Úterý, 23 července, 2024

Novodobé africké písmo může být klíčem k odpovědi na otázku, jak jsme se naučili psát

Mohlo by vás zajímat

K pochopení vzniku prvního písma možná pomůže práce osmi negramotů z Libérie.

- Reklama -

Písmo bylo poprvé vynalezeno před více než 5 000 lety na Blízkém východě. Poté bylo znovuobjeveno v Číně a Střední Americe. Dnes na této technologii závisí téměř všechny lidské činnosti – od vzdělávání po politické systémy a počítačové kódy.

Navzdory jeho vlivu na každodenní život víme jen málo o tom, jak se písmo vyvíjelo ve svých prvopočátcích. Vzhledem k tomu, že míst vzniku je tak málo, jsou první stopy písma jen velmi kusé nebo zcela chybí.

Ve studii, která byla nedávno publikována v časopise Current Anthropology, tým vědců z Institutu Maxe Plancka pro vědu o historii lidstva v německé Jeně dokázal, že nově vzniklé písmo se rychle „komprimuje“ pro efektivnější čtení a psaní.

Aby dospěli k tomuto poznatku, zkoumali v Institutu africký systém psaní, který fascinuje vědce zabývající se písmem již od počátku 19. století.

Vodítko jménem písmo Vai

„Písmo Vai vytvořilo v Libérii z ničeho kolem roku 1834 osm zcela negramotných mužů, kteří psali inkoustem vyrobeným z rozdrcených bobulí,“ říká k tomu hlavní autor studie, doktor Piers Kelly, který nyní působí na University of New England v Austrálii. Jazyk Vai byl zcela nový a nikdy předtím ho nikdo nepoužíval.

Podle učitele písma Vai Leesora Shermana se písmo předávalo vždy neformálně od gramotného učitele k jedinému žákovi. Zůstává natolik úspěšné, že se dnes dokonce používá ke sdělování pandemických zdravotních zpráv.

„Vzhledem k izolovanosti písma Vai a způsobu, jakým se vyvíjelo až do dnešních dnů, jsme doufali, že by nám mohlo říci něco důležitého o tom, jak se písmo vyvíjí v krátkých časových úsecích,“ říká Kelly. „Existuje známá hypotéza, že se písmo vyvíjí od obrázků k abstraktním znakům. Ale v raném písmu se také vyskytuje spousta abstraktních tvarů písmen. My jsme naopak předpověděli, že znaky začnou jako relativně složité a pak se v průběhu nových generací pisatelů a čtenářů zjednoduší.“

Složité znaky jsou časem jednodušší

Tým zkoumal rukopisy v jazyce Vai z archivů v Libérii, Spojených státech a Evropě. Analýzou změn v jeho 200 slabičných písmenech rok po roce sledovali celou evoluční historii písma od roku 1834. Pomocí výpočetních nástrojů pro měření vizuální složitosti zjistili, že písmena se s každým dalším rokem skutečně vizuálně zjednodušovala.

„Původní vynálezci byli inspirováni sny, aby navrhli jednotlivé znaky pro každou slabiku svého jazyka. Jeden představuje těhotnou ženu, jiný spoutaného otroka, další jsou převzaty z tradičních znaků. Když byly tyto znaky aplikovány na psaní mluvených slabik a poté naučeny novým lidem, staly se jednoduššími, systematičtějšími a navzájem podobnějšími,“ říká Kelly.

„Vizuální složitost je užitečná, pokud vytváříte nový systém psaní. Vytváříte více záchytných bodů a větší kontrasty mezi znaky, což pomáhá negramotným žákům. Později tato složitost překáží efektivnímu čtení a reprodukci, takže postupně zaniká,“ říká Kelly.

Jinde v západní Africe negramotní vynálezci zpětně vytvořili písmo pro jazyky, kterými se mluví v Mali a Kamerunu, zatímco v Nigérii a Senegalu se nové systémy písma ještě stále vymýšlejí. „Domorodá africká písma zůstávají rozsáhlou, nevyužitou zásobárnou sémiotických a symbolických informací. Zbývá položit mnoho otázek,“ uvedl v reakci na studii nigerijský filozof Henry Ibekwe.

Zdroj:

http://www.sfltimes.com/science/experts-study-rare-african-parchment-in-search-of-clues-about-the-evolution-of-writing

https://www.sciencealert.com/rare-script-from-a-long-isolated-liberian-language-holds-clues-to-the-evolution-of-writing

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -