Čtvrtek, 16 ledna, 2025

Umělá sladidla jsou skrytý hazard: Studie ukázala jejich spojitost s cukrovkou

Mohlo by vás zajímat

Oblíbená umělá sladidla bychom podle odborníků měli používat jen střídmě, protože mohou zvyšovat riziko cukrovky 2. typu a dalších závažných onemocnění.

- Reklama -

Vědci z marylandské Univerzity Johnse Hopkinse a izraelského Weizmannova vědeckého institutu testovali 120 dobrovolníků, kterým náhodně přidělili buď placebo, nebo jedno ze čtyř sladidel až třikrát týdně po dobu 14 dnů.

Účastníci studie vyplňovali glukózové toleranční testy a nosili glukometry, aby vědci mohli sledovat, jak sladidla ovlivňují hladinu cukru v jejich krvi během experimentu. Za účelem posouzení vlivu sladidel na střevní mikroorganismy byly jednotlivcům odebrány také vzorky stolice.

Střeva po sladidle ztrací schopnost vstřebávat cukr

Výzkumníci zjistili, že u osob, které používaly sacharin a sukralózu jako náhradu cukru, došlo ke změně střevního mikrobiomu a k důkazu, že jejich tělesné buňky byly méně schopné vstřebávat cukr. Kromě toho byly zjištěny změny mikrobiomů také u těch, kteří pili aspartam a stévii, dvě složky, které se běžně používají v nízkokalorických dezertech a dietních nápojích.

Cukrovka, obezita a poruchy trávení byly přitom již dříve dávány do souvislosti s nerovnováhou normální střevní flóry.

Současný dlouho očekávaný výzkum vlivu nevýživných sladidel na lidi navíc potvrdil výsledky již dříve provedené studie na hlodavcích. Zavedení náhražek cukru bylo podle vědců provedeno proto, aby lidé uspokojili své chutě na sladké něčím, co by negativně neovlivnilo hladinu cukru v krvi. Jenže je možné, že to nakonec místo přímo přispělo k epidemii obezity, proti které měla sladidla bojovat.

Umělá sladidla používejte opatrně

Výzkum, který vedl mikrobiolog Dr. Eran Elinav, odhalil, že nevýživná sladidla mohou ovlivňovat reakce na glukózu změnou střevní flóry. „Neměli bychom proto předpokládat, že umělá sladidla jsou bezpečná, dokud se neprokáže opak. Do té doby se doporučuje opatrnost,“ vysvětlil.

Podle nedávných zjištění Světové zdravotnické organizace (WHO) existuje „možnost“, že umělá sladidla zvyšují úmrtnost, riziko cukrovky, obezity a kardiovaskulárních onemocnění. Představitelé WHO však zdůrazňují, že je třeba provést další studie, aby bylo možné tyto dvě skutečnosti jednoznačně spojit.

Zdroj:

Mirror, sciencetimes.com, timesofisrael.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.
- Reklama -