Úterý, 23 července, 2024

Nejdražší kniha na světě? Birds of America! Původní výtisky se prodávají za ohromující částky

Mohlo by vás zajímat

V březnu 2000 šejk Saud bin Mohammed al-Thani, jeden z předních sběratelů vzácných uměleckých děl, stanovil rekordní cenu za jakoukoli knihu v aukci, když za ni v aukčním domě Christie’s zaplatil 8,8 milionu dolarů. V roce 2018 byl další výtisk knihy prodán za 9,65 milionu USD anonymnímu kupci. I proto je téměř jakýkoli původní tisk knihy Jamese Audubona Birds of America označován za jako potenciálně nejdražší kniha na světě.

- Reklama -

Odhaduje se, že po zohlednění inflace bylo pět z deseti nejdražších knih, které se kdy prodaly, právě výtisky knihy Birds of America (Američtí ptáci). Pouze asi tucet z nich je v současnosti v soukromém vlastnictví. Zbytek je v rukou různých institucí, z nichž mnohé vystavují své výtisky pro veřejnost.

Nejdražší tapeta i nový standard vědy

Kniha Birds of America je také s velkou pravděpodobností nejdražší tapetou na světě. V roce 1827 si lady Isabella Hertfordová rozřezala svůj výtisk mamutí ručně psané knihy o rozměrech 100 × 72,5 centimetru a použila jej k vytapetování svého obývacího pokoje.

Audubonovo dílo, vydávané v letech 1827 až 1838, totiž obsahuje neuvěřitelných 435 grafik ptaků v životní velikosti. V době vydání tento přírodovědecký sborník stanovil nový standard pro ilustrace z divoké přírody. K umístění každého objektu tak, jako by se pohyboval ve volné přírodě, použil při kreslení Audubon dráty, což byl tehdy revoluční postup. Přestože je jeho dílo všeobecně obdivováno, je třeba blíže prozkoumat i jeho samotného.

Kontroverze kolem autora knihy

Audubon byl otrokář, který otevřeně kritizoval emancipaci, a dokonce ukradl lidské ostatky, aby se jeho vědecký kolega mohl pokusit prosadit teorii, že běloši jsou nadřazenou rasou. Audubonova umělecká díla jsou ohromující, ale on samotný dodnese zůstává nesmírně rozporuplnou osobností.

Otroky evidentně bral jako podřazené věci a ne lidské bytosti. Například počátkem roku 1819 vzal Audubon s sebou dva zotročené muže na skifu po Mississippi do New Orleansu, a když tam dorazil, loď i muže prodal. Ve dvacátých letech 19. století pak Audubonovi získali několik dalších zotročených lidí, ale v roce 1830 je prodali, když se přestěhovali do Anglie, kde Audubon dohlížel na výrobu svého „velkého díla“.

Zdroj:

https://www.audubon.org/news/the-myth-john-james-audubon

https://www.reuters.com/article/us-auction-audubon-idUSKBN1JA3AI

https://www.audubon.org/news/the-worlds-most-expensive-bird-books

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -