Pondělí, 15 dubna, 2024

Příběh nejabsurdnějšího státního symbolu světa: Na vlajce Mosambiku se motyka potkává s Kalašnikovem nad otevřenou knihou

Mohlo by vás zajímat

Možná to není nejlepší reprezentace mírumilovného státu. Co se ale rozhodně surrealisticky vyhlížejícímu paskvilu, který by v primitivním grafickém programu vytvořilo desetileté dítě, rozhodně upřít nedá, je originalita. Bizarní mosambická vlajka budí emoce a nejvíce ji vystihují dvě slova – nepřehlédnutelná a nezapomenutelná!

- Reklama -

Když se Mosambik v roce 1975 po více než 470 letech vymanil z portugalské nadvlády, stanul před zásadní otázkou, jakou podobu by měla mít jeho nová vlajka. Byla vyhlášena celostátní soutěž a návrhů se sešlo mnoho. Komise dlouze vybírala. Zvítězila trikolóra se třemi horizontálními pruhy a červeným klínem na levé straně. První podoba byla střízlivá.

V následujících letech se kolem státní vlajky vedly i nadále vedly vzrušené debaty a došlo k dalším změnám. S barevným vzorem a rozložením experimentovalo, ale vládnoucí strana FRELIMO neboli Fronta za osvobození Mosambiku, nakonec vsadila na jistotu: Zelená barva na mosambické vlajce představuje úrodnou půdu, černá symbolizuje Afriku a žlutá je znakem nerostného bohatství země. Bílé proužky se vinou kolem vlajky jako ztělesnění míru a červený klín reprezentuje dlouhý a vyčerpávající boj za samostatnost, který Mosambičané podstoupili.

Členové FRELIMO však s pouhými barvami nespokojili a rozhodli se do vlajky začlenit i čtveřici symbolů. Nutno podotknout, že fantasie pohlavárům jim skutečně nechyběla.

Jako základní a dominantní symbol si zvolili v zemi zdevastované válkou a občanskými nepokoji mezi obyvateli hromadně rozšířený automat AK-47 s nasazeným bajonetem. Populární Kalašnikov má vyjadřovat rozhodnutí Mosambičanů bránit svobodu i pomocí extrémních prostředků. Mosambická vlajka je tak jedinou vlajkou na světě, která obsahuje moderní střelnou zbraň.

Automat AK-47 se kříží s motykou, která symbolizuje úrodnou půdu a důležitou roli zemědělství v Mosambiku. Tímto spojením se zdůrazňuje, že zemědělství a obživa jsou klíčovými prvky pro rozvoj a prosperitu země.

Otevřená kniha je dalším symbolem na mosambické vlajce a podtrhuje význam vzdělání pro budoucnost země. A konečně hvězda na vlajce zosobňuje solidaritu obyvatel a jejich jednotu v dosahování společných cílů.

Nicméně v posledních letech se z vládní opozice ozývají hlasy kritiky. Někteří tvrdí, že útočná puška na vlajce upomíná na komunistickou minulost země a nepatří na státní symboly mírumilovného státu. V roce 2005 dokonce proběh

V roce 2005 proběhlo v Mosambiku výběrové řízení na nový symbol, který by nahradil kontroverzní kombinaci AK-47 a motyky na vlajce. Avšak nakonec vládnoucí strana FRELIMO všechny návrhy zamítla a ponechala vlajku v původní podobě. Argumentovala, že současná podoba vlajky představuje historickou a symbolickou hodnotu, která je pevně zakořeněna v povědomí mosambického lidu.

Diskuse o mosambické vlajce pokračují dodnes. Kritici argumentují, že symboly zbraní na vlajce neposkytují vhodnou reprezentaci země jako mírumilovného a demokratického státu. Namísto toho by se měla vlajka zaměřit na hodnoty jako mír, spravedlnost, rozvoj a bohatství Mosambiku.

Vládnoucí „provlajková“ strana zase argumentuje, že AK-47, motyky a další symboly zůstávají důležitou součástí identity země. Představují historické pozadí a boj za nezávislost. Vyjadřují odhodlání a hrdost mosambického lidu, který se zvedl proti koloniální nadvládě a usiluje o svou vlastní cestu ke svobodě a rozvoji.

Pro Západoevropana, jehož smysl pro symboliku je ovlivněn starými erby a královskými znaky, se může mosambická státní vlajka jevit jako bizarní surrealistická koláž nevalné grafické úrovně. Lidé z bývalého východního bloku, kteří sami zažili absurdnosti komunistického režimu, se pravděpodobně na mosambický státní symbol budou dívat s větším pochopením, nicméně i těm nejchápavějším pravděpodobně podivná kombinace vyloudí úsměv na rtech.

Zdroj:

stoplusjednicka.cz, brittanica.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -