Pondělí, 15 dubna, 2024

Stroj, který nahradil Enigmu: Fialka ovládala špionskou konverzaci v dobách studené války

Mohlo by vás zajímat

Fialka je elektromechanický, kolový dekódovací a kódovací stroj, který po druhé světové válce vyvinuli Sověti. Kódové označení Fialka, které je ve skutečnosti názvem šifrovacího postupu, nikoliv samotného stroje, znamená v ruštině „fialová“.

Tyto stroje pracovaly tak, že šifrovaly písmena a čísla zadaná na klávesnici, čímž vytvářely šifru. Přístroj byl poprvé představen model M125 v roce 1956, který se vyráběl v Sovětském svazu. Většina těchto modelů dokázala šifrovat a dekódovat zprávy pouze v cyrilici. Od roku 1965 se používala vylepšená verze M1253M a vedle stroje M125 jsou to dvě základní verze, o nichž je známo, že se používaly během studené války.

Oba tyto modely byly upraveny pro použití v zemích Varšavské smlouvy a jejich spojeneckých zemích výměnou tiskových hlav a klávesnic. V důsledku toho existují stroje Fialka s klávesnicemi v jazycích, jako je čeština, němčina a polština. Fialka vychází ze slavného německého šifrovacího stroje Enigma, který rovněž používal elektromechanická šifrovací kolečka.

- Reklama -

Po konci varšavské smlouvy byla většina strojů zničena

Rotory uvnitř stroje dokázaly vytvořit až 590 kvadrilionů kombinací. Foto: The original uploader was Matt Crypto at English Wikipedia., CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Sověti se však z Enigmy, kterou během druhé světové války prolomili spojenci, poučili a zajistili, aby byla Fialka mnohem bezpečnější. Dokázala například zašifrovat písmena sama do sebe a vytvořit mimořádných 590 kvadrilionů kombinací, což je mnohem více než 17 576 kombinací, které dokázala vytvořit Enigma.

Další klíčový rozdíl mezi Fialkou a Enigmou spočíval v tom, že Fialka vytiskla zakódované písmeno na papírový proužek, místo aby jej prezentovala na panelu lampy jako německý stroj. Fialka se používala až do pádu Berlínské zdi v roce 1989.

Když v roce 1991 skončila Varšavská smlouva, většina strojů Fialka byla demontována nebo jinak zničena. Proto jsou dochované exempláře tohoto zařízení velmi vzácné.

Existence strojů Fialka byla po mnoho let přísně střeženým tajemstvím. Až do roku 2005 proto bylo o nich k dispozici jen velmi málo informací.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -