Pondělí, 15 dubna, 2024

Fakta o přitažlivosti: Co o atraktivitě a zájmu říká věda?

Mohlo by vás zajímat

Přitažlivost je složitý a zajímavý jev. Od počáteční jiskry zájmu až po proslulé „motýlky v žaludku“ je to proces, který je vcelku obtížné pochopit. Přitom právě pochopení vědeckých poznatků o přitažlivosti může poskytnout cenné informace o tomhle záhadném tématu.

- Reklama -

Přitažlivost řídí chemické látky v mozku

V mozku existuje řada chemických látek, které hrají roli v přitažlivosti. Například dopamin je neurotransmiter, který je spojován s potěšením a odměnou. Uvolňuje se, když zažíváme něco příjemného, například když vidíme atraktivní osobu. Další chemickou látkou, která hraje roli v přitažlivosti, je oxytocin, často označovaný jako „hormon mazlení“. Uvolňuje se při fyzickém doteku a hraje klíčovou roli při vytváření vazeb a sociálního spojení.

Fyzická přitažlivost je často poháněna symetrií

Studie prokázaly, že lidi více přitahují obličeje, které jsou symetrické. Důvodem může být to, že symetrie je ukazatelem genetického zdraví a zdatnosti. Kromě toho jsou lidé se symetrickými obličeji vnímáni jako atraktivnější a důvěryhodnější.

Podobnost jako klíčový faktor přitažlivosti

Lidé jsou často přitahováni druhými, kteří sdílejí jejich zájmy a hodnoty. Tomuto jevu se říká „princip podobnosti“ a vychází z myšlenky, že lidé si spíše rozumí s těmi, kteří jsou jim podobní. Proto jsou v počátečních fázích vztahu často důležité společné zájmy a koníčky.

Zájem ovlivňuje i kontext

Kontext, v němž se s někým setkáváme, může ovlivnit míru naší přitažlivosti. Studie například ukázaly, že lidé jsou pravděpodobněji přitahováni k někomu, koho potkají ve vzrušujícím nebo dráždivém prostředí, jako je noční klub nebo dovolená. Kontext může také ovlivnit úroveň naší přitažlivosti k lidem, kteří jsou nám podobní nebo se od nás liší.

Přitažlivost nemusí být vždy racionální

Navzdory naší snaze o racionální a logické uvažování funguje přitažlivost často na podvědomé úrovni. Může se stát, že nás někdo přitahuje z důvodů, které nedokážeme vysvětlit, nebo jim dokonce nerozumíme. Proto může být přitažlivost tak záhadným a nepolapitelným jevem.

Pochopení vědeckého základu přitažlivosti může poskytnout cenné poznatky o tomto složitém jevu. Ať už se snažíte zaujmout potenciálního partnera, nebo jste prostě jen zvědaví na tajemství přitažlivosti, těchto pět faktů vám může pomoci vnést do tohoto tématu trochu světla.

Zdroj:

psych2go.net, spring.org.uk, onlinepsychologydegree.info

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -