Středa, 15 ledna, 2025

Operace střev proběhla poprvé úspěšně bez zásahu člověka. Vše zvládl robot

Mohlo by vás zajímat

Autonomní robotičtí chirurgové – už brzy na operačním sále ve vašem okolí…

- Reklama -

Tým z Univerzity Johnse Hopkinse poprvé úspěšně použil svého inteligentního tkáňového autonomního robota (STAR) k provedení složité břišní operace – a STAR to zvládl bez lidské pomoci.

Tým vědců z Univerzity Johnse Hopkinse tvrdí, že robot provedl laparoskopickou operaci měkkých tkání prasete bez jakékoli pomoci od člověka, což je významný krok v robotice směrem k plně automatizované operaci člověka.

„Zákrok provedl na čtyřech zvířatech a dosáhl výrazně lepších výsledků než člověk,“ prozradil výzkumník profesor Axel Krieger.

Robot STAR (Smart Tissue Autonomous Robot) provedl laparoskopickou operaci na čtyřech prasatech, přičemž měl za úkol znovu spojit dva konce přerušeného střeva. Podle výzkumníků robot exceloval při střevní anastomóze, což je zákrok vyžadující vysokou úroveň opakovaných pohybů a přesnosti.

Komplikace, jako je únik vody, se vyskytují téměř u každé páté kolorektální operace a
až 30 procent jiných operací měkkých tkání v dutině břišní. Robot STAR má však vysokou schopnost opakovaného pohybu a přesnosti, což mu umožňuje přizpůsobit se nepředvídatelným změnám v reálném čase, tvrdí jeho vývojáři.

Podle Kriegera automatizace systému STAR pro splnění tak složitého úkolu vyžadovala několik inovací. Krieger a jeho tým museli upravit standardní chirurgické nástroje, aby je STAR mohl používat. Robota také vybavili kombinací blízkých infračervených a strukturálních světelných kamer, aby mohl rekonstruovat trojrozměrný obraz místa operace. Tým vědců také musel naprogramovat vytvoření operačního plánu, který by bylo možné podle potřeby upravit, aby se zohlednily například tkáňové překážky.

Výsledky jejich práce naznačují, že sestrojení autonomního chirurgického robota je více než možné a „není jen výplodem něčí fantazie“, řekl Krieger.

Axel Krieger, odborný asistent strojního inženýrství na Univerzitě Johnse Hopkinse, se na vytvoření robota, systému řízeného viděním a určeného speciálně k šití měkkých tkání podílí dlouhodobě. Pokračuje tak na práci modelu z roku 2016, který operoval střeva prasete, ale vyžadoval velký řez pro přístup ke střevu a větší navádění od člověka.

Nové funkce robota STAR umožňují větší autonomii a lepší přesnost operace, včetně specializovaných nástrojů pro šití a nejmodernějších zobrazovacích systémů, které poskytují přesnější vizualizaci operačního pole.

Roboticky asistovaná chirurgie se stává běžnou pro celou řadu zákroků, včetně gynekologických a urologických problémů. A průlomový výkon robotického systému STAR – který jako první pracoval zcela bez lidského zásahu – je „významným krokem k plně automatizované chirurgii u lidí“, tvrdí vědci.

Zdroj:

news-medical.net, nature.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.

Dva programy Microsoftu končí: Od roku 2025 nebudou fungovat

Uživatelé aplikací Pošta a Kalendář ve Windows se musí připravit na zásadní změnu. Microsoft oficiálně oznámil, že k 31. prosinci 2024 ukončí podporu těchto aplikací. Po Novém roce tak už nebude možné používat starý software pro odesílání a přijímání e-mailů nebo plánování schůzek.
- Reklama -