Pátek, 18 října, 2024

Yucon Arctic – nejnáročnější ultramaraton světa: Sám, bez pomoci, 700 km ledovou plání v arktických mrazech

Mohlo by vás zajímat

Poběžíte nonstop zamrzlými pláněmi kanadské Arktidy. Vše, co budete potřebovat, si musíte nést s sebou. V „plné polní“ absolvujete 160 km, otrlejší a vytrvalejší mohou zvolit trasu dlouhou 700 km. Obě cesty překračují hranici polárního kruhu. Závod na 160 km končí v osadě prvních národů Fort McPherson, zatímco delší závod na 700 km pokračuje až ke břehům Severního ledového oceánu v Tuktoyaktuku.

- Reklama -

Co musíte mít s sebou?

K povinné výbavě, bez které vás na start nepustí, patří: bivakovací vak, vařič, GPS, píšťalka a jídlo na dva dny. Co ostatního si přibalíte na cestu, je zcela na vás. Musíte však počítat s tím, že ve extrémních podmínkách je každé kilo navíc obrovskou zátěží.

Poběžíte nádhernou, nedotčenou, ledovou divočinou. Sebou ale táhnete těžké sáně, ohrožují vás nízké mrazy a sněžná slepota. Mnoho hodin nenarazíte na živou duši. V případě problémů rychlou pomoc neočekávejte. Ztratit se v divočině může znamenat rychlou smrt.

Vlci a mráz

Noční teploty se v okolí polárního kruhu pohybují kolem mínus čtyřiceti stupňů Celsia. V roce 2010 musel být závod zrušen, protože zavládly extrémní mrazy. V mínus šedesáti je pobyt venku prakticky nemožný.

Dalším nebezpečím mohou být podle Radiožurnálu divoká zvířata, například smečky vlků. Na setkání s nimi vzpomíná Jan Francke, odvážný český triatlonista, který náročný závod absolvoval:

Jdete deset hodin divočinou Yukonu a člověka nepotkáte. Spatřil jsem ale vlky a instinktivně jsem věděl, že se musím sbalit a pokračovat dál, takže mi dali novou energii.“

Jan Francke vyrazil na první závod i se svou ženou Petrou. V roce 2015 společně absolvovali 160 km.

Řekli jsme si, že máme rádi dobrodružství, tak proč to nespojit se svatební cestou,“ vysvětlují po lince z kanadského Vancuveru ve studiu radia CBC.

Jan bohužel druhou číst závodu nedokončil

Petra se odpojila po první 160 km první části, kterou partneři absolvovali za necelé tři dny. „Pro Evropany je to něco nepředstavitelného. Ale nabízí se ideální možnost, jak poznat krajinu, není to ani tak o závodě, jde o také to, že přírodu vnímáte více, než když Yukon projedete autem nebo na kole,“ vysvětluje Petra.

Jan se vydal na druhou část závodu, ale bohužel ji nedokončil kvůli problémům s achilovkou, píší lidovky.cz. Přesto se mu podařilo urazit neuvěřitelných 512 km za osm dní.

„Všichni si myslí, že délka a doba trvání maratonu, ale není to tak. Fyzicky to je celkem únosné, nejhorší je zvládnout vše psychicky. Vemte si, že jste sám v divočině a kolem vás není ani noha. A navíc ten mráz: v noci spíte zachumlaní na karimatce v mínus padesáti stupních“, svěřil se po náročné cestě Petr.

22. února startuje další ročník, přihlášky jsou zatím otevřené, informují oficiální stránky závodu 6633ultra.com. Kdo by chtěl následovat statečnou dvojici má tedy poslední šanci se přihlásit.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Led Zeppelin se stali součástí největší hotelové loupeže newyorské historie. A bylo jim to úplně fuk

Když v roce 1973 kapela Led Zeppelin vystupovala tři večery v Madison Square Garden, byla okradena o spoustu peněz: asi 200 000 dolarů. Stohy...

Kdo byl legendární Robin Hood: Jeho skutečný život byl jiný než ten ve filmu

V roce 1226 se v soudních dokumentech York Assizes objevil zápis o osobě jménem Robert Hot. Když mu byl zabaven majetek v hodnotě 32...

Luxusní auto zdarma: Dubaj se proměnila v skládku supervozů. Stačí si vybrat, nasednout a odjet

Spojené arabské emiráty jsou díky ropě jedním z nejbohatších států světa a staly se zemí zaslíbenou pro mnoho přistěhovalců hledajících práci. Tisíce lidí zavítaly...

Odvrácená strana Měsíce: Čínský objev, který otřásl vědeckým světem

Čínská mise Chang’e-4 se postarala o pořádný rozruch. Vědci díky ní odhalili, co všechno se skrývá na odvrácené straně Měsíce. A výsledky jsou fascinující.

Glosa: Hráči českého národního týmu bojovali jako lvi, ukázali víc, než si připouštíme

Hráči našeho národní tým v německém Hamburku bojovali jako lvi. Na mistrovství Evropy roku 2024 se postavili tureckým sokům s odhodláním, které lze jen stěží popsat slovy. To, co se odehrálo na trávníku, bylo více než jen sportovní utkání; byla to skutečná bitva ducha a odvahy.

Félicette, kočičí astronautka: Málem zapomenutá hrdinka Země se nakonec dočkala pocty

Na fotografiích nevypadá příliš šťastně. Možná ale její zaskočený výraz způsobila skutečnost, že měla v mozku implantovanou elektrodu. Ovšem takhle se o slavné kočičí...

Jak vyprat kšiltovku: Návod, podle kterého to zvládne i nešikovný chlap

Stačí pár let nošení a z vaší milované čepice se stane potem zasmrádlá ostuda, která je nejspíš na mnoha místech vcelku odpudivá nebo dokonce...

Posilování v Antice: Jak se cvičilo v době kalokagathia

Pro lepší přehled, jak se posilování v antice lišilo od toho dnešního, ho budeme srovnávat se současnými zásadami sportovního tréninku. Ať už jde o...

Jeremy Clarkson: Vyloučili ho před maturitou, ke slávě mu pomohla neuctivost

Jeremy Charles Robert Clarkson se narodil 11. dubna 1960 v Doncasteru v Jižním Yorkshiru Shirley a Eddiemu Clarksonovým. Shirley byla učitelkou na základní škole...

Válka dronů už není sci-fi: V Severní Dakotě poslali bojovat s kriminalitou do ulic ozbrojené stroje

Dle ministerstva obrany je nesmrtící, neboli neletální zbraň je definovaná jako:„Neletální zbraně (Non-Lethal Weapons) jsou takové zbraně, které mají na určitou dobu vyřadit z...
- Reklama -