Pondělí, 22 července, 2024

Co je sexsomnie? Lidé chtějí sex ve spánku a vůbec si to nepamatují

Mohlo by vás zajímat

Sexsomnie je nemoc známá také jako „sex ve spánku“. Jde o nepříjemnou poruchu, která může vážně ovlivnit vztahy a rodinné vazby.

Uznání se této poruše dostalo v roce 2003, kdy Colin Shapiro, výzkumník z Torontské univerzity, publikoval případovou studii zabývající se sexsomnií, jak uvádí stránky Americké akadamie spánkové medicíny. Časopis Sleep Journal toto téma rozvedl už v roce 2007 a podrobně popsal řadu sexuálních projevů spojených se spánkem.

- Reklama -

Sexsomnie je tak nyní uznávána jako legitimní spánková porucha. To vyvrací mylnou představu, že jde pouze o výmluvu, kterou používají pachatelé sexuálních útoků. Sexsomnie je klasifikována jako parasomnie bez rychlých očních pohybů. Dochází k ní tehdy, když se člověk ocitne mezi spánkem a bděním a nevědomě se oddává sexuálním aktům.

Spící jedinci se přitom mohou pokoušet o sexuální aktivity s kýmkoli v okolí, což někdy vede k násilnému chování a zranění oběti. Ve spánku může docházet také k masturbaci, která přitom nesouvisí se sexuálním uspokojením.

Jedním z problémů pro osoby trpící sexsomnií je, že během svých epizod vypadají normálně a bděle, což vede k nedůvěře, když pak tito lidé tvrdí, že si nic nepamatují. Porucha tak má devastující účinky na vztahy a u partnerů vyvolává strach a úzkost. Nemocní se cítí neklidní a vyčerpaní, zatímco partneři se obávají, co se stane.

Ačkoli jsou záchvaty sexsomnie vzácné, jsou nesnesitelné kvůli strachu, který prožívají oběti i pachatelé. Život se sexsomnií může vést k depresi, úzkosti a sociální fobii, což ovlivňuje emocionální a fyzickou intimitu. Osoby trpící touto poruchou si jinak v bdělém stavu chovají normálně, vykonávají zodpovědná zaměstnání a vedou průměrný sexuální život. Porucha se projevuje výhradně během spánku.

Jde tedy o znepokojující poruchu, která ovlivňuje vztahy a logicky v lidech, kteří jí trpí, vyvolává strach a úzkost.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -