Čtvrtek, 13 června, 2024

Příběh „Černého Mozarta“: Přes otrocký původ se stal miláčkem Francie a hvězdným šermířem

Mohlo by vás zajímat

Nejspíš jste o něm nikdy neslyšeli, ale Joseph Bologne, později známý jako Chevalier de Saint-Georges, byl vůbec prvním světově uznávaným skladatelem tmavé pleti.

- Reklama -

Joseph Bologne, Chevalier de Saint-Georges, byl všeobecně považován za nejvýznamnějšího muže své doby. Byl to mimořádný skladatel a polyhistor, virtuózní houslista, talentovaný tanečník a mistrovský šermíř, abychom jmenovali alespoň některé z jeho profesí. Jeho jméno se ale s ohledem na barvu jeho pleti v západní tradici klasické hudby dlouho opomíjelo.

Boulogne, nemanželský syn bohatého francouzského majitele plantáží a zotročené africko-guadelupské ženy, se narodil někdy v letech 1739-49 na ostrově Basse-Terre, západní polovině souostroví Guadeloupe. Když mu bylo kolem deseti let, následoval spolu s matkou svého otce a zbytek své legitimní rodiny zpět do Francie, kde ho otec nechal zapsát do elitních škol. Dostával také soukromé hodiny hudby a šermu.

Jako šermíř oslnil i amerického prezidenta

Když Josepha pak po nějakém čase šermířský mistr Alexandre Picard veřejně rasisticky urážel, vyzval ho Joseph na šermířský souboj. A vyhrál. Vypráví se, že Joseph prý dokázal „přeplavat Seinu s jednou rukou svázanou za zády“. Budoucí americký prezident John Adams se osobně rozplýval nad jeho střeleckými schopnostmi. Do svého deníku si zapsal: „Trefí knoflík, jakýkoli knoflík na kabátě nebo vestě největších mistrů. Pistolovou koulí trefí i korunovační klenot ve vzduchu.“

Zdálo se, že Joseph je předurčen k vojenské kariéře. Jeho atletický talent jako by ho k tomu předurčoval. Není proto divu, že v roce 1766 absolvoval studia a stal se důstojníkem na dvoře krále Ludvíka XV.

Prvním černým plukovníkem Francie

Když nastala revoluce, byl jedním z prvních černošských plukovníků ve francouzské armádě a velel 800 pěšákům a 200 jezdcům v prvním evropském pluku složeném výhradně z černochů. Právě za své velení získal titul Chevalier de Saint-Georges.

Když už mluvíme o prvenstvích, Saint-Georges byl také prvním známým klasickým skladatelem afrického původu. A to není zdaleka všechno. Byl dirigentem předního symfonického orchestru v Paříži a také virtuózním houslistou… Dočkal se díky tomu u veřejnosti mimořádné popularity.

Absolutnímu uznání vadile jeho barva pleti

Stal se dokonce favoritem na místo příštího ředitele pařížské opery. Podle barona von Grimma v jeho Correspondance littéraire, philosophique et critique (1776) ztroskotala Saint-Georgesova nominace na silném odporu některých umělkyň v opeře, včetně slavných pěvkyň Sophie Arnould a Rosalie Levasseur. Jeho nepovedená kandidatura však nijak nezabránila královně Marii Antoinettě, aby ho zvala na své soukromé koncerty, které si mohl vychutnat i na nich účinkovat.

Přes veřejné uznání se ale nikdy nestal opravdu plnohodnotným členem nejvyšších kruhů, především kvůli barvě své pleti. Mnoho jeho skladeb se navíc ztratilo během revoluce a ty, které se zachovalo, rychle upadly v zapomnění (některé jsou ale přesto k nalezení na Spotify). Snad to změní připravovaný životopisný film o tomto výjimečném muži, který chystá společnost Disney. Joseph Bologne, Chevalier de Saint-George by si to totiž rozhodně zasloužil.

Zdroj:

artaria.com, Classic FM, wned.org, classical-music.com, interlude.hk

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.

David Beckham přiznal posedlost uklízením.Má díky tomu dokonalý šatník

V nové dokumentární minisérii "Beckham", která je k vidění na Netflixu, se fotbalová legenda David Beckham otevřeně svěřuje o svém životě s obsedantně-kompulzivní poruchou. A ukázal fanouškům svůj dokonalý šatník.

Protikuřácký zákon v Singapuru už zabránil 20 tisícům mrtvých

V zájmu veřejného zdraví se otevírá cesta k světu bez tabáku. Dvě země, Bhútán a Singapur, se staly průkopníky této cesty díky svým drakonickým krokům v rámci protikuřácké legislativy. A Singapur už tvrdí, že díky zákazům kouření zabránil smrti téměř 20 tisíc lidí.

Slet z nebe: Smrtelně nebezpečný rychlostní pád jako zdroj vzrušení a zábavy

Nesmírně odvážný sport zvaný speed skydiving, z něhož se člověku zrychluje tep, vyžaduje, aby se jeho příznivci vrhli z letadla a usilovali dosáhnout co nejvyšší a stálou terminální rychlost.

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.
- Reklama -