Kolumbie konečně vyváží hrochy známého drogového bosse Pabla Escobara. Rozváží je do zoologických zahrad po celém světě poté, co se populace tohoto invazivního druhu rozrostla na 150 jedinců a ohrožuje místní ekosystém.
Odkaz nechvalně proslulého kolumbijského drogového krále Pabla Escobara pronásleduje obyvatele Kolumbie i 30 let po jeho smrti. Escobar, jehož Medellínský kartel kdysi ovládal 80 % světového obchodu s kokainem, byl mužem velmi extravagantním a okázalým, který žil celý život na hraně. Jeho život poznamenalo násilí a chamtivost. Zanechal za sebou stopu krveprolití a mnoho zničených životů. Zbyla po něm ale i jeho osobní zoologická zahrada, v níž kdysi žilo 1 900 exotických a divokých zvířat. Po jeho smrti byla ponechána svému osudu…
Mezi zvířaty byli i čtyři hroši. Šlo o potomky těch, které Escobar dovezl z Afriky. Od Esobarovy smrti žili volně v kolumbijských bažinách. Ale tahle zdánlivě neškodná zvířata se postupem času stala pro kolumbijské úřady vážným problémem.
Kolonie hrochů by do osmi let mohla mít až 400 kusů
Jejich počet se totiž zcela vymkl kontrole. Současný populace „Escobarových“ hrochů nyní čítá neuvěřitelných 150 kusů. A úředníci se obávají, že by se hroší kolonie do osmi let mohla rozrůst až na 400 kusů.
Jonathan Shurin, ekolog z Kalifornské univerzity v San Diegu, říká, že hrochů „během několika desetiletí mohou být tisíce“. Objemným sudokopytníkům se v jejich novém domově daří díky příznivým klimatickým podmínkám, dostatku potravy a vody a absenci přirozených predátorů. Po desetiletí tak ničí kolumbijský ekosystém, znečišťují vodní toky a řádí i ve městech. A co hůř, mají poměrně ničivé návyky, jako je například „šíření bahna“, při kterém vějířovitým pohybem ocasu rozprašují své výkaly.
Pomoc slíbili Mexiko a Indie
Kolumbijská vláda naštěstí konečně proti těmto masovým nájezdníkům zakročila. Plánuje 70 z nich poslat do zoologických zahrad v Mexiku a Indii. Ekvádor a Filipíny si možná také vezmou některé z problémových zvířat. Je to však obtížný úkol, protože hrochy není snadné odchytit ani přepravit a mohou být extrémně nebezpeční. Přesto je zpráva o přesunu alespoň části stáda brána jako velké vítězství.
„Jsme velmi šťastní,“ přiznal David Echeverri, kolumbijský veterinář, který na péči o hrochy již léta dohlíží. „Budeme moci pomoci dalším zemím, které hrochy nemají, a budeme moci kontrolovat populaci hrochů v Kolumbii.“
Zdroj: