové mlhy, bolestí kloubů, bolestí hlavy a poruch spánku.

Podle odborníků chřipka obvykle odezní během tří až sedmi dnů.

„Podle klinického obrazu to nelze úplně rozeznat od jiných viróz. Ta infekce se projevuje hlavně jako horečnaté onemocnění podobné chřipce. Bolest kloubů, svalů, teplota. Nicméně existuje široké spektrum málo příznakových lidí. Ti mají třeba jenom hodně ucpaný nos, škrábe je v krku,“ řekla TN.cz praktická lékařka Ludmila Bezdíčková.

Největší naději je tak identifikace covidu podle ztráty čichu. Příznak, o kterém se mluví už od varianty alfa, totiž je podle Bezdíčkové častým projevem covidu i u nás. „Ten příznak tam je, ale zase není u všech a samozřejmě ztráta čichu a chuti se může vyskytovat i u jiného zánětu dutin. To teď taky vidíme docela často,“ uvedla.

Nejlepším způsobem, jak získat jistotu ohledně respirační nemoci, tak zůstává testování. „Pro mě je nejjednodušší ty lidi otestovat a řídit se algoritmem, který je i na webu ministerstva zdravotnictví, který říká, že každou respirační infekci, dokud nevyloučíme covid, považujeme za možný covid,“ uzavřela lékařka.

Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR
- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.

Dva programy Microsoftu končí: Od roku 2025 nebudou fungovat

Uživatelé aplikací Pošta a Kalendář ve Windows se musí připravit na zásadní změnu. Microsoft oficiálně oznámil, že k 31. prosinci 2024 ukončí podporu těchto aplikací. Po Novém roce tak už nebude možné používat starý software pro odesílání a přijímání e-mailů nebo plánování schůzek.
- Reklama -