Sobota, 20 dubna, 2024

Historický příběh rytíře Lancelota: Jak vnímal středověký člověk zradu Artuše a lásku ke Ginevře?

Mohlo by vás zajímat

Příběh Camelotu byl převyprávěn v průběhu historie tolikrát, že se původní poselství příběhu téměř vytratilo. Kdo byl ve skutečností rytíř Lancelot a jak se vyvíjel pohled na jeho postavu v průběhu století?

- Reklama -

První zmínky o postavě Lancelota se objevují ve středověku. Nejstarší známé literární dílo, v němž vystupuje jako významná postava, je známé pod názvem Erec a Enide (Érec et Énide). V roce 1170 jej napsal francouzský básník a trubadúr Chrétien de Troyes.

Chrétienova tvorba ovlivnila výrazným způsobem středověké písemnictví a zpopularizovala rytířský román. Erec a Enide nebylo jediné dílo, kde se objevila Lancelotova postava. Najdeme ji i v dalších Chrétienových příbězích. Později, vydáním Lancelota, rytíře s károu, se tento rytíř stává hlavním hrdinou vlastního příběhu.

Kde se vzal Lancelot – kontroverzní hrdina středověku?

Chrétien de Troyes rytíře ve svém díle jako první nazývá Lancelot du Lac (Lancelot od jezera). Toto jméno převzali další autoři ve Francii i v Anglii a ustálilo se v různých podobách. Vědci, kteří se problematikou zabývají, věnují dílu Chrétien de Troyes velkou pozornost. Troyes napsal svůj příběh, aniž by se příliš soustředil na Lancelotův původ – jako by jeho čtenáři byli s tímto hrdinou již dobře obeznámeni. Z toho by vyplývalo, že legenda o Lancelotovi existovala ještě před sepsáním tohoto díla.

Matilda Brucknerová, jedna z předních badatelek v oblasti středověké francouzské literatury, to dokonale vystihuje:

Co existovalo před Chrétienem, zůstává nejisté, ale není pochyb o tom, že jeho verze se stala výchozím bodem pro všechny pozdější příběhy o Lancelotovi jako rytíři, jehož neobyčejná zdatnost je neoddělitelně spojena s láskou ke královně krále Artuše.“

O skutečném původu Lancelota by nám mohlo mnoho napovědět jeho jméno. Pravděpodobná teorie spojuje Lancelota s nějakým starším starověkým hrdinou. Mohlo by se jednat Vinovilotha, Góta, který se údajně usadil v Británii v místě Vinovia, dnešním Binchesteru. A protože Lancelota lze spojit s Binchesterem, Ascombova paralela dává určitý smysl. Skeptičtí badatelé tvrdí, že si Troyes vymyslel nejen jméno Lancelot, ale i celou postavu.

Mohl by být Lancelot představitelem Germánů?

S nejdůvěryhodnější verzí přichází Roger Sherman Loomi, historik a literární vědec, který se celý život zabývá studiem středověké literatury. Jeho teorie uvádí, že Lancelot je přímý příbuzný s Llenlleogem (Llenlleawg) z velšského příběhu Culhwch a Olwen, který je podobný artušovské legendě. Zde je spojován s velšským hrdinou Llwch Llawwynnauc (Llwch znamená „jezero“). Většina badatelů se k Loomiho verzi přiklání.

Jaký byl skutečný příběh Artuše a Lancelota?

Ve většině středověkých legend je Lancelot nejlepším poddaným svého pána Artuše. Do cesty se ale oddanému rytíři postaví láska a jeho rytířství brzy zaslepí.

Lancelotovi je svěřena ochrana královy manželky Ginevry. Je krásná oba se do sebe zamilují. Láskou slepý Lancelot zradí krále Artuše, a tak začíná tragický sled událostí, které povedou k Artušově zániku a konci jeho vlády.

Lancelot je urozeného původu. Narodil se jako syn krále Bana z Benoicu (Benwicku). I zde lze najít souvislost se starověkou velšskou mytologií. Bana z Benoic lze spojit s Bran le Benoit, francouzským jménem Brana Blaženého, obra a krále velšského mýtu a jedné z hlavních postav Mabinogionu.

Podle legendy Lancelota nevychovávají jeho rodiče, ale unese ho temná Paní z jezera, proto Lancelot od jezera. Žena mladého rytíře připravuje, učí ho rytířským dovednostem a posléze jej pošle na dvůr krále Artuše.

Symbolika a ctnost v legendě o Lancelotovi


Láska ke Ginevře zničí Lancelotovu posvátnou rytířskou čest. V tomto smyslu je tragickou a z hlediska své doby odsouzení hodnou postavou. Na druhou stranu láska k ženě byla také jednou z rytířských ctností. Morální pohled na Lancelota je složitý a rozpolcený.

V průběhu celého artušovského cyklu je Lancelot vystaven mnoha výzvám, které slouží jako zkouška jeho rytířství. V jedné epizodě je sveden dcerou krále Rybáře – Elaine, která předstírá, že je Ginevra. Z tohoto svazku se zrodí Galahad, další velký hrdina artušovské ságy.

Jak se příběh o Lancelotovi v průběhu času vyvíjí, čím dál důležitější roli v něm hraje křesťanská víra. Čistota, kajícnost a absence hříchu byla základním pilířem doby.

Když se v Británii vzbouřil Artušův proradný synovec Mordred, král proti němu vytáhne do boje a je smrtelně zraněn. Ginevra a Lancelot, plně vědomi svých hříchů, odcházejí do vyhnanství a svůj život zasvěcují bohu. Milosrdenství a pomoci ostatním se oba věnují až do smrti.

Smutný konec všech zúčastněných

Zvláštní protiklady a symbolika v myšlení středověkého člověka

Lancelot začíná jako čistý a ušlechtilý, ale propadá hříšné lásce. Jeho syn Galahad je zrozený z hříchu, ale příkladným životem se stane jedním z nejlepších rytířů a nejkladnější postavou celé ságy.

Ať už se v případě příběhu Artuše a Lancelota jedná je skutečnost, nebo pouhý výplod bujné autorovy fantazie, je legenda jednou z největších částí evropského romantického dědictví. I když si postavy přivlastnila především britská historie, zasahují daleko hlouběji do evropského kontextu. Lancelot je symbiózou mnoha starobylých evropských mýtů. V jeho postavě se prolíná mnoho hrdinů, reálných i imaginárních, z dob dávno minulých.

Zdroj:

dprvnr.ru, wikipedie.org, ancient-origins.net, wikipedie.cz

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -