Na světě je mnoho podivností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.
Fascinuje nás to. Děsí nás to. A přesto, když se na podzim roku 2023 objevil nový model humanoidního robota Optimus od Tesly – pod vedením neúnavného vizionáře Elona Muska – zdálo se, že sledujeme nejen technologický pokrok, ale pohled přímo do budoucnosti.
„Optimusové budou kráčet mezi vámi,“ holedbal se Musk na události s příhodným názvem We, Robot. „Budete k nim moci přijít, a oni vám budou podávat drinky,“ dodal s úsměvem. Tentokrát to nebyly jen plané sliby.
Musk je přesvědčen, že roboti jako jeho Optimus se stanou nepostradatelnou součástí našich životů – budou sekat trávníky, venčit psy, hlídat děti, nebo dokonce skládat košile. Skládat přitom už nový model docela zvládá, jak dokazuje video, kde Optimus srovnává do krabice baterie tak pečlivě, že byste mu s radostí okamžitě svěřili sklízení cukroví z plechu nebo vybalování ozdob na vánoční stromek.
We've built @Tesla_Optimus from the ground up – and it's already being tested in our factories pic.twitter.com/TDWZXeM74W
— Tesla (@Tesla) June 13, 2024
Optimus se učí chodit od lidí. Za jeho učení je nadstandardní plat
Roboti nejsou šikovní od přírody – všechny jejich schopnosti jsou zcela naším dílem. A Optimus to dokazuje do posledního šroubku. Aby mohl kráčet jako člověk a jeho pohyby byly ladné a přesné, používá Tesla jednu fascinující metodu. Najímá k tomu nové zaměstnance, které pak obléká do obleků se senzory a přidává k tomu virtuální realitu. Lidé pak vykonávají běžné úkony – chodí, zdvihají předměty, skládají prádlo. Každý jejich pohyb se přitom ale pečlivě zaznamenává a později se stává součástí pohybových technik robota.
Je až zvláštní si představit, že robot se většinu svého chování učí z našich kroků a gest. Je to učení, kde stroje studují lidi jako v hodině tělocviku a snaží se je co nejvíc napodobit. Tesla kvůli co nejvěrohodnějšímu pohybu robotů najímala pracovníky ochotné podstoupit tento zvláštní trénink celý poslední rok.
Ne každý ale zvládne nosit těžké senzory a headsety celé hodiny. Kromě fyzické náročnosti někteří „učitelé lidské chůze“ bojují i s „nemocemi z virtuální reality“. Ti, kdo vydrží, ale nemusí litovat – Tesla jim v přepočtu nabízí až 1100 korun za hodinu.
Dva roboti už makají v Muskových továrnách
Optimus už jako člověk docela vypadá. Rozhodně není jen kusem kovu a drátů jako třeba robot Číslo 5 ze známého filmu Číslo 5 žije. Má proporce, které odpovídají člověku – měří něco přes 150 centimetrů a vypadá poměrně lidsky, což jej činí téměř důvěrně známým. „Tesla si vybírá zaměstnance, kteří robotovi odpovídají výškou, aby jejich pohyby co nejlépe pasovaly do modelu,“ vysvětlil odborník na robotiku Christian Hubicki.
Už nyní dva roboti pracují v továrnách Tesly, kde pomáhají s rutinními úkoly. To je samozřejmě pro excentrického miliardáře málo. Musk si představuje budoucnost, kde budou roboti běžnou součástí našich domovů – nenápadní pomocníci, kteří za nás udělají všechno, na co nemáme čas nebo chuť. Proto také slibuje, že až se pořádně rozběhne výroba, cena robota se bude pohybovat „jen“ kolem 20-30 tisíc dolarů (480-720 tisíc korun).
A i když jde o poměrně lákavou představu, v člověku se z toho tak trochu mísí hrůza s radostí. Jenže ať už při pohledu na pokrok robotiky cítíme cokoli, jedno je jisté: budoucnost, kde budou roboti „kráčet mezi námi“, je už na dosah ruky.
Zdroj: interestingengineering.com, indiatoday.in