Úterý, 23 července, 2024

Stroj, který nahradil Enigmu: Fialka ovládala špionskou konverzaci v dobách studené války

Mohlo by vás zajímat

Fialka je elektromechanický, kolový dekódovací a kódovací stroj, který po druhé světové válce vyvinuli Sověti. Kódové označení Fialka, které je ve skutečnosti názvem šifrovacího postupu, nikoliv samotného stroje, znamená v ruštině „fialová“.

Tyto stroje pracovaly tak, že šifrovaly písmena a čísla zadaná na klávesnici, čímž vytvářely šifru. Přístroj byl poprvé představen model M125 v roce 1956, který se vyráběl v Sovětském svazu. Většina těchto modelů dokázala šifrovat a dekódovat zprávy pouze v cyrilici. Od roku 1965 se používala vylepšená verze M1253M a vedle stroje M125 jsou to dvě základní verze, o nichž je známo, že se používaly během studené války.

Oba tyto modely byly upraveny pro použití v zemích Varšavské smlouvy a jejich spojeneckých zemích výměnou tiskových hlav a klávesnic. V důsledku toho existují stroje Fialka s klávesnicemi v jazycích, jako je čeština, němčina a polština. Fialka vychází ze slavného německého šifrovacího stroje Enigma, který rovněž používal elektromechanická šifrovací kolečka.

- Reklama -

Po konci varšavské smlouvy byla většina strojů zničena

Rotory uvnitř stroje dokázaly vytvořit až 590 kvadrilionů kombinací. Foto: The original uploader was Matt Crypto at English Wikipedia., CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Sověti se však z Enigmy, kterou během druhé světové války prolomili spojenci, poučili a zajistili, aby byla Fialka mnohem bezpečnější. Dokázala například zašifrovat písmena sama do sebe a vytvořit mimořádných 590 kvadrilionů kombinací, což je mnohem více než 17 576 kombinací, které dokázala vytvořit Enigma.

Další klíčový rozdíl mezi Fialkou a Enigmou spočíval v tom, že Fialka vytiskla zakódované písmeno na papírový proužek, místo aby jej prezentovala na panelu lampy jako německý stroj. Fialka se používala až do pádu Berlínské zdi v roce 1989.

Když v roce 1991 skončila Varšavská smlouva, většina strojů Fialka byla demontována nebo jinak zničena. Proto jsou dochované exempláře tohoto zařízení velmi vzácné.

Existence strojů Fialka byla po mnoho let přísně střeženým tajemstvím. Až do roku 2005 proto bylo o nich k dispozici jen velmi málo informací.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -