Sobota, 25 května, 2024

Nová naděje při léčbě revma má pomoct několik let před příchodem bolesti

Mohlo by vás zajímat

Nový objev výzkumníku by mohl vést k diagnostice a léčbě revma, neboli revmatoidní artritidy, roky předtím, než se objeví její příznaky!

- Reklama -

Výzkumníci z Washingtonské státní univerzity (WSU) a Arthritis Northwest ve Spokane identifikovali biomarkery artritidy v buňkách z výtěrů z tváří odebraných ženám s tímto chronickým autoimunitním onemocněním.

Podle Dr. Michaela Skinnera, profesora na Fakultě biologických věd WSU, by tato zjištění mohla přispět k pokroku v léčbě tohoto klouby poškozujícího onemocnění. „Pokud dokážeme identifikovat pacienty o deset let dříve, než se nemoc rozvine, otevře se nám celá oblast preventivní medicíny, ke které jsme dříve neměli přístup,“ vysvětlil.

Změní léčbu stěr z tváře?

Identifikované biomarkery – neboli epimutace – byly nalezeny u účastníků, u kterých již byla diagnostikována RA, ale nebyly přítomny u členů kontrolní skupiny, kteří tímto onemocněním netrpěli. S revmatoidní artritidou bylo v ČR v roce 2018 léčeno 91 566 pacientů. Prediktivní model Ústavu zdravotnických informací a statistiky předpokládá, že v roce 2025 bude v ČR žít až 143 000 pacientů s touto chorobou, která častěji postihuje ženy než muže.

Revma přiznala třeba Kathleen Turnerové, sexsymbol 90. let. Při revamtickém napadení imunitní systém mylně napadá tkáně těla a poškozuje výstelku kloubů, což způsobuje bolestivé otoky a nakonec erozi kostí a deformaci kloubů.

Revma: Bolest většinou příchází do dvou let

Časná RA postihuje nejprve menší klouby – například prsty na rukou a nohou -, ale může postupovat na zápěstí, kolena, kotníky, kyčle a ramena.

U některých pacientů začíná poškození kloubů již tři měsíce po začátku příznaků, ale u většiny se projeví do dvou let. Přibližně čtyři z deseti pacientů s RA mají také s nemocí související problémy s kůží, očima, plícemi, srdcem a cévami.

Studie ukazují, že včas zahájená léčba může způsobit ústup příznaků. Současné léky však mají omezenou účinnost. Podle vědců by však screening před objevením příznaků pomocí neinvazivního stěru z tváře mohl změnit pravidla hry.

Zdroj:

https://www.express.co.uk/life-style/health/1534809/rheumatoid-arthritis-symptoms-mouth-swab

https://news.wsu.edu/press-release/2021/12/10/new-biomarkers-could-predict-rheumatoid-arthritis-susceptibility/

https://www.genengnews.com/topics/translational-medicine/rheumatoid-arthritis-prediction-improved-by-new-biomarkers/

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -