Středa, 15 ledna, 2025

Záhadná smrt Antoine de Saint-Exupéryho: Zabila ho jeho pověstná neopatrnost, nebo za jeho smrtí stál sám slavný Charles de Gaulle?

Mohlo by vás zajímat

Před dvaceti lety byl nalezen na dně Středozemního moře vrak letadla, ve kterém zemřel Antoine de Saint-Exupéry. Záhada, jak zemřel, byla konečně rozluštěna. Vzápětí ale vyvstala další a ještě zajímavější nejasnost. Proč vlastně slavný spisovatel zemřel?

- Reklama -

Antoine de Saint-Exupéry není třeba zdlouhavě představovat. Otec Malého prince, jedné z nejslavnějších knih historie, byl nejen skvělým spisovatelem, ale i zapáleným letcem. Jeho život vyhlasl 31. července 1944, když byl při průzkumné misi sestřelen nepřátelským letounem Luftwafe. Stala se slavnému spisovateli osudnou jeho pověstná neopatrnost, nebo se jednalo o plánovaný čin – sebevraždu způsobenou dlouhodobou depresí a obviněními, která proti němu vznesl generál a budoucí francouzský prezident Charles de Gaulle?

Pilot tělem i duší

Saint-Exupéry byl zkušeným letcem. Dlouhé roky pracoval jako obchodní pilot. Byl průkopníkem leteckých poštovních tras po celé Evropě, Africe a Jižní Americe. Když v roce 1939 vypukla válka, vstoupil do francouzského letectva a pracoval jako průzkumník až do vynuceného příměří Francie s Německem v roce 1940. Pak žil několik let ve Spojených státech a nakonec se znovu zapojil do války jako pilot.

Nešťastná nehoda a obvinění z kolaborace

V roce 1943 byl přidělen ke své bývalé jednotce. Jeho strojem se stal P-38 Lockheed Lightning. Na složitý stroj ale Saint-Exupéry nebyl zvyklý a při své druhé misi havaroval. Jeho nadřízení se na havárii dívali zle a uložili mu zákaz létání a osmiměsíční domácí vězení.

Do případu se vložil francouzský generál Charles de Gaulle a navíc obvinil Saint-Exupéryho z kolaborace s nacisty. Saint-Exupéry už tak trpěl depresemi kvůli svému selhání a izolaci, ve které se nacházel. Po tomto obvinění propadl čistému zoufalství. Začal pít a jeho zdraví se výrazně zhoršilo. Když Saint-Exupérymu vypršel zákaz létání, usedl zpět do svého stroje. Dne 31. července 1944 v 8:45 ráno Saint-Ex odstartoval z korsického letiště. To bylo naposledy, co ho spatřili jeho druhové.

Jak Antoine de Saint-Exupéry zemřel?

Oficiální verze smrti je, že byl sestřelen. K sestřelení se přiznal pilot luftwafe Horst Rippert, který svého činu prý velmi litoval. „Nevěděl jsem, kdo v letadle sedí. Kdybych to věděl, nestřílel bych. Na jeho knihách jsme vyrůstali, všichni jsme je četli a milovali,“ říká Rippert. Historici tuto variantu považují za vysoce pravděpodobnou. Před dvaceti lety potápěči vrak Saint-Exupéry letadla našli skutečně ve Středozemním moři nedaleko Marseille.

Sebevražda

Saint-Exupéry trpěl hlubokými depresemi už při pobytu v USA. V roce 1940 ho navštívil přítel a našel ho zavřeného v temním pokoji, ponořeného do sebe a v hluboké depresi. V této době Saint-Exupéry psal Malého prince, své nejslavnější dílo. Smutná pohádka princi cestujícím vesmírem, který nakonec záhadně zmizí. Mnozí měli pocit, že kniha je zlověstně předvídavá odchod samotného Saint-Exupéry.

Podle výpovědí německých letců, kteří byli přítomni jeho sestřelu, se Saint-Exupéry choval podivně. Letěl přímo k nim bez ohledu na riziko. Mise 31. července 1944 měla být poslední, kterou ve válce absolvoval. Možná si myslel, že smrt nepřátelskou palbou bude vhodným a hrdinským zakončením jeho osobního příběhu.

Zdroj:

Britannica, ceskatelevize.cz, planeandpilotmag.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.

Dva programy Microsoftu končí: Od roku 2025 nebudou fungovat

Uživatelé aplikací Pošta a Kalendář ve Windows se musí připravit na zásadní změnu. Microsoft oficiálně oznámil, že k 31. prosinci 2024 ukončí podporu těchto aplikací. Po Novém roce tak už nebude možné používat starý software pro odesílání a přijímání e-mailů nebo plánování schůzek.
- Reklama -