Podle nedávné vědecké studie může pravidelné používání běžeckého pásu zmírnit příznaky neurodegenerativních onemocnění, jako je Parkinsonova choroba. Účinků tohoto cvičení lze dosáhnout i pomocí běžných léků na snížení cholesterolu.
V nedávné studii pravidelné používání běžeckého pásu snížilo příznaky Parkinsonovy choroby u myší. „Jsme z výsledků velmi nadšeni,“ řekl doktor Kalipada Pahan, Floyd A. Davis, profesor neurologických věd, biochemie a farmakologie na RUSH University Medical Center, která za studií stojí. „Doufáme, že ji můžeme využít jako odrazový můstek pro další zlepšování našich schopností pomáhat pacientům s Parkinsonovou chorobou zvládat její příznaky.“
Vědci ve studii zjistili, že pravidelné cvičení na běžeckém pásu může účinně zastavit šíření proteinu α-synukleinu a zvrátit biochemické, buněčné a anatomické změny, které Parkinsonova choroba způsobuje v mozku myší, pokud se nepoužívají žádné léky. V průběhu dvou měsíců myši v rámci studie rutinně cvičily na běžeckém pásu v 30minutových intervalech po dobu šesti dnů v týdnu.
Ačkoli cvičení na běžeckém pásu nebo obyčejné běhání je něco, co může být snadno dostupné a dosažitelné, někteří pacienti s Parkinsonovou chorobou přesto nemusí být schopni běhat každý den, upozorňují Pahan a jeho tým. Vědci zároveň zdůraznili, jak důležité jsou výsledky studie pro oblast výzkumu Parkinsonovy choroby.
Lék, co v mozku simuluje účinky běhání
Vědci se také pokusili najít lék, který by mohl být užitečný i v případě, že běžecký pás pacientům chybí či je pro ně běhání nemožné. V minulosti byla léčba této nemoci často spojována s řadou nežádoucích účinků a nedostatečnými výsledky.
„Jakmile jsou u pacientů diagnostikovány tyto neurodegenerativní poruchy, nejsou k dispozici žádné léky, které by zastavily postup onemocnění,“ řekl Pahan. „Pochopení toho, jak běh pomáhá mozku, je důležité pro vývoj léků spojených s během, které mohou inhibovat patologii α-synukleinu, chránit mozek a zastavit progresi onemocnění s Lewyho tělísky.“
Studijní tým nakonec zjistil, že by mohl pomoci fenofibrát, v klinické praxi známý také jako Triglide nebo Antara, který napodobuje účinky tréninku na běžeckém pásu v mozku. Tento lék se používá především k léčbě lidí s nadměrným množstvím triglyceridů a cholesterolu.
Dobré zprávy pro lidi s Parkinsonovou chorobou
„Pokud by užívání fenofibrátu skutečně dokázalo napodobit účinky běhu na běžeckém pásu, pak by to byl významný pokrok v léčbě těchto devastujících neurologických poruch,“ vysvětlil Pahan.
Podle studie fenofibrát aktivoval PPAR v mozku, což je nezbytné pro účinnost tréninkového programu na běžeckém pásu. Vědci dospěli k závěru, že i bez cvičení na běžícím pásu zabraňuje každodenní užívání nízké dávky fenofibrátu ztrátě dopaminu u myší a zpomaluje šíření α-synukleinu v mozku.
Zdroj:
rush.edu, cell.com, parkinsonsnewstoday.com, newswise.com