Oblíbená umělá sladidla bychom podle odborníků měli používat jen střídmě, protože mohou zvyšovat riziko cukrovky 2. typu a dalších závažných onemocnění.
Vědci z marylandské Univerzity Johnse Hopkinse a izraelského Weizmannova vědeckého institutu testovali 120 dobrovolníků, kterým náhodně přidělili buď placebo, nebo jedno ze čtyř sladidel až třikrát týdně po dobu 14 dnů.
Účastníci studie vyplňovali glukózové toleranční testy a nosili glukometry, aby vědci mohli sledovat, jak sladidla ovlivňují hladinu cukru v jejich krvi během experimentu. Za účelem posouzení vlivu sladidel na střevní mikroorganismy byly jednotlivcům odebrány také vzorky stolice.
Střeva po sladidle ztrací schopnost vstřebávat cukr
Výzkumníci zjistili, že u osob, které používaly sacharin a sukralózu jako náhradu cukru, došlo ke změně střevního mikrobiomu a k důkazu, že jejich tělesné buňky byly méně schopné vstřebávat cukr. Kromě toho byly zjištěny změny mikrobiomů také u těch, kteří pili aspartam a stévii, dvě složky, které se běžně používají v nízkokalorických dezertech a dietních nápojích.
Cukrovka, obezita a poruchy trávení byly přitom již dříve dávány do souvislosti s nerovnováhou normální střevní flóry.
Současný dlouho očekávaný výzkum vlivu nevýživných sladidel na lidi navíc potvrdil výsledky již dříve provedené studie na hlodavcích. Zavedení náhražek cukru bylo podle vědců provedeno proto, aby lidé uspokojili své chutě na sladké něčím, co by negativně neovlivnilo hladinu cukru v krvi. Jenže je možné, že to nakonec místo přímo přispělo k epidemii obezity, proti které měla sladidla bojovat.
Umělá sladidla používejte opatrně
Výzkum, který vedl mikrobiolog Dr. Eran Elinav, odhalil, že nevýživná sladidla mohou ovlivňovat reakce na glukózu změnou střevní flóry. „Neměli bychom proto předpokládat, že umělá sladidla jsou bezpečná, dokud se neprokáže opak. Do té doby se doporučuje opatrnost,“ vysvětlil.
Podle nedávných zjištění Světové zdravotnické organizace (WHO) existuje „možnost“, že umělá sladidla zvyšují úmrtnost, riziko cukrovky, obezity a kardiovaskulárních onemocnění. Představitelé WHO však zdůrazňují, že je třeba provést další studie, aby bylo možné tyto dvě skutečnosti jednoznačně spojit.
Zdroj:
Mirror, sciencetimes.com, timesofisrael.com