Sobota, 25 května, 2024

Jesse James měl pověst Robina Hooda, ve skutečnosti se ale neštítil ničeho

Mohlo by vás zajímat

Jesse James nebyl žádný hrdina, navzdory tomu, jak ho líčily romány, ani neměl dobročinný komplex Robina Hooda, jak se někteří domnívali. James spolu se svým starším bratrem Frankem chtěli zbohatnout tím, že poruší všechna pravidla.

Dospívající bratři Jamesové se po vypuknutí občanské války přidali k jižanským partyzánským vůdcům. Oba se podíleli na masakrech osadníků a jednotek spojených se Severem. Po skončení války se poklidný farmářský život bratrům Jamesovým přestal zdát lákavý a oba se dali na dráhu zločinu. Jesse James spáchal první bankovní loupež 13. února 1866 v Liberty ve státě Missouri.

- Reklama -

Vražda kvůli podobě? Žádný problém

V roce 1869 Jesse při přepadení banky v Missouri zavraždil pokladníka; spletl si ho s vrahem „Krvavého Billa“ Andersona. Díky této vraždě a odvážnému útěku bratrů před policií, která je pronásledovala, se Jesse stal nejslavnějším z bývalých vojáků „psanců“. Jesse měl svou slávu rád.

Uzavřel spojenectví s dalším bývalým konfederačním kavaleristou Johnem Edwardsem, redaktorem Kansas City Times, který publikoval dopisy, v nichž James tvrdil, že je nevinný, hájil Konfederaci a odsuzoval republikány.

Edwards, který vedl kampaň za zrušení uznání výsledků války tím, že do úřadů v Missouri dosadil bývalé konfederáty, chválil Jamese za to, že zůstal věrný starému způsobu uvažování. Legenda o Jesse Jamesovi se díky tomu zrodila na stránkách Kansas City Times.

Gang se proslavil i přes vraždy nevinných

Mezitím se bratři Jamesovi spojili s bratry Youngerovými, čtyřmi bývalými bushwhackery z Missouri. Následujících šest let se gang pohyboval po Iowě, Kentucky, Missouri a Louisianě a přepadával banky, vlaky a dostavníky. Na své cestě zabili mnoho civilistů, ale gang si také získal pověst rytířů. Ne vše bylo dílem Johna Edwardse z Kansas City Times.

Gang měl štěstí, když 7. září 1876 přepadl První národní banku v Northfieldu ve státě Minnesota. Zatímco Frank James, Bob Younger a komplic jménem Charlie Pitts banku přepadli, Jesse James a čtyři další muži jezdili po ulici a stříleli ze svých zbraní do vzduchu, aby udrželi lidi uvnitř.

Obyvatelé však proti nim vyrazili se svými vlastními zbraněmi. Dva z bandy byli zabiti. Cole Younger byl zasažen do nohy, Bob Younger do ruky a Jim Younger do obličeje. Ti, kteří přežili, utekli jen s několika pytli nikláků a všichni byli při útěku zraněni – Jesse do nohy. Gang, který pronásledovaly stovky milicionářů, se následně rozpadl.

Jesse James zemřel rukou člena svého gangu

Po několika klidných letech strávených farmařením Jesse zorganizoval nový gang. Charlie a Robert Fordovi byli na okraji nové bandy, ale Jesseho neměli rádi a rozhodli se ho zabít kvůli peněžní odměně. Zatímco Jesseho matka připravovala snídani, 3. dubna se nová parta sešla, aby si vyslechla Jesseho plán na další loupež. Když se Jesse otočil zády, aby upravil obraz na zdi, Bob Ford ho několikrát střelil do zad.

Na jeho náhrobku stálo: „Jesse W. James, zemřel 3. dubna 1882, ve věku 34 let, 6 měsíců a 28 dní, zavražděn zrádcem a zbabělcem, jehož jméno není hodno, aby se zde objevilo.“

Zdroj:

biography.com, history.com, Wikipedie, biography.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -