Úterý, 23 července, 2024

Fakta o přitažlivosti: Co o atraktivitě a zájmu říká věda?

Mohlo by vás zajímat

Přitažlivost je složitý a zajímavý jev. Od počáteční jiskry zájmu až po proslulé „motýlky v žaludku“ je to proces, který je vcelku obtížné pochopit. Přitom právě pochopení vědeckých poznatků o přitažlivosti může poskytnout cenné informace o tomhle záhadném tématu.

- Reklama -

Přitažlivost řídí chemické látky v mozku

V mozku existuje řada chemických látek, které hrají roli v přitažlivosti. Například dopamin je neurotransmiter, který je spojován s potěšením a odměnou. Uvolňuje se, když zažíváme něco příjemného, například když vidíme atraktivní osobu. Další chemickou látkou, která hraje roli v přitažlivosti, je oxytocin, často označovaný jako „hormon mazlení“. Uvolňuje se při fyzickém doteku a hraje klíčovou roli při vytváření vazeb a sociálního spojení.

Fyzická přitažlivost je často poháněna symetrií

Studie prokázaly, že lidi více přitahují obličeje, které jsou symetrické. Důvodem může být to, že symetrie je ukazatelem genetického zdraví a zdatnosti. Kromě toho jsou lidé se symetrickými obličeji vnímáni jako atraktivnější a důvěryhodnější.

Podobnost jako klíčový faktor přitažlivosti

Lidé jsou často přitahováni druhými, kteří sdílejí jejich zájmy a hodnoty. Tomuto jevu se říká „princip podobnosti“ a vychází z myšlenky, že lidé si spíše rozumí s těmi, kteří jsou jim podobní. Proto jsou v počátečních fázích vztahu často důležité společné zájmy a koníčky.

Zájem ovlivňuje i kontext

Kontext, v němž se s někým setkáváme, může ovlivnit míru naší přitažlivosti. Studie například ukázaly, že lidé jsou pravděpodobněji přitahováni k někomu, koho potkají ve vzrušujícím nebo dráždivém prostředí, jako je noční klub nebo dovolená. Kontext může také ovlivnit úroveň naší přitažlivosti k lidem, kteří jsou nám podobní nebo se od nás liší.

Přitažlivost nemusí být vždy racionální

Navzdory naší snaze o racionální a logické uvažování funguje přitažlivost často na podvědomé úrovni. Může se stát, že nás někdo přitahuje z důvodů, které nedokážeme vysvětlit, nebo jim dokonce nerozumíme. Proto může být přitažlivost tak záhadným a nepolapitelným jevem.

Pochopení vědeckého základu přitažlivosti může poskytnout cenné poznatky o tomto složitém jevu. Ať už se snažíte zaujmout potenciálního partnera, nebo jste prostě jen zvědaví na tajemství přitažlivosti, těchto pět faktů vám může pomoci vnést do tohoto tématu trochu světla.

Zdroj:

psych2go.net, spring.org.uk, onlinepsychologydegree.info

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -