Ve starověkém chrámu v Guatemale se podařilo objevit zatím nejstarší známé fragmenty mayského kalendáře.
Nejspíš každý už slyšel o slavném kalendáři mayské civilizace. Stále však není známo, jak starý je mayský kalendář. Zároveň ale nedávno vědci nalezli pozůstatky mayského kalendáře, které ukazují, že kromě symbolů se v mayské civilizaci dlouho používalo i písmo.
Dva kusy starobylé zdi, které se našly v Guatemale, jsou nejstarším známým dokladem mayského kalendáře. Úlomky zdobí tečka a čára nad hlavou jelena – což představuje jedno z dat 260denního kalendáře. Pocházejí z chrámu postaveného před 2300 až 2200 lety.
7 jelenů
Podle radiokarbonového datování, které provedl výzkumný tým, pocházejí dva fragmenty nazvané „7 jelenů“ z období mezi lety 300 a 200 před naším letopočtem. Datum naznačuje, že tento mayský věštecký kalendář, který používaly i další předkolumbovské kultury v Mezoamerice, například Aztékové, se používal nepřetržitě nejméně 2300 let. Moderní Mayové se jím totiž řídí dodnes, uvedli vědci. (Z čehož je snad jasné, že se nejedná o tzv. Kalendář Dlouhého věku, ve kterém Mayové předpovídali konec světa na rok 2012)
Kromě „7 jelenů“ nalezli archeologové ještě 249 dalších fragmentů kalendáře. Kousky se našly v areálu pyramidy Las Pinturas (Pinturasova pyramida).
Pohled do budoucnosti
Několik starověkých společenství žijících po celé Americe – včetně Aztéků, Mayů, Mixteků a Zapotéků – sledovalo čas pomocí cyklů o 13 dnech označovaných čísly, vedle cyklů o 20 dnech pojmenovaných po bozích. Předpokládá se, že lidé tento kalendář používali k rozhodování o tom, kdy se mají konat obřady, k označování důležitých dat nebo k předpovídání budoucích událostí.
Původ mayského kalendáře vyvolává mnoho otázek, z nichž na některé by mohl odpovědět další výzkum. Prozatím víme, že Mayové v předklasickém období byli zřejmě mnohem schopnější a chytřejší, než jsme si dosud představovali.
Zdroj:
inverse.com, presswire18.com, livescience.com, newscientist.com