Mikuláš se narodil ve třetím století ve vesnici Patara v Malé Asii. Tehdy se jednalo o řeckou oblast, dnes se nachází na území Turecka. Jeho rodiče byli zámožní a zbožní křesťané. Bohužel zemřeli při epidemii, když byl Mikuláš ještě malý. Mikuláš se rozhodl, že se podle zásad prvotních křesťanů zbaví veškerého majetku a celé dědictví po rodičích rozdá nemocným a trpícím. Zasvětil svůj život službě Bohu a ještě jako velmi mladý byl jmenován biskupem v Myře. Biskup Mikuláš se stal známým po celé zemi díky své štědrosti, lásce k dětem a starosti o námořníky a lodě.
Svatý, který zemřel přirozenou smrtí
Za císaře Diokleciána, který křesťany nemilosrdně pronásledoval, byl biskup Mikuláš vězněn. Jako většina svatých ale nezemřel mučednickou smrtí. Z vězení byl propuštěn a ještě se stihl zúčastnit nicejského koncilu v roce 325 n. l. Zemřel 6. prosince 343 n. l. v Myře a byl pohřben ve svém katedrálním kostele. Na jeho hrobě se vytvořila unikátní relikvie, tzv. manna. Zázračná tekutina prý měla léčivou moc. Na základě tohoto zázraku byl později glorifikován. Výročí jeho smrti se stalo dnem oslav, dnem svatého Mikuláše.
Mikuláš není typickým „trpícím“ světcem. Legendy jej ukazují jako pozitivně smýšlejícího energického člověka, který rychle a správně řeší situace. Byl znám svou empatií a štědrostí. V anglosaských zemích se převtělil do Santa Clause a v naší tradici se objevuje jako Mikuláš s typickou mytrou a biskupskou berlou.
Bota, punčocha, dárky a krb
Důležitá legenda, ze které si dnešní Santa Claus vzal své symboly, vypráví o chudém muži a jeho dcerách. V té době bylo zvykem, že otec nevěsty musel nabídnout budoucímu ženichovi věno. Bez věna se žena pravděpodobně nevdá. Muž měl navíc dluhy a jeho dcery byly proto určeny k prodeji do otroctví. Pokaždé, když už se schylovalo k momentu, že si dceru odvede otrokář, vhodil Mikuláš otevřeným oknem do domu zlaté mince. Přistály v punčochách nebo botách, které stály pře krbem, aby uschly.
Svatý Mikuláš jako ochránce dětí
Jeden z nejstarších příběhů, který ukazuje Mikuláše jako ochránce dětí, se odehrává dlouho po biskupově smrti. Obyvatelé města Myry zrovna oslavovali dobrého světce. V předvečer jeho svátku do města vtrhla banda pirátů z Kréty. Vykradli kostel a při ústupu na loď ještě unesli mladého chlapce Basiliose, aby jej prodali do otroctví. Hezkého hocha si vyhlédl sám emír a udělal z něj svého pohárníka.
Basilios celý rok sloužil panovníkovi a nosil mu víno ve zlatém poháru. Chlapcovi rodiče byli zatím zdrcení ztrátou dítěte. Prožili rok plný smutku. Basiliosova matka se odmítla účastnit veřejných oslav, protože stále truchlila. Nechala se však přesvědčit, aby si uspořádala prostou oslavu doma, pouze s tichými modlitbami za Basiliovo bezpečí. Mezitím, když Basilios plnil své úkoly v emírově paláci, byl náhle zvednut větrem a nesen pryč. Vyděšenému chlapci se zjevil svatý Mikuláš a požehnal mu. Náhle se Basilios objevil před svými rodiči a stále držel v ruce královský zlatý pohár. Tento příběh je položil zaklad pro Mikuáše jako ochránce dětí.
Svatý Mikuláš – patron námořníků a cestovatelů
Méně známým faktem o Svatém Mikuláši je, že se stal patronem námořníků a cestovatelů. O Mikulášovi a moři se dochovalo tento příběh: Když byl Mikuláš mladý, vydal se na pouť do Svaté země. Snažil se lépe pochopit Ježíšův život, umučení a vzkříšení. Když se vracel po moři, strhla se bouře a hrozilo, že jeho loď ztroskotá. Mikuláš se klidně modlil. Vítr a vlny náhle uklidnily a námořníci byly zachránění. Mikuláš způsobil další zázrak.
Námořníci, kteří se hlásili ke svatému Mikuláši jako ke svému patronovi, roznášeli jeho příběhy po celé Evropě. Na Mikolášovu počest bylo postaveno tisíce kostelů a kaplí nejen v přístavech. Jak se jeho popularita během středověku šířila, stal se patronem Apulie (Itálie), Sicílie, Řecka a Lotrinska (Francie) a mnoha měst v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Itálii, Rusku, Belgii a Nizozemsku.
Mikulášův hrob v Myře se stal oblíbeným poutním místem. Leží ale na horké půdě, kde se střetávala křesťanská kultura s islámem. Církev naznala, že by bylo lepší, aby Mikulášovo tělo bylo převezeno na bezpečnější místo. O získání Mikulášových ostatků přetahovala italská města Benátky a Bari. Na jaře roku 1087 se námořníkům z Bari podařilo kosti odvézt a dopravit je do své domoviny, námořního přístavu na jihovýchodním pobřeží Itálie. Nad Mikulášovou hrobkou byl postaven impozantní kostel a dodnes do baziliky San Nicola v Bari proudí davy věřících, aby uctili tohoto mimořádného světce.
Jak se slaví svátek Svatého Mikuláše v Evropě?
Svátek svatého Mikuláše, který se ve většině Evropy slaví 6. prosince, není ponurým a zádumčivým výročím. Je oslavou štědrosti a radostným svátkem dětí. V Polsku chlapci převlečení za biskupy prosí o almužnu pro chudé. V Nizozemsku a Belgii přijíždí Mikuláš na parníku ze Španělska, aby se na bílém koni vydal na obchůzku s dárky. Nizozemské děti nechávají koni svatého Mikuláše v botách mrkev a seno v naději, že je Mikuláš vymění za drobné dárky. V Německu Mikuláše doprovází anděl, který s sebou nese knihu hříchu. Čerta souputníka našeho Mikuláše u nás, nikde jinde ale nenajdete.
Zdroj:
https://www.stnicholascenter.org/who-is-st-nicholas
http://www.saintnicholasofmyra.org/parish-life/our-patron-saint/
https://www.vira.cz/texty/knihovna/kapitoly/svaty-mikulas