Středa, 15 ledna, 2025

Novodobé africké písmo může být klíčem k odpovědi na otázku, jak jsme se naučili psát

Mohlo by vás zajímat

K pochopení vzniku prvního písma možná pomůže práce osmi negramotů z Libérie.

- Reklama -

Písmo bylo poprvé vynalezeno před více než 5 000 lety na Blízkém východě. Poté bylo znovuobjeveno v Číně a Střední Americe. Dnes na této technologii závisí téměř všechny lidské činnosti – od vzdělávání po politické systémy a počítačové kódy.

Navzdory jeho vlivu na každodenní život víme jen málo o tom, jak se písmo vyvíjelo ve svých prvopočátcích. Vzhledem k tomu, že míst vzniku je tak málo, jsou první stopy písma jen velmi kusé nebo zcela chybí.

Ve studii, která byla nedávno publikována v časopise Current Anthropology, tým vědců z Institutu Maxe Plancka pro vědu o historii lidstva v německé Jeně dokázal, že nově vzniklé písmo se rychle „komprimuje“ pro efektivnější čtení a psaní.

Aby dospěli k tomuto poznatku, zkoumali v Institutu africký systém psaní, který fascinuje vědce zabývající se písmem již od počátku 19. století.

Vodítko jménem písmo Vai

„Písmo Vai vytvořilo v Libérii z ničeho kolem roku 1834 osm zcela negramotných mužů, kteří psali inkoustem vyrobeným z rozdrcených bobulí,“ říká k tomu hlavní autor studie, doktor Piers Kelly, který nyní působí na University of New England v Austrálii. Jazyk Vai byl zcela nový a nikdy předtím ho nikdo nepoužíval.

Podle učitele písma Vai Leesora Shermana se písmo předávalo vždy neformálně od gramotného učitele k jedinému žákovi. Zůstává natolik úspěšné, že se dnes dokonce používá ke sdělování pandemických zdravotních zpráv.

„Vzhledem k izolovanosti písma Vai a způsobu, jakým se vyvíjelo až do dnešních dnů, jsme doufali, že by nám mohlo říci něco důležitého o tom, jak se písmo vyvíjí v krátkých časových úsecích,“ říká Kelly. „Existuje známá hypotéza, že se písmo vyvíjí od obrázků k abstraktním znakům. Ale v raném písmu se také vyskytuje spousta abstraktních tvarů písmen. My jsme naopak předpověděli, že znaky začnou jako relativně složité a pak se v průběhu nových generací pisatelů a čtenářů zjednoduší.“

Složité znaky jsou časem jednodušší

Tým zkoumal rukopisy v jazyce Vai z archivů v Libérii, Spojených státech a Evropě. Analýzou změn v jeho 200 slabičných písmenech rok po roce sledovali celou evoluční historii písma od roku 1834. Pomocí výpočetních nástrojů pro měření vizuální složitosti zjistili, že písmena se s každým dalším rokem skutečně vizuálně zjednodušovala.

„Původní vynálezci byli inspirováni sny, aby navrhli jednotlivé znaky pro každou slabiku svého jazyka. Jeden představuje těhotnou ženu, jiný spoutaného otroka, další jsou převzaty z tradičních znaků. Když byly tyto znaky aplikovány na psaní mluvených slabik a poté naučeny novým lidem, staly se jednoduššími, systematičtějšími a navzájem podobnějšími,“ říká Kelly.

„Vizuální složitost je užitečná, pokud vytváříte nový systém psaní. Vytváříte více záchytných bodů a větší kontrasty mezi znaky, což pomáhá negramotným žákům. Později tato složitost překáží efektivnímu čtení a reprodukci, takže postupně zaniká,“ říká Kelly.

Jinde v západní Africe negramotní vynálezci zpětně vytvořili písmo pro jazyky, kterými se mluví v Mali a Kamerunu, zatímco v Nigérii a Senegalu se nové systémy písma ještě stále vymýšlejí. „Domorodá africká písma zůstávají rozsáhlou, nevyužitou zásobárnou sémiotických a symbolických informací. Zbývá položit mnoho otázek,“ uvedl v reakci na studii nigerijský filozof Henry Ibekwe.

Zdroj:

http://www.sfltimes.com/science/experts-study-rare-african-parchment-in-search-of-clues-about-the-evolution-of-writing

https://www.sciencealert.com/rare-script-from-a-long-isolated-liberian-language-holds-clues-to-the-evolution-of-writing

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.
- Reklama -