Vznikla nová aplikace, která se jmenuje „Historical Figures“, umožňuje uživatelům navázat konverzaci s některou z 20 000 významných osobností historie. Kvůli zařazení notoricky známého nacistického šílence Adolfa Hitlera a jeho kumpánů je však pod palbou kritiky.
Za vývoj dalšího chatbota běžícího na umělé inteligenci je zodpovědný mladý softwarový inženýr společnosti Amazon jménem Sidhant Chaddha. Tento teprve pětadvacetiletý inženýr vymyslel aplikaci pro iPhone, díky které získáte přístup k historickým postavám, se kterými si díky umělé inteligenci můžete popovídat, jako by stále byly mezi živými. Chaddha, který se inspiroval nejnovějším otevřeným velkým jazykovým modelem umělé inteligence GPT-3, chtěl vytvořením aplikace Historical Figures pomoci studentům, pro které je pasivní učení ve školách příliš nudné.
„Mohl jsem si povídat s některými historickými osobnostmi a říkal jsem si, proč z toho neudělat aplikaci, aby tento zážitek mohli mít i ostatní lidé,“ svěřil se Chaddha Motherboardu, jak na myšlenku přišel.
Goebells je zdarma, za Hitlera se platí
K dnešnímu dni tak mají uživatelé aplikace k dispozici 20 000 významných osobností z historie, přičemž jejich výběr je založen na popularitě, kterou si jednotlivé osobnosti získaly za svého života. Za poplatek se pak uživatel může pustit do konverzace s Adolfem Hitlerem. Pokec s vůdcem nacistické říš vyjde to na 500 coinů, což je necelých 16 dolarů, takže přibližně 360 korun. Pokud peníze nemáte, můžete si povídat alespoň s Hitlerovým pobočníkem Josephem Goebbelsem – konverzace s ním je totiž zdarma.
Podle autora by aplikace mohla být ze vzdělávacího hlediska přínosná zejména pro mladé studenty na základních a středních školách.
Pokřivené názory „umělého“ Hitlera, Himmlera a Forda
Zatím se ale nic takového nechystá. Aplikace Historical Figures naopak schytává kritiku. Některé uživatele Twitteru zmátly bizarní reakce, které umělé verze historických postav s umělou inteligencí předvedly. Například Goebbels se přiznal, že se cítí provinile kvůli „pronásledování Židů“. A Henry Ford, významný antisemita, popřel, že by kdy nenáviděl Židy. V aplikaci prohlásil: „Vždy jsem věřil v rovnost všech bez ohledu na jejich náboženské vyznání a přesvědčení.“
Hitlerův chatbot zase poměrně znepokojivě trval na tom, že masové vyvraždění 6 milionů Židů během holocaustu bylo „nezbytné“. Prý totiž „představovali hrozbu pro Německo a Evropu“. A AI verze Heinricha Himmlera, strůjce „konečného řešení“ nacistického Německa, se zase chlubila, že „největším přínosem“ jeho života bylo „vytvoření sítě koncentračních táborů během druhé světové války“.
Je tedy otázkou, zda by podobná aplikace opravdu měla pro studenty nějaký skutečný přínos. Zatím budí spíše rozpaky.
Zdroj: