Sobota, 25 května, 2024

Nejdražší kniha na světě? Birds of America! Původní výtisky se prodávají za ohromující částky

Mohlo by vás zajímat

V březnu 2000 šejk Saud bin Mohammed al-Thani, jeden z předních sběratelů vzácných uměleckých děl, stanovil rekordní cenu za jakoukoli knihu v aukci, když za ni v aukčním domě Christie’s zaplatil 8,8 milionu dolarů. V roce 2018 byl další výtisk knihy prodán za 9,65 milionu USD anonymnímu kupci. I proto je téměř jakýkoli původní tisk knihy Jamese Audubona Birds of America označován za jako potenciálně nejdražší kniha na světě.

- Reklama -

Odhaduje se, že po zohlednění inflace bylo pět z deseti nejdražších knih, které se kdy prodaly, právě výtisky knihy Birds of America (Američtí ptáci). Pouze asi tucet z nich je v současnosti v soukromém vlastnictví. Zbytek je v rukou různých institucí, z nichž mnohé vystavují své výtisky pro veřejnost.

Nejdražší tapeta i nový standard vědy

Kniha Birds of America je také s velkou pravděpodobností nejdražší tapetou na světě. V roce 1827 si lady Isabella Hertfordová rozřezala svůj výtisk mamutí ručně psané knihy o rozměrech 100 × 72,5 centimetru a použila jej k vytapetování svého obývacího pokoje.

Audubonovo dílo, vydávané v letech 1827 až 1838, totiž obsahuje neuvěřitelných 435 grafik ptaků v životní velikosti. V době vydání tento přírodovědecký sborník stanovil nový standard pro ilustrace z divoké přírody. K umístění každého objektu tak, jako by se pohyboval ve volné přírodě, použil při kreslení Audubon dráty, což byl tehdy revoluční postup. Přestože je jeho dílo všeobecně obdivováno, je třeba blíže prozkoumat i jeho samotného.

Kontroverze kolem autora knihy

Audubon byl otrokář, který otevřeně kritizoval emancipaci, a dokonce ukradl lidské ostatky, aby se jeho vědecký kolega mohl pokusit prosadit teorii, že běloši jsou nadřazenou rasou. Audubonova umělecká díla jsou ohromující, ale on samotný dodnese zůstává nesmírně rozporuplnou osobností.

Otroky evidentně bral jako podřazené věci a ne lidské bytosti. Například počátkem roku 1819 vzal Audubon s sebou dva zotročené muže na skifu po Mississippi do New Orleansu, a když tam dorazil, loď i muže prodal. Ve dvacátých letech 19. století pak Audubonovi získali několik dalších zotročených lidí, ale v roce 1830 je prodali, když se přestěhovali do Anglie, kde Audubon dohlížel na výrobu svého „velkého díla“.

Zdroj:

https://www.audubon.org/news/the-myth-john-james-audubon

https://www.reuters.com/article/us-auction-audubon-idUSKBN1JA3AI

https://www.audubon.org/news/the-worlds-most-expensive-bird-books

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -