Asi každý ví, že poslední velké zvíře drogového byznysu, které zatkla americká vláda, byl Joaquin „El Chapo“ Guzmán. Ovšem myslet si, že tím kartel Sinaloa skončil, nebo snad dokonce všechny drogové kartely v Mexiku, by bylo naivní. Stejně jako to známe ze seriálu, kde hlavy kartelů fluktuovaly s pravidelností zaměstnanců McDonalda, se i kartel Sinaloa s uvězněním „Prcka“ Guzmána dokázal vypořádat. Jak už naznačil seriál, šéfovskou roli po Guzmánovi převzal Ismael „El Mayo“ Zambada. A tomu se do dnešních dnů daří držet kartel na pozici mexické drogové jedničky. Jenže možná že tohle postavení kartelu Sinaloa se už brzy změní…
Válka mezi drogovými gangy, která trvá už několik desítek let, totiž stále zuří. Naposledy už dokonce válka dvou menších gangů zasáhla i turisticky oblíbený Cancún, do kterého se jezdí rekreovat i hollywoodské hvězdy. Server nypost.com píše, že v Azul Beach Resort se zničehonic objevilo 15 ozbrojených mužů, kteří tam před očima turistů popravili dva dealery. To je ale bohužel jen malý střípek celé mozaiky násilí, která se ve skutečnosti v Mexiku odehrává.
Pozice kartelu Sinaloa v ohrožení
O pozici jedničky mezi kartely s kartelem Sinaloa momentálně soupeří gangsteři z Cártel de Jalisco Nueva Generación. Ten vznikl v roce 2009 v Guadalajaře a proslul extrémně brutálním násilím. Podle Wikipedie potřeboval Cartel Jalisco pouhých šest měsíců, aby v Mexiku ovládl území sahající od jednoho pobřeží k druhému. A především jeho zásluhou došlo k 12 měsíců trvající válce plné vraždění, která si nakonec vyžádala na 80 tisíc obětí.
Na tom má mít hlavní podíl zejména muž jménem Juan Pablo Ladezma. Ten vede ozbrojenou divizi kartelu Jalisco nazvanou La Línea. V roce 2019 o něm propuštěný člen kartelu Sinaloa Jesús „El Rey“ Zambada prohlásil, že na jeho hlavu vypsal odměnu i samotný El Chapo, který prý nikoho nenávidí tolik jako Ladezmu. Má k tomu zatraceně dobré důvody – Ladezma má stát za vraždou El Chapova bratra ve vězení. Navíc to byl právě on, kdo ukončil spojenectví s kartelem Sinaloa a spustil tím nepředstavitelnou vlnu násilí, informuje Wikipedie.
Nejlépe vyzbrojený kartel všech dob
Jak píše server businessinsider.com, podle americké vlády je kartel Jalisco „nejlépe vyzbrojeným kartelem všech dob“. Navíc se vedení kartelu nespokojuje jen s působením v oblasti Mexika. Kartel se navíc snaží působit i v dalších zemích latinské Ameriky. Stejně jako jeho největší konkurent kartel Sinaloa. Zpráva chilského úřadu generálního prokurátora uveřejněná na fiscaliadechile.cl naznačuje, že se kartel na území Chile snaží vybudovat obrovské produkční kanály pro marihuanu. Prokurátor Jorge Abott na tiskové konferenci k nepříjemné situaci sdělil, že „známé mexické drogové kartely vypadají, že se v zemi chtějí usadit“.
A náznaků, že kartelům z Mexika už je rodná hrouda malá, je o dost víc. Rozšiřující se operace kartelu Jalisco znepokojují také Guatemalu, kde členové gangu nedávno vyhrožovali guatemalské národní policii za „krádež“ nákladu drog patřícího vůdci kartelu Nemesiovi Oseguerovi Cervantesovi, známému jako „El Mencho“. Na videu zveřejněném na internetu začátkem září údajní členové kartelu Jalisco vyhrožovali několika guatemalským policistům.
Kartely se navíc snaží proniknout i do Bolívie nebo Kolumbie, aby se dostali co nejvíce „ke zdroji“. Kartel Jalisco působí už i v Nikaragui, kde má své „tréninkové kempy“ a podle místní vlády počet odhalených operací kartelu Jalisco z poslední doby naznačuje, že „mají větší kontrolu nad přepravou kokainu než kartel Sinaloa“.
Noční útoky dronů jako mafiánská praxe
Policie v chudých státech latinské Ameriky většinou navíc nemá prostředky, jak moderně vyzbrojeným kartelům čelit. Informace webu warontherocks.com naznačují, že kartely už mají kromě klasických zbraní v repertoáru i drony. Ačkoli vývoj, pořizování a nasazení kartelových dronů představuje pouze jeden z prvků současných mexických závodů ve zbrojení, kartely už drony nepoužívají jen na pozorování konkurence. Mají mít ve vybavení i typy s kombinovanou výzbrojí. Což nejspíš časem pravděpodobně ovlivní i vývoj další kartelové výzbroje, jako je konstrukce a taktika improvizovaných obrněných bojových vozidel.
Podle informací z Mexika používají kartely drony od roku 2010. Od roku 2017 se využívají i při bojových operacích, letošní události pak značí, že drony – nově vybavené noční optikou – kartely používají i pro noční boje. Z toho bohužel plyne, že vlna násilí spojená s bojem kartelů o pozice asi jen tak neustane…