Sobota, 20 dubna, 2024

Charlie Chaplin neměl klid ani po smrti: Jeho mrtvé tělo ukradli z hrobu 3 měsíce po jeho skonu

Mohlo by vás zajímat

V jednom z nejznámějších případů krádeže těla ukradli dva muži ze hřbitova ve švýcarské vesnici Corsier-sur-Vevey mrtvolu uznávaného filmového herce Charlieho Chaplina.

Mrtvola Charlieho Chaplina se ztratila 2. března 1978. Chaplin, který trávil poslední roky života ve švýcarské vesnici Corsier-sur-Vevey se svou ženou Oonou a osmi dětmi, zemřel o předchozích Vánocích v 88 letech. Na nestřeženém a obvykle klidném hřbitově dvojice lupičů vykopala jeho rakev, odtáhla ji několik metrů po zemi a přesunula do vozidla. Když se to rozkřiklo v jinak klidné vesnici, všechny to zmátlo a vyděsilo. Šlo o výkupné, nebo to byl nepovedený žert?

- Reklama -

Únosci, kteří se krutě přepočítali

Ukázalo se, že je to ta první možnost. O několik dní později rodina obdržela telefonát, ve kterém únosci Chaplinovy rakve požadovali vyplatit 400 000 liber za jeho vrácení. Plán vykradačů hrobů se zdál dokonalý. Jen do té chvíle, než vdova po Chaplinovi, lady Oona Chaplinová, odmítla částku zaplatit se slovy: „Charlie by to považoval za směšné.“

Jednání pokračovalo. Ale jen proto, aby měla policie čas na vystopování hovorů. Na dopadení únosců se podílelo více než 200 policistů. A vyplatilo se to! Dne 16. května policisté v telefonní budce zatkli pětadvacetiletého polský uprchlík Romana Wardase. Jeho komplic, Gantscho Ganev z Bulharska, unikal spravedlnosti jen o chvíli déle.

Inspirace v Itálii

Mladý polský uprchlík později u švýcarského soudu uvedl, že tělo Charlieho Chaplina vykopal a snažil se ho prodat komikově rodině, protože měl finanční potíže. Stejně na tom byl i jeho komplic. 24letý automechanik Roman Wardas, uvedl, že byl bez práce a prožíval těžké časy, když si přečetl novinovou zprávu o podobném případu v Itálii.

„V důsledku toho jsem se rozhodl ukrýt tělo Charlieho Chaplina a vyřešit tak své problémy,“ řekl Wardas u okresního soudu.

Nakonec přišla omluva

Společně s 38letým Bulharem Gantschem Ganevem byl Wardas obviněn ze znesvěcení Chaplinova hrobu na vesnickém hřbitově a z vydírání. Wardas, údajný „mozek operace“, vyfasoval čtyři roky, zatímco Ganev dostal 18měsíční podmíněný trest.

Stojí za zmínku, že dvojice po svém odsouzení poslala Ooně dopisy, v nichž vyjádřila svou upřímnou lítost. Vdova po Chaplinovi jim nakonec odpustila.

Zdroj:

history.com, Guardian, lwlies.com, smithonianmag.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -