Středa, 15 ledna, 2025

Mikroroboti doručí léky až k nádoru, plánují vědci

Mohlo by vás zajímat

Mikroroboti ve tvaru rybiček – plní silných chemoterapeutických léků – mohou být podle odborníků brzy využíváni k doručování léků zabíjejících rakovinu přímo do život ohrožujících nádorů a potenciálně tak pomohou snižovat nepříjemné vedlejší účinky léčby.

- Reklama -

Vědci již dříve vyrobili roboty menší než 100 mikronů Dokázali manipulovat s drobnými předměty, ale většina z nich nebyla schopna provádět složité úkoly. Mikroroboti měnící tvar, kteří mají velikost jedné setiny milimetru, byli ovšem vyvinuti až v Číně pod vedením výzkumníků Jiawena Li, Li Zhanga a Donga Wu.

Takzvané „roboryby“ vznikly díky 4D tisku, který využívá specializovaný hydrogel reagující na pH, tvrdí jejich tvůrci ve své studii uveřejněné nedávno v časopise ACS Nano Americké chemické společnosti.

Robotí ryby, co otevírají a zavírají ústa

Pokusy dokázaly, že jakmile jsou roboti vykoupáni v roztoku mikročástic oxidu železa – což způsobí, že se stanou magnetickými – a naplněni chemoterapeutiky, mohou být pomocí magnetů nasměrováni k nádorům.

Vědci předvedli několik způsobů využití mikrorobotů. Dokázali naprogramovat robota ve tvaru ryby tak, aby otevíral a zavíral ústa. Výzkumníci pak mohli kontrolovat, kdy a kam uvolňuje léky. Protože jej mohli ovládat, byli schopni uvolňovat chemoterapeutika blíže k buňkám, které je potřebovaly. To by při využití v praxi umožnilo menší vedlejší poškození organismu a cílenější léčbu rakoviny.

Zlepší se díky mikrorobotům péče o vážné nemocné?

Současná chemoterapeutická léčba se podává buď ve formě tablet, nebo intravenózně pomocí léků, které kolují po celém těle.

Tento způsob však způsobuje, že účinkům silných léků jsou vystaveny i zdravé tkáně, což je obzvláště škodlivé pro rychle se množící buňky – například v ústech, vlasech a nehtech. U pacientů to totiž může způsobit vznik vředů v ústech, plešatění a ztrátu nehtů na rukou a nohou.

Ačkoli roboryby přenášející léky nutné pro chemoterapii byly testovány pouze v laboratorních pokusech na Petriho miskách, výzkumný tým doufá v jejich budoucí reálné využití. Tvůrci mikrorobotů doufají, že tato metoda přenášení léků může pacienty ušetřit některých vedlejších škod způsobených chemoterapií, píše web bgr.com.

Jedním dechem nicméně vědci připouštějí, že aby byly tyto roborybky užitečné pro lidi, musely by být umělé výtvory ještě menší než teď.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.

Dva programy Microsoftu končí: Od roku 2025 nebudou fungovat

Uživatelé aplikací Pošta a Kalendář ve Windows se musí připravit na zásadní změnu. Microsoft oficiálně oznámil, že k 31. prosinci 2024 ukončí podporu těchto aplikací. Po Novém roce tak už nebude možné používat starý software pro odesílání a přijímání e-mailů nebo plánování schůzek.
- Reklama -