Americký komik Thomas „Daddy“ Rice byl prvním bělochem, který si získal úspěchy barvením obličeje a zesměšňováním černochů. Je také autorem nechvalně proslulého výrazu „Jim Crow“, který je pro mnoho lidí tmavé pleti dodnes symbolem jen těžko představitelného útlaku.
Výraz „Jim Crow“ pochází z roku 1828. V tomhle roce totiž Thomas Dartmouth „Daddy“ Rice, bílý komik z New Yorku, předvedl poprvé svou píseň „Jump Jim Crow“, již doprovázel směšným tanečkem, přičemž měl na sobě černě nabarvenou tvář páleným korkem. Riceovo vystoupení údajně inspirovali zpěv a tanec jistého Jima Cuffa neboli Jima Crowa, tělesně postiženého černocha, kterého Rice viděl v Cincinnati ve státě Ohio. Thomas Rice si poté na parodování ošuntěle oblečeného postiženého černocha postavil celou svou kariéru. Hrál Crowovu píseň po celé Americe pod přezdívkou „Daddy Jim Crow“. A v 19. století se stal obrovským hitem.
Za zesměšňování černochů sbíral Rice úspěchy a ceny
Rice se nakonec se svou minstrel show dostal až do Velké Británie, protože se jeho píseň stala u bílého publika nesmírně populární. Zhruba v letech 1832-1844, kdy byl na vrcholu slávy, vystupoval Rice často před vyprodaným publikem, které si opakovaně žádalo přídavky. S rostoucí popularitou jeho show se pak ve společnosti často začal pro označení černochů používat výraz „Jim Crow“ jako určitá forma rasistické nadávky. Neznevažoval černochy sice stejně jako oslovení „negr“, ale přiznejme si – bylo to pro ně jen o něco málo lepší.
To ale tehdy nikoho moc nezajímalo. Rice za svá vystoupení sbíral ocenění, což ho vedlo k tomu, že kromě postavy Jima Crowa vytvořil ještě jeho vrstevníky Jima Dandyho a Zipa Coona, aby rozšířil svůj repertoár postav s černým obličejem, které zpívají, tančí a pitvoří se za bláznivého chichotání, aby uspokojily bílé publikum.
Zákony Jima Crowa se staly symbolem útlaku černochů
Je tedy jasné, že k módě barvení obličej jako karikatuře černochů přispěl Thomas „Daddy“ Rice nejspíš nejvíc ze všech lidí na světě. Z popisu jeho vystoupení je navíc průměrnému Čechovi hned o něco jasnější, proč se vlastně dnes kolem toho barvení obličejů v západním světě tolik nadělá. Fiktivní postava rasového epiteta Jima Crowa výrazně přispěla k tomu, že Afroameričané mají právo být na podobné „zesměšnění“ jejich rasy výrazně alergičtí.
Koncem 19. století se výraz „Jim Crow“ navíc používal pro označení utlačovatelských zákonů a tradic černochů ještě víc než pro hanlivé označení černochů. Pod termínem „zákony Jima Crowa“ se totiž ukrývaly dnes dobře známé zákazy, které černochům znemožňovaly navštěvovat restaurace či některé toalety, díky zákonům Jima Crowa také později nemohli v autobusech sedět na místech pro bílé osoby. Většina takto označovaných zákonů vznikla v jižanských a pohraničních státech USA v letech 1876-1965.
Zdroj:
blackpast.org, history.com, ferris.edu, Wikipedie