Když se Piers Morgan, známý moderátor a publicista, pustil do předpovědí o budoucnosti konfliktu Ruska s Ukrajinou, znělo to trochu jako příběh ze sci-fi románu. Morgan totiž s neochvějnou jistotou tvrdí, že budoucí americký prezident Donald Trump opravdu okamžitě přinese mír mezi Ruskem a Ukrajinou. Jak to podle něj udělá?
Britského moderátora v jeho předpovědích příliš nezajímají hlasy znějící z Kremlu, podle kterých je Trumpův plán ukončit konflikt Ruska a Ukrajiny za 24 hodin po nástupu do úřadu naprostý nesmysl. Morganovy argumenty, proč se Trumpovi povede ukončit konflikt, tak spíš působí jako směs přesvědčení a hodně optimistická spekulace.
Kontroverzní moderátor, který proslul vyhazovem z ranního vysílání britské televize kvůli urážkám Meghan Markle, během rozhovoru pro BBC s Laurou Kuenssbergovou sdělil, že Donald Trump, kterého Morgan označuje za „obchodníka srdcem“, dokáže nalézt řešení. Jak to? „Trump není politik v tradičním smyslu, je to muž činů, který jedná tam, kde slova nestačí,“ vysvětlil Morgan.
Ukrajinci budou muset ze svých nároků ustoupit
Naznačuje, že podle toho, co při hovoru s Trumpem pochopil, bude muset Ukrajina přistoupit na určité ústupky v otázce území, která Putin označuje za „ruská“. Ale Trump, říká Morgan, přitom rozhodně nepřistoupí na vítězství diktátora. „Nějaká forma dohody je ovšem nevyhnutelná,“ dodal Morgan.
Do možného řešení konfliktu pak Morgan zapojil i Elona Muska a jeho satelitní technologii Starlink. Muskova síť satelitů totiž sehrála v počátcích konfliktu důležitou roli. Je ale také pravdou, že právě miliardář byl tím, kdo schopnosti Starlinku omezil, aby ho Ukrajinci nemohli využívat k zaměřování cílů v ruském držení. Že by se na tomhle jeho přístupu něco změnilo? Podle Muskových veřejných prohlášení to tak ani v nejmenším nevypadá…
Takže se spíš zdá, že Mogranova představa „spasitelů“ – ať už jde o Trumpa, nebo Muska – ignoruje poměrně dost zásadních faktorů celého problému.
Zeď na hranicích Trump taky nikdy nepostavil
Morganova víra v Trumpovy schopnosti působí až naivně. Jako důvěra založená spíš na mýtu než na realitě… Možná sám uvěřil některým nesmyslným Trumpovým slibům. Historie nás ale krvavě poučila, že skutečný mír nevzniká z politických zkratek ani z obchodních kalkulací. A hlavně: pokud mír není spravedlivý, většinou dlouho nevydrží. Morganovy představy o Trumpovi jako mírotvůrci tak prostě vzbuzují víc otázek než odpovědí.
Už od Trumpova prvního pobytu v Oválné pracovně totiž není tajemstvím, že je chvástajícím se mužem velkých ambicí, které ale ne vždy dokáže naplnit. Stejně jako mír na Ukrajině předtím sliboval velkou zeď na hranicích s Mexikem, kterou Mexiko navíc zaplatí (což se ale nikdy nestalo). Lze tak opravdu věřit tomu, že právě on – muž se sklonem k nejednoznačným gestům a přehnaně polarizujícím výrokům – přinese mír tam, kde selhali všichni diplomaté západního světa? Podle Morgana určitě ano. Tak snad se neplete…
Zdroj: express.co.uk