Středa, 15 ledna, 2025

Ivan Sidorenko: Jak se z umělce stal nejlepší odstřelovač a démon okupované Moskvy

Mohlo by vás zajímat

Ivan Michajlovič Sidorenko vyměnil malířskou paletu a štětce za zbraň značky Mosin-Nagant a s pěti sty mrtvými nepřáteli se stal se nejúspěšnějším sovětským odstřelovačem všech dob.

- Reklama -

Ivan Sidorenko se narodil v rolnické rodině ve smolenské oblasti v září 1919. Po absolvování místní školy se zapsal na malířskou akademii v Moskvě. Byl velmi zručným kreslířem a doufal, že se v budoucnu bude živit uměním. Vnímavý a nadaný chlapec patřil v ročníku k nejlepším a krom talentu vynikal i mimořádnou houževnatostí. Umění byl celý jeho život.

Přišla válka a povolávací rozkaz

Do osudu nadaného studenta zasáhla válka. V roce 1939 byl odveden do Rudé armády. Stal se členem minometné jednotky. Podobný zápal jako projevoval před válkou pro umění, předvedl i v armádních záležitostech. Jeho nadřízení brzy pochopili, že hodnota mladého vojáka zdaleka nespočívá jen v nabíjení, vykládání a přebíjení minometů.

Sidorenkova jednotka byla v roce 1941 vyslána, aby se zúčastnila bojů o Moskvu. Ivan se nespokojil s rozkazy velitelů a rozhodl se, že se s Němci vypořádá po svém. V čase volna vyrážel na dostřel k německým jednotkám a začal nacistické vojáky lovit na vlastní pěst.

Odstřelovač – samouk se stal postrachem Němců v Moskvě


Sidorenko používal pušku Mosin-Nagant, která patřila k běžné výbavě ruských vojáků. Byla to velmi dobrá a spolehlivá zbraň. Střílela náboji 7,62x54R a mohla vypálit až pět střel bez dalšího nabití. Mosin-Nagant dokázal přesně trefit cíl na vzdálenost půl kilometru.

Sidorenkův Mosin by vybaven teleskopickým zaměřovačem, což zvyšovalo přesnou vzdálenost dostřelu až na 870 metrů. Ačkoli Sidorenko neměl žádný specifický výcvik, stal se špičkovým odstřelovačem. Měl neuvěřitelně přesnou mušku, přirozený instinkt zabijáka a dokázal zachovat ledově chladnou hlavu i v nejtěžších situacích.

Sidorenkovi však lov jednotlivých německých vojáků začal být málo. Začal se zaměřovat na německé cisterny a zásobovací vozidla, která likvidoval výbušnými náboji. Brzo se v ulicích Moskvy začalo mluvit o smrtícím přízraku, který se vynoří, způsobí smrt a zkázu a zase zmizí ve tmě. Sidorenko likvidoval s neuvěřitelnou přesností jeden cíl za druhým.

Sidorenkova sláva rostla

Statečnosti, výkonnosti a samostatnosti mladého vojáka si brzy všimli sovětští velitelé. Byl vyřazen ze své minometné jednotky, aby se mohl soustředit výhradně na úkol odstřelovače. Nejen, že dostával úkoly na likvidaci cílů v ulicích Moskvy, ještě se věnoval výcviku dalších odstřelovačů.

Sidorenko se řídil heslem „jeden výstřel, jeden sestřel“. V tom duchu vyučoval i své svěřence. Za nejlepší metodu výcviku považoval praxi. Vždy s sebou do terénu bral jednoho z nich a vysvětloval jim vše přímo na místě.

Vážné zranění ukončilo kariéru odstřelovače

Jak rostla Sidorenkova sláva, zvyšovaly se i jeho hodnosti. Záhy se stal zástupcem velitele 1122. střeleckého pluku, s nímž bojoval v 1. pobaltském frontu. Čím dál víc času trávil výcvikem odstřelovačů a méně času tím, že by sám chodil do akcí. Přesto však byl během svého působení na frontě byl mnohokrát zraněn. Obzvláště vážné zranění utrpěl v Estonsku v roce 1944. To ukončilo jeho kariéru aktivního odstřelovače. Zbytek války strávil v nemocnici a zotavoval se.

Jakmile se Sidorenko ze svých zranění vylízal, dostal ocenění Hrdina Sovětského svazu. Za své armádní kariéry sprovodil ze světa neuvěřitelných 500 nepřátel, což ho řadí na první místo v žebříčku sovětských odstřelovačů.

Po válce se nevěnoval armádní kariéře a nevrátil se ani ke své původní vášni – malování. Pracoval jako vedoucí v uhelném dole. Prožil poklidný zbytek života. Zemřel v roce 1994 obklopen rodinou a přáteli.

Zdroj:

Security magazín, warhistoryonline.com, allthatsinteresting.com, Wikipedie

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.

Dva programy Microsoftu končí: Od roku 2025 nebudou fungovat

Uživatelé aplikací Pošta a Kalendář ve Windows se musí připravit na zásadní změnu. Microsoft oficiálně oznámil, že k 31. prosinci 2024 ukončí podporu těchto aplikací. Po Novém roce tak už nebude možné používat starý software pro odesílání a přijímání e-mailů nebo plánování schůzek.
- Reklama -