Pondělí, 22 července, 2024

Příběh nejabsurdnějšího státního symbolu světa: Na vlajce Mosambiku se motyka potkává s Kalašnikovem nad otevřenou knihou

Mohlo by vás zajímat

Možná to není nejlepší reprezentace mírumilovného státu. Co se ale rozhodně surrealisticky vyhlížejícímu paskvilu, který by v primitivním grafickém programu vytvořilo desetileté dítě, rozhodně upřít nedá, je originalita. Bizarní mosambická vlajka budí emoce a nejvíce ji vystihují dvě slova – nepřehlédnutelná a nezapomenutelná!

- Reklama -

Když se Mosambik v roce 1975 po více než 470 letech vymanil z portugalské nadvlády, stanul před zásadní otázkou, jakou podobu by měla mít jeho nová vlajka. Byla vyhlášena celostátní soutěž a návrhů se sešlo mnoho. Komise dlouze vybírala. Zvítězila trikolóra se třemi horizontálními pruhy a červeným klínem na levé straně. První podoba byla střízlivá.

V následujících letech se kolem státní vlajky vedly i nadále vedly vzrušené debaty a došlo k dalším změnám. S barevným vzorem a rozložením experimentovalo, ale vládnoucí strana FRELIMO neboli Fronta za osvobození Mosambiku, nakonec vsadila na jistotu: Zelená barva na mosambické vlajce představuje úrodnou půdu, černá symbolizuje Afriku a žlutá je znakem nerostného bohatství země. Bílé proužky se vinou kolem vlajky jako ztělesnění míru a červený klín reprezentuje dlouhý a vyčerpávající boj za samostatnost, který Mosambičané podstoupili.

Členové FRELIMO však s pouhými barvami nespokojili a rozhodli se do vlajky začlenit i čtveřici symbolů. Nutno podotknout, že fantasie pohlavárům jim skutečně nechyběla.

Jako základní a dominantní symbol si zvolili v zemi zdevastované válkou a občanskými nepokoji mezi obyvateli hromadně rozšířený automat AK-47 s nasazeným bajonetem. Populární Kalašnikov má vyjadřovat rozhodnutí Mosambičanů bránit svobodu i pomocí extrémních prostředků. Mosambická vlajka je tak jedinou vlajkou na světě, která obsahuje moderní střelnou zbraň.

Automat AK-47 se kříží s motykou, která symbolizuje úrodnou půdu a důležitou roli zemědělství v Mosambiku. Tímto spojením se zdůrazňuje, že zemědělství a obživa jsou klíčovými prvky pro rozvoj a prosperitu země.

Otevřená kniha je dalším symbolem na mosambické vlajce a podtrhuje význam vzdělání pro budoucnost země. A konečně hvězda na vlajce zosobňuje solidaritu obyvatel a jejich jednotu v dosahování společných cílů.

Nicméně v posledních letech se z vládní opozice ozývají hlasy kritiky. Někteří tvrdí, že útočná puška na vlajce upomíná na komunistickou minulost země a nepatří na státní symboly mírumilovného státu. V roce 2005 dokonce proběh

V roce 2005 proběhlo v Mosambiku výběrové řízení na nový symbol, který by nahradil kontroverzní kombinaci AK-47 a motyky na vlajce. Avšak nakonec vládnoucí strana FRELIMO všechny návrhy zamítla a ponechala vlajku v původní podobě. Argumentovala, že současná podoba vlajky představuje historickou a symbolickou hodnotu, která je pevně zakořeněna v povědomí mosambického lidu.

Diskuse o mosambické vlajce pokračují dodnes. Kritici argumentují, že symboly zbraní na vlajce neposkytují vhodnou reprezentaci země jako mírumilovného a demokratického státu. Namísto toho by se měla vlajka zaměřit na hodnoty jako mír, spravedlnost, rozvoj a bohatství Mosambiku.

Vládnoucí „provlajková“ strana zase argumentuje, že AK-47, motyky a další symboly zůstávají důležitou součástí identity země. Představují historické pozadí a boj za nezávislost. Vyjadřují odhodlání a hrdost mosambického lidu, který se zvedl proti koloniální nadvládě a usiluje o svou vlastní cestu ke svobodě a rozvoji.

Pro Západoevropana, jehož smysl pro symboliku je ovlivněn starými erby a královskými znaky, se může mosambická státní vlajka jevit jako bizarní surrealistická koláž nevalné grafické úrovně. Lidé z bývalého východního bloku, kteří sami zažili absurdnosti komunistického režimu, se pravděpodobně na mosambický státní symbol budou dívat s větším pochopením, nicméně i těm nejchápavějším pravděpodobně podivná kombinace vyloudí úsměv na rtech.

Zdroj:

stoplusjednicka.cz, brittanica.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -