Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.
V dnešní době sledujeme s údivem Kanadu, která se nebojí změnit svůj postoj k otázkám návykových látek. Země, která již otevřela dveře konopí a psychotropním látkám, nyní zkoumá možnosti spojené s dekriminalizací kokainu. A toto nové uvažování přitahuje pozornost nových hráčů na trhu, kteří by rádi vstoupili do této nové éry.
Kanada už si před lety prošla procesem legalizace konopí, a poslední dobou začala přemýšlet o psychedelických látkách. Stále jasněji se ukazuje, že společnost se v názoru na tvrdé drogy mění a vyvijí. A tahle změna otevírá dveře novým start-upům, které vidí budoucnost v oblasti návykových látek.
Jedním z těchto nových hráčů je Safe Supply Streaming Co. Tato společnost plánuje investovat do oblastí spojených s tvrdými drogami, a to i do výrobců testovacích proužků na fentanyl, klinik pro léčbu závislostí a dokonce i energetických nápojů obsahujících kokové listy. Safe Supply Streaming Co. má aktuální hodnotu 11,9 milionu kanadských dolarů, ale investoři vidí potenciál trhu v legalizovaném Kanadě v hodnotě až 3,2 miliardy dolarů.
Globální vize a růžová budoucnost
Zakladatelé Safe Supply Streaming Co. se přitom nechtějí omezovat pouze na Kanadu. Plánují prosadit dekriminalizaci tvrdých drog na globální úrovni. Představitelé firmy věří, že tento přístup by mohl pomoci snížit problémy spojené s drogami a předejít úmrtím v důsledku předávkování.
„Chceme postavit ekosystém, stát se veřejně obchodovanou společností a začít přebírat podniky, o nichž veřejnost zatím netuší, že jsou spojeny s narkotiky,“ říká Michael Astone, člen poradního výboru Safe Supply Streaming Co..
Změna světového vnímání
Kanada přitom není první zemí uvažující o dekriminalizaci tvrdých drog. Dekriminalizovalo už Portugalsko nebo americký stát Oregon. Britská Kolumbie v tomto směru podnikla kroky, pokrývající širokou škálu látek, od heroinu po metamfetamin. Švýcarský Bern zase nedávno ohlásil pilotní program na legalizaci prodeje kokainu.
Jenže ačkoli zastánci dekriminalizace tvrdých drog argumentují tím, že by to mohlo vést k bezpečnějšímu užívání drog, ne všichni jsou o téhle „pravdě“ přesvědčeni. Například Jason Hockenberry, předseda oddělení veřejného zdravotnictví na Univerzitě v Yalu, má obavy, že legalizace by mohla snížit stigmatizaci drog, což by mohlo podnítit větší experimentování a potenciálně vést k většímu počtu závislých.
Zdroj: