Pondělí, 15 dubna, 2024

Jak se slaví Mikuláš ve zbytku Evropy? Čerta najdete jen u nás

Mohlo by vás zajímat

Mikuláš se narodil ve třetím století ve vesnici Patara v Malé Asii. Tehdy se jednalo o řeckou oblast, dnes se nachází na území Turecka. Jeho rodiče byli zámožní a zbožní křesťané. Bohužel zemřeli při epidemii, když byl Mikuláš ještě malý. Mikuláš se rozhodl, že se podle zásad prvotních křesťanů zbaví veškerého majetku a celé dědictví po rodičích rozdá nemocným a trpícím. Zasvětil svůj život službě Bohu a ještě jako velmi mladý byl jmenován biskupem v Myře. Biskup Mikuláš se stal známým po celé zemi díky své štědrosti, lásce k dětem a starosti o námořníky a lodě.

- Reklama -

Svatý, který zemřel přirozenou smrtí

Za císaře Diokleciána, který křesťany nemilosrdně pronásledoval, byl biskup Mikuláš vězněn. Jako většina svatých ale nezemřel mučednickou smrtí. Z vězení byl propuštěn a ještě se stihl zúčastnit nicejského koncilu v roce 325 n. l. Zemřel 6. prosince 343 n. l. v Myře a byl pohřben ve svém katedrálním kostele. Na jeho hrobě se vytvořila unikátní relikvie, tzv. manna. Zázračná tekutina prý měla léčivou moc. Na základě tohoto zázraku byl později glorifikován. Výročí jeho smrti se stalo dnem oslav, dnem svatého Mikuláše.

Mikuláš není typickým „trpícím“ světcem. Legendy jej ukazují jako pozitivně smýšlejícího energického člověka, který rychle a správně řeší situace. Byl znám svou empatií a štědrostí. V anglosaských zemích se převtělil do Santa Clause a v naší tradici se objevuje jako Mikuláš s typickou mytrou a biskupskou berlou. 

Bota, punčocha, dárky a krb

Důležitá legenda, ze které si dnešní Santa Claus vzal své symboly, vypráví o chudém muži a jeho dcerách. V té době bylo zvykem, že otec nevěsty musel nabídnout budoucímu ženichovi věno. Bez věna se žena pravděpodobně nevdá. Muž měl navíc dluhy a jeho dcery byly proto určeny k prodeji do otroctví. Pokaždé, když už se schylovalo k momentu, že si dceru odvede otrokář, vhodil Mikuláš otevřeným oknem do domu zlaté mince. Přistály v punčochách nebo botách, které stály pře krbem, aby uschly. 

Svatý Mikuláš jako ochránce dětí

Jeden z nejstarších příběhů, který ukazuje Mikuláše jako ochránce dětí, se odehrává dlouho po biskupově smrti. Obyvatelé města Myry zrovna oslavovali dobrého světce. V předvečer jeho svátku do města vtrhla banda pirátů z Kréty. Vykradli kostel a při ústupu na loď ještě unesli mladého chlapce Basiliose, aby jej prodali do otroctví. Hezkého hocha si vyhlédl sám emír a udělal z něj svého pohárníka.

Basilios celý rok sloužil panovníkovi a nosil mu víno ve zlatém poháru. Chlapcovi rodiče byli zatím zdrcení ztrátou dítěte. Prožili rok plný smutku. Basiliosova matka se odmítla účastnit veřejných oslav, protože stále truchlila. Nechala se však přesvědčit, aby si uspořádala prostou oslavu doma, pouze s tichými modlitbami za Basiliovo bezpečí. Mezitím, když Basilios plnil své úkoly v emírově paláci, byl náhle zvednut větrem a nesen pryč. Vyděšenému chlapci se zjevil svatý Mikuláš a požehnal mu. Náhle se Basilios objevil před svými rodiči a stále držel v ruce královský zlatý pohár. Tento příběh je položil zaklad pro Mikuáše jako ochránce dětí. 

Svatý Mikuláš – patron námořníků a cestovatelů

Méně známým faktem o Svatém Mikuláši je, že se stal patronem námořníků a cestovatelů. O Mikulášovi a moři se dochovalo tento příběh: Když byl Mikuláš mladý, vydal se na pouť do Svaté země. Snažil se lépe pochopit Ježíšův život, umučení a vzkříšení. Když se vracel po moři, strhla se bouře a hrozilo, že jeho loď ztroskotá. Mikuláš se klidně modlil. Vítr a vlny náhle uklidnily a námořníci byly zachránění. Mikuláš způsobil další zázrak. 

Námořníci, kteří se hlásili ke svatému Mikuláši jako ke svému patronovi, roznášeli jeho příběhy po celé Evropě. Na Mikolášovu počest bylo postaveno tisíce kostelů a kaplí nejen v přístavech. Jak se jeho popularita během středověku šířila, stal se patronem Apulie (Itálie), Sicílie, Řecka a Lotrinska (Francie) a mnoha měst v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Itálii, Rusku, Belgii a Nizozemsku. 

Mikulášův hrob v Myře se stal oblíbeným poutním místem. Leží ale na horké půdě, kde se střetávala křesťanská kultura s islámem. Církev naznala, že by bylo lepší, aby Mikulášovo tělo bylo převezeno na bezpečnější místo. O získání Mikulášových ostatků přetahovala italská města Benátky a Bari. Na jaře roku 1087 se námořníkům z Bari podařilo kosti odvézt a dopravit je do své domoviny, námořního přístavu na jihovýchodním pobřeží Itálie. Nad Mikulášovou hrobkou byl postaven impozantní kostel a dodnes do baziliky San Nicola v Bari proudí davy věřících, aby uctili tohoto mimořádného světce.

Jak se slaví svátek Svatého Mikuláše v Evropě?

Svátek svatého Mikuláše, který se ve většině Evropy slaví 6. prosince, není ponurým a zádumčivým výročím. Je oslavou štědrosti a radostným svátkem dětí. V Polsku chlapci převlečení za biskupy prosí o almužnu pro chudé. V Nizozemsku a Belgii přijíždí Mikuláš na parníku ze Španělska, aby se na bílém koni vydal na obchůzku s dárky. Nizozemské děti nechávají koni svatého Mikuláše v botách mrkev a seno v naději, že je Mikuláš vymění za drobné dárky. V Německu Mikuláše doprovází anděl, který s sebou nese knihu hříchu. Čerta souputníka našeho Mikuláše u nás, nikde jinde ale nenajdete. 

Zdroj:

https://www.lidovky.cz/relax/zajimavosti/mikulase-slavi-vetsina-evropy-kazda-zeme-ale-jinak.A091204_135536_ln-zajimavosti_hs

https://www.stnicholascenter.org/who-is-st-nicholas

http://www.saintnicholasofmyra.org/parish-life/our-patron-saint/

https://www.vira.cz/texty/knihovna/kapitoly/svaty-mikulas

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -