Středa, 15 ledna, 2025

Co se děje s tělem ve vesmíru? Pobyt v kosmu lidskému organismu těžce škodí

Mohlo by vás zajímat

K odpovědi na otázku, co se děje s tělem ve vesmíru, je nejlepší parafrázovat zesnulou věštkyni Jolandu: „Je to velký špatný!“ Vesmír totiž ve skutečnosti není pro lidské tělo vůbec vhodný.

- Reklama -

Nulová gravitace má na nás nesčetné negativní účinky a ovlivňuje vše od fungování mysli až po stav krevního oběhu v těle. Nulová gravitace může dokonce někdy způsobit změny na nervovém systému i v kostech, přinejmenším do doby, než se lidské tělo vrátí na Zemi.

Kosmonaut? Kandidát na ledvinové kameny

V důsledku vyplavování minerálů z kostí mají astronauté v kosmu vyšší hladinu vápníku v krvi. Obtížné vyprazdňování močového měchýře spolu se snahou o správnou hydrataci činí z člověka ve vesmíru rychle kandidáta na ledvinové kameny.

„Možnosti terapie tohoto vysilujícího stavu jsou v kosmických lodích značně omezené,“ říká k tomu NASA.

Většina astronautů po návratu špatné vidí

Navíc přibližně 80 % astronautů, kteří se vrátili na Zemi, zaznamenalo problémy se zrakem. Jde o potíže, které vědci označují jako syndrom nitrolebního tlaku. Není však jasné, co je příčinou tohoto stavu, a je náročné jej studovat na Zemi, protože je téměř nemožné přesně simulovat podmínky panující ve vesmíru.

Syndrom nitrolebního tlaku se zjišťuje pomocí magnetické rezonance a snímků sítnice. Při vyšetření navrátivších se kosmonautů se ukázalo, že hřbety očí vesmírného cestovatele se zploští a jeho sítnice se posunou dopředu. Přesná mechanika toho, jak k tomu dochází, je ale dodnes neznámá.

Mozek se posunuje v hlavě

Vědci také nedávno zjistili, že mozek se během pobytu astronautů ve vesmíru posouvá směrem vzhůru. Ochranná tekutina, která jej na Zemi obklopuje ze všech stran stejně, je na po pobytu v kosmu na vrcholu hlavy menší, přičemž její většina se nachází uvnitř mozkových komor nebo dutin. To může být příčinou dosud nevysvětlitelných příznaků, na které si astronauti ve vesmíru stěžují, zejména tlaku v hlavě a už zmiňovaných problémů se zrakem.

Kosti jsou dotčeny už navždy

Ušetřeny ale ve vesmíru nezůstávají ani kosti. Během misí ztrácejí astronauti nejméně 14 % pevnosti kostí a v pozdějším věku je u nich zvýšené riziko zlomenin. Někteří astronauti ztrácejí dokonce až neuvěřitelných 30 % kostní hmoty, což je staví na roveň ženám po menopauze, které trpí osteoporózou, i když jsou na vrcholu fyzických sil.

Zdroj:

space.com, NASA, insidehook.com, theverge.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.

Dva programy Microsoftu končí: Od roku 2025 nebudou fungovat

Uživatelé aplikací Pošta a Kalendář ve Windows se musí připravit na zásadní změnu. Microsoft oficiálně oznámil, že k 31. prosinci 2024 ukončí podporu těchto aplikací. Po Novém roce tak už nebude možné používat starý software pro odesílání a přijímání e-mailů nebo plánování schůzek.
- Reklama -