Sobota, 20 dubna, 2024

Umělá sladidla jsou skrytý hazard: Studie ukázala jejich spojitost s cukrovkou

Mohlo by vás zajímat

Oblíbená umělá sladidla bychom podle odborníků měli používat jen střídmě, protože mohou zvyšovat riziko cukrovky 2. typu a dalších závažných onemocnění.

- Reklama -

Vědci z marylandské Univerzity Johnse Hopkinse a izraelského Weizmannova vědeckého institutu testovali 120 dobrovolníků, kterým náhodně přidělili buď placebo, nebo jedno ze čtyř sladidel až třikrát týdně po dobu 14 dnů.

Účastníci studie vyplňovali glukózové toleranční testy a nosili glukometry, aby vědci mohli sledovat, jak sladidla ovlivňují hladinu cukru v jejich krvi během experimentu. Za účelem posouzení vlivu sladidel na střevní mikroorganismy byly jednotlivcům odebrány také vzorky stolice.

Střeva po sladidle ztrací schopnost vstřebávat cukr

Výzkumníci zjistili, že u osob, které používaly sacharin a sukralózu jako náhradu cukru, došlo ke změně střevního mikrobiomu a k důkazu, že jejich tělesné buňky byly méně schopné vstřebávat cukr. Kromě toho byly zjištěny změny mikrobiomů také u těch, kteří pili aspartam a stévii, dvě složky, které se běžně používají v nízkokalorických dezertech a dietních nápojích.

Cukrovka, obezita a poruchy trávení byly přitom již dříve dávány do souvislosti s nerovnováhou normální střevní flóry.

Současný dlouho očekávaný výzkum vlivu nevýživných sladidel na lidi navíc potvrdil výsledky již dříve provedené studie na hlodavcích. Zavedení náhražek cukru bylo podle vědců provedeno proto, aby lidé uspokojili své chutě na sladké něčím, co by negativně neovlivnilo hladinu cukru v krvi. Jenže je možné, že to nakonec místo přímo přispělo k epidemii obezity, proti které měla sladidla bojovat.

Umělá sladidla používejte opatrně

Výzkum, který vedl mikrobiolog Dr. Eran Elinav, odhalil, že nevýživná sladidla mohou ovlivňovat reakce na glukózu změnou střevní flóry. „Neměli bychom proto předpokládat, že umělá sladidla jsou bezpečná, dokud se neprokáže opak. Do té doby se doporučuje opatrnost,“ vysvětlil.

Podle nedávných zjištění Světové zdravotnické organizace (WHO) existuje „možnost“, že umělá sladidla zvyšují úmrtnost, riziko cukrovky, obezity a kardiovaskulárních onemocnění. Představitelé WHO však zdůrazňují, že je třeba provést další studie, aby bylo možné tyto dvě skutečnosti jednoznačně spojit.

Zdroj:

Mirror, sciencetimes.com, timesofisrael.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -