Středa, 19 března, 2025

Vynález bionického penisu může ukončit boj s impotencí

- Reklama -

Mohlo by vás zajímat

Nová studie vědců z South China University of Technology přinesla slibné řešení pro opravu poranění penisu a obnovení erektilní funkce u prasat.

- Reklama -

Odborníci ze South China University of Technology učinili slibný objev k možné opravě poškození penisu u lidí pomocí umělé tkáně. Podle nedávné studie se výzkumníkům podařilo pomocí syntetické hydrogelové náplasti napodobit chování tunica albuginea, vláknitého obalu zodpovědného za pumpování krve do tkání mužského pohlavního orgánu.

Odhaduje se, že 50 % mužů ve věku od 40 do 70 let trpí nějakou formou erektilní dysfunkce. Dalších přibližně pět procent trpí Peyronieho chorobou, což je stav, který je běžně způsoben poraněním při sexu, jež má za následek poškození tunica albuginea. To může mít za následek zakřivení nebo bolestivou erekci, zkrácení penisu a může vyžadovat chirurgickou léčbu.

Bionický penis ATA pomáhá hydrogelem

Pro řešení této potřeby vytvořila výzkumná skupina umělou tuniku albuginea (ATA), která napodobuje elasticitu přirozené tkáně pomocí látky zvané hydrogel – tedy jakýsi bionický penis, přesněji jeho část. V rámci studie se náplasti ATA implantovali podkožně miniaturním prasatům Bama s poraněním tunica albuginea a výsledky byly vcelku slibné.

Xuetao Shi, výzkumník ze South China University of Technology v Guangzhou, uvedl, že „erekce penisu se po sešití ATA v poraněné části vrátila do normálu a dlouhodobá prognóza byla uspokojivá“. Náplasti ATA a injekce fyziologického roztoku obnovily erektilní funkci. A závěry měsíc po zákroku ukázaly „dobré, i když ne dokonalé výsledky opravy“.

Tkán z lidského těla imunitní systém často odmítá

Výsledky studie „slibují opravu poranění penisu u lidí“ a mají potenciál se „rozšířit na mnoho dalších nosných tkání“, uvedli vědci. Shi dodal, že „jde o oblast, které se dosud věnovalo málo pozornosti, a přitom související potřeba je obrovská“.

K výrobě náplastí nahrazujících poškozenou tuniku albuginea se v minulosti používaly jiné tkáně z těla, ty však někdy imunitní systém odmítá. S náplastmi ATA tak vědci našli slibné řešení, jak obnovit normální schopnosti a zlepšit život mužů trpících erektilní dysfunkcí nebo Peyronieho chorobou.

Zdroj:

greekreporter.com, genendnews.com, phys.org

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Puff Diddy se ve vězení nervově zhroutil? Prosil prý vězeňské dozorce, aby ho odvezli do nemocnice

Metropolitní vazební věznice v Brooklynu se o Vánocích stala nečekaným jevištěm dramatu jednoho z nejznámějších jmen hudebního průmyslu. Puff Diddy se údajně nervově zhroutil a žadonil u dozorců, aby ho okamžitě převezli do nemocnice.

Kate Moss: Na internetu koluje její fotka z roku 1999 s Puff Diddym, jak jí dává podezřelou pilulku

Zdánlivě nevinný snímek z oslavy narozenin rozvířil debatu na internetu. Ukazuje kontroverzního rapera Puff Diddyho, jak objímá očividně „rozevlátou“ modelku Kate Mossovou, zatímco v...

TikTok zakáže dětem filtry. Chce chránit jejich duševní zdraví

Digitální svět mění pravidla hry. To, co bylo kdysi zábavou, se totiž proměnilo v neviditelný diktát – ideál krásy ovládají zkrášlující filtry. Aplikace jako TikTok umožňují mladým lidem změnit si vzhled jediným kliknutím. Výsledkem však často není radost, ale frustrace a tlak na dokonalost. A proto TikTok v tomto ohledu zcela mění svou politiku.

Hrozí cenový šok: Káva by mohla v supermarketech brzy výrazně zdražit

Čechům se prodražuje oblíbený ranní rituál. Cena kávy totiž neustále roste. Mnozí si tento fakt uvědomují až ve chvíli, kdy v obchodě sáhnou po svém oblíbeném balení pražených zrn. Cenovka, kterou dnes vidí, dříve působila jako přijatelný kompromis mezi radostí a rozpočtem; nyní vyvolává spíše šok a obavy. A bude hůř!

Země s největší zlatou rezervou na Zemi 4krát překonala Čínu a Rusko

Zlato. Symbol bohatství, moci a jistoty už po tisíce let. Ani v digitálním věku plném virtuálních měn a algoritmů neztratilo na významu. Tenhle cenný...

Trumpovi s ukončením války Ruska s Ukrajinou pomůže Musk, tvrdí moderátor Piers Morgan

Když se Piers Morgan, známý moderátor a publicista, pustil do předpovědí o budoucnosti konfliktu Ruska s Ukrajinou, znělo to trochu jako příběh ze sci-fi románu. Morgan totiž s neochvějnou jistotou tvrdí, že budoucí americký prezident Donald Trump opravdu okamžitě přinese mír mezi Ruskem a Ukrajinou. Jak to podle něj udělá?

Věda našla neočekávané využití pro zbytky kávy, které běžně vyhazujeme

Věda někdy najde úspěšné použití pro obyčejné věci, které máme denně na dosah ruky. To, co na první pohled vypadá jako pouhá kuriozita, může mít zásadní vliv na naši budoucnost. Přesně takovým objevem je nový druh betonu, při jehož výrobě se využívá kávový lógr.

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?
- Reklama -