Úterý, 23 července, 2024

Univerzální krev: Kanadští vědci našli způsob, jak smazat rozdíly mezi skupinami krve

Mohlo by vás zajímat

Převratný postup možná v budoucnu zpřístupní dárcovské orgány většímu počtu pacientů – bez ohledu na jejich krevní skupinu.

- Reklama -

Vědci z kanadské University Health Network vyvinuli techniku, která úspěšně přeměnila krevní skupinu plicní tkáně. Slibný výsledek jejich práce může vést k univerzálnímu dárcovství orgánů! „Při současném systému shody mohou být čekací doby pro pacienty, kteří potřebují transplantaci v závislosti na jejich krevní skupině, docela dlouhé,“ vysvětlil Dr. Marcelo Cypel, chirurgický ředitel transplantačního centra Ajmera v Torontu. „Mít k dispozici univerzální orgány znamená, že bychom mohli odstranit bariéru krevní shody a upřednostňovat pacienty podle naléhavosti jejich zdravotního stavu, zachránit více životů a méně plýtvat orgány.“

Problémy s různými typy krve

Lidé, kteří mají krev typu A, B nebo AB, mají ve svých červených krvinkách specifické antigeny a imunitní systém jejich těla napadá jakoukoli krev nebo orgány, které nejsou shodné. Krev a orgány typu O nemají žádné antigeny a mohou být podány komukoli. Jedinci s krví typu O však nesou protilátky anti-A i anti-B, takže jim lze přiřadit jen krev typu O jinak dojde k odmítnutí.

„To se promítá do úmrtnosti,“ říká autor studie Dr. Aizhiu Wang, „ale pokud převedete všechny orgány na univerzální typ O, můžete tuto bariéru odstranit.“

Zázračná práce enzymů

Při použití plic dárců typu A, které byly považovány za nevhodné k transplantaci, Cypelův tým ošetřil pravé strany enzymy, aby odstranil antigeny typu A, zatímco levé strany ponechal bez ošetření. Na využití enzymů pro přeměnu typu krve přišel v roce 2018 biochemik z UBC Dr. Stephen Withers a jeho tým.

Plíce pak byly uměle vyživovány mechanickým zařízením, které jim dodávalo živiny, bílkoviny a kyslík. Po čtyřech hodinách vědci zjistili, že 97 % antigenů krve typu A zmizelo! Tým pak úspěšně perfundoval plíce plazmou typu O s velkou koncentrací protilátek anti-A/anti-B.

Tým vědců po úspěšném pokusu doufá, že brzy zahájí klinické zkoušky této nové techniky.

Zdroj:

eurekalert.org, theglobeandmail.com, med.ubc.ca

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -