Chcete být dobře naladění? Pak vězte, že stačí najít si nějaké opeřené společníky! Podle vědců z King’s College London totiž poslech nebo pozorování ptáků může zlepšit náladu až na osm hodin.
Studie o ptácích shromažďovala v reálném čase zprávy o duševním zdraví lidí spolu se zprávami o tom, že viděli nebo slyšeli zpěv ptáků. Pomohla tomu aplikace pro chytré telefony Urban Mind. Podle vědců by zjištění mohla vést k tomu, že lékaři budou při řešení problémů s duševním zdravím doporučovat výlety do oblastí s výskytem různých ptáků, jako jsou parky a kanály. Pokračovali, že pro zachování ptačích biotopů musí vědci zlepšit biodiverzitu v městských, příměstských a venkovských oblastech a chránit životní prostředí jako celek.
„Existuje stále více důkazů o přínosech pobytu v přírodě pro duševní zdraví, ale my jsme poprvé prokázali přímou souvislost mezi ptáky a pozitivní náladou,“ vysvětluje výzkumník Ryan Hammoud.
Lidé pro průzkum sledovali ptáky po celém světě
Aplikaci Urban Mind, kterou vytvořila King’s College London, krajinářští architekti J&L Gibbons a umělecká charitativní organizace Nomad Projects, využilo 1 292 uživatelů, kteří od dubna 2018 do října 2021 vyplnili 26 856 hodnocení. Aplikaci pro chytré telefony používali účastníci ze Spojených států, Evropské unie a Spojeného království ke shromažďování zpráv a údajů v reálném čase.
Výzkumníci zjistili, že vidět nebo slyšet ptáky souvisilo se zlepšením duševního stavu jak u zdravých jedinců, tak u těch, kteří trpí depresí. Aby mohli výzkumníci zjistit vztah mezi těmito dvěma jevy a určit, jak dlouho tento vztah trvá, byli účastníci třikrát denně dotazováni, zda vidí nebo slyší ptáky, a poté následovaly otázky týkající se duševní pohody.
Ptáčí zpěv jako cesta k duševnímu zdraví
„Tento vzrušující výzkum podtrhuje, jak moc pohled a zvuk ptačího zpěvu zvedá náladu,“ říká Jo Gibbonsová, partnerka výzkumu. „Je to cenné a trvalé.“
Profesor Andrea Mechelli k tomu dodala: „Výsledky výzkumu podporují opatření, jejichž cílem je vytvořit prostor a příležitosti, aby se lidé mohli setkávat s ptačím zpěvem. Je to silně spojeno s naším duševním zdravím.“
Zdroj:
Guardian, sciencedaily.com, scitechdaily.com