Čtvrtek, 13 června, 2024

Univerzální krev: Kanadští vědci našli způsob, jak smazat rozdíly mezi skupinami krve

Mohlo by vás zajímat

Převratný postup možná v budoucnu zpřístupní dárcovské orgány většímu počtu pacientů – bez ohledu na jejich krevní skupinu.

- Reklama -

Vědci z kanadské University Health Network vyvinuli techniku, která úspěšně přeměnila krevní skupinu plicní tkáně. Slibný výsledek jejich práce může vést k univerzálnímu dárcovství orgánů! „Při současném systému shody mohou být čekací doby pro pacienty, kteří potřebují transplantaci v závislosti na jejich krevní skupině, docela dlouhé,“ vysvětlil Dr. Marcelo Cypel, chirurgický ředitel transplantačního centra Ajmera v Torontu. „Mít k dispozici univerzální orgány znamená, že bychom mohli odstranit bariéru krevní shody a upřednostňovat pacienty podle naléhavosti jejich zdravotního stavu, zachránit více životů a méně plýtvat orgány.“

Problémy s různými typy krve

Lidé, kteří mají krev typu A, B nebo AB, mají ve svých červených krvinkách specifické antigeny a imunitní systém jejich těla napadá jakoukoli krev nebo orgány, které nejsou shodné. Krev a orgány typu O nemají žádné antigeny a mohou být podány komukoli. Jedinci s krví typu O však nesou protilátky anti-A i anti-B, takže jim lze přiřadit jen krev typu O jinak dojde k odmítnutí.

„To se promítá do úmrtnosti,“ říká autor studie Dr. Aizhiu Wang, „ale pokud převedete všechny orgány na univerzální typ O, můžete tuto bariéru odstranit.“

Zázračná práce enzymů

Při použití plic dárců typu A, které byly považovány za nevhodné k transplantaci, Cypelův tým ošetřil pravé strany enzymy, aby odstranil antigeny typu A, zatímco levé strany ponechal bez ošetření. Na využití enzymů pro přeměnu typu krve přišel v roce 2018 biochemik z UBC Dr. Stephen Withers a jeho tým.

Plíce pak byly uměle vyživovány mechanickým zařízením, které jim dodávalo živiny, bílkoviny a kyslík. Po čtyřech hodinách vědci zjistili, že 97 % antigenů krve typu A zmizelo! Tým pak úspěšně perfundoval plíce plazmou typu O s velkou koncentrací protilátek anti-A/anti-B.

Tým vědců po úspěšném pokusu doufá, že brzy zahájí klinické zkoušky této nové techniky.

Zdroj:

eurekalert.org, theglobeandmail.com, med.ubc.ca

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.

David Beckham přiznal posedlost uklízením.Má díky tomu dokonalý šatník

V nové dokumentární minisérii "Beckham", která je k vidění na Netflixu, se fotbalová legenda David Beckham otevřeně svěřuje o svém životě s obsedantně-kompulzivní poruchou. A ukázal fanouškům svůj dokonalý šatník.

Protikuřácký zákon v Singapuru už zabránil 20 tisícům mrtvých

V zájmu veřejného zdraví se otevírá cesta k světu bez tabáku. Dvě země, Bhútán a Singapur, se staly průkopníky této cesty díky svým drakonickým krokům v rámci protikuřácké legislativy. A Singapur už tvrdí, že díky zákazům kouření zabránil smrti téměř 20 tisíc lidí.

Slet z nebe: Smrtelně nebezpečný rychlostní pád jako zdroj vzrušení a zábavy

Nesmírně odvážný sport zvaný speed skydiving, z něhož se člověku zrychluje tep, vyžaduje, aby se jeho příznivci vrhli z letadla a usilovali dosáhnout co nejvyšší a stálou terminální rychlost.

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.
- Reklama -