Sobota, 20 dubna, 2024

Co je sexsomnie? Lidé chtějí sex ve spánku a vůbec si to nepamatují

Mohlo by vás zajímat

Sexsomnie je nemoc známá také jako „sex ve spánku“. Jde o nepříjemnou poruchu, která může vážně ovlivnit vztahy a rodinné vazby.

Uznání se této poruše dostalo v roce 2003, kdy Colin Shapiro, výzkumník z Torontské univerzity, publikoval případovou studii zabývající se sexsomnií, jak uvádí stránky Americké akadamie spánkové medicíny. Časopis Sleep Journal toto téma rozvedl už v roce 2007 a podrobně popsal řadu sexuálních projevů spojených se spánkem.

- Reklama -

Sexsomnie je tak nyní uznávána jako legitimní spánková porucha. To vyvrací mylnou představu, že jde pouze o výmluvu, kterou používají pachatelé sexuálních útoků. Sexsomnie je klasifikována jako parasomnie bez rychlých očních pohybů. Dochází k ní tehdy, když se člověk ocitne mezi spánkem a bděním a nevědomě se oddává sexuálním aktům.

Spící jedinci se přitom mohou pokoušet o sexuální aktivity s kýmkoli v okolí, což někdy vede k násilnému chování a zranění oběti. Ve spánku může docházet také k masturbaci, která přitom nesouvisí se sexuálním uspokojením.

Jedním z problémů pro osoby trpící sexsomnií je, že během svých epizod vypadají normálně a bděle, což vede k nedůvěře, když pak tito lidé tvrdí, že si nic nepamatují. Porucha tak má devastující účinky na vztahy a u partnerů vyvolává strach a úzkost. Nemocní se cítí neklidní a vyčerpaní, zatímco partneři se obávají, co se stane.

Ačkoli jsou záchvaty sexsomnie vzácné, jsou nesnesitelné kvůli strachu, který prožívají oběti i pachatelé. Život se sexsomnií může vést k depresi, úzkosti a sociální fobii, což ovlivňuje emocionální a fyzickou intimitu. Osoby trpící touto poruchou si jinak v bdělém stavu chovají normálně, vykonávají zodpovědná zaměstnání a vedou průměrný sexuální život. Porucha se projevuje výhradně během spánku.

Jde tedy o znepokojující poruchu, která ovlivňuje vztahy a logicky v lidech, kteří jí trpí, vyvolává strach a úzkost.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -