Středa, 15 ledna, 2025

De Havilland Mosquito: Slavnému letounu z 2. světové války se přezdívalo „dřevěný zázrak“

Mohlo by vás zajímat

Když sir Geoffrey de Havilland poprvé navrhl svůj dvoumístný bombardér ze dřeva bez výzbroje, většina lidí nad jeho nápadem jen udiveně pozvedla obočí. Po druhé světové válce se ale dřevěný letoun de Havilland Mosquito stal jedním z nejúspěšnějších a nejznámějších letadel vůbec.

- Reklama -

Během 2. světové války plnilo britské letadlo de Havilland Mosquito celou řadu funkcí, ačkoli bylo téměř celé zkonstruováno ze dřeva. V éře kovových letadel šlo o překvapivé, ale naprosto vědomé rozhodnutí. Konstrukce Mosquita totiž vyžadovala méně hliníku než výroba jiných letadel. Když v proběhu války docházely zásoby hliníku, stalo se Mosquito velmi účinnou válečnou zbraní. Přezdívalo se mu „Dřevěný zázrak“.

Dvoumotorový dvoumístný „dřevěný zázrak“ se vyráběl ze smrkového dřeva, břízy, balsy a překližky. Britskému letectvu sloužil v letech 1941 až 1945 v různých funkcích, a to jako bombardér, lovec ponorek, noční stíhač, klasická stíhačka, nebo záchytný a průzkumný letoun. Byl to první skutečný víceúčelový letoun a nakonec bylo postaveno celkem 50 jeho různých verzí. Mosquita byla rychlá a smrtící letadla, která operovala v řadě operačních zón, včetně Evropy, Středomoří, Atlantiku a Dálného východu.

Dřevěný zázrak musel o svých schopnostech nejdřív přesvědčit

Zpočátku však mělo Britské ministerstvo letectví ze zvláštní konstrukce letounu obavy. Bylo třeba ho přesvědčit několika testy, které ho přesvědčily o jeho potenciálu. K prvnímu letu Mosquita, který skeptiky ujistil, že se nákup vyplatí, došlo až v listopadu 1940, tedy více než rok po začátku druhé světové války.

V květnu 1941 pak vzlétl první stíhací letoun Mosquito do akce. Výkony Mosquita byly britskou vládou opět oficiálně schváleny. Kvůli potřebám války se Mosquito brzy přeměnilo na noční stíhací letoun, který měl chránit britské nebe před útoky Luftwaffe. Bylo vybaveno radarem Airborne Intercept (AI), špičkovou a na tehdejší dobu přísně tajnou technologií.

Z podceňovaného letounu legendou války

V únoru 1944 pak došlo k asi nejslavnější akci letounů Mosquito, když letka 18 Mosquit bombardovala z malé výšky věznici Amiens v Němci okupované Francii a na svobodu se díky tomu dostalo mnoho vězňů a členů francouzského odboje. RAF ostatně Mosquita často nasazovala na mise, které vyžadovaly rychlost a přesnost.

Díky dvojici výkonných motorů Rolls-Royce Merlin, které poháněly vrtule o průměru 3,8 m, se Mosquito mohlo pohybovat po obloze rychlostí více než 644 km/h. Když tyto dvojité dvanáctiválce řvaly, téměř nic nemohlo Mosquito zastavit v letu plnou rychlostí. Ačkoli bylo jen ze dřeva…

Zdroj:

ddaysquadron.org, Wikipedie, warfarehistorynetwork.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.

Dva programy Microsoftu končí: Od roku 2025 nebudou fungovat

Uživatelé aplikací Pošta a Kalendář ve Windows se musí připravit na zásadní změnu. Microsoft oficiálně oznámil, že k 31. prosinci 2024 ukončí podporu těchto aplikací. Po Novém roce tak už nebude možné používat starý software pro odesílání a přijímání e-mailů nebo plánování schůzek.
- Reklama -