Pondělí, 15 dubna, 2024

Alan Turing: Tragický příběh génia, který pomohl vyhrát 2. světovou válku

Mohlo by vás zajímat

Alan Turing byl geniální matematik, který se narodil v Londýně. Studoval na univerzitách v Cambridgi a Princetonu a poté se věnoval práci v oboru. Ještě před druhou světovou válkou pracoval pro British Code and Cypher School. Po vyhlášení války nastoupil Turing na plný úvazek do Bletchley Parku v hrabství Buckinghamshire, kde pilně pracoval na dešifrování vojenských kódů používaných Německem a jeho spojenci. Hlavní náplní jeho práce byla snaha o rozluštění kódu Enigma.

Enigma byl šifrovací stroj německých ozbrojených sil používaný k bezpečnému odesílání zpráv. Původní kódy rozluštili polští matematici, ale Němci zvyšovali bezpečnost Enigmy tím, že denně měnili šifrovací systém.

- Reklama -

„Bomba“ ušetřila tisíce hodin práce

Spolu s kolegou Gordonem Welchmanem, který se zabýval luštěním kódů, vyvinul Turing stroj známý jako Bomba. Ten kopíroval činnost několika strojů Enigma zapojených dohromady a výrazně tak snížil práci luštitelů kódů.

Od poloviny roku 1940 tým v Bletchley Parku pravidelně četl signály německého letectva. V bitvě o Atlantik, která byla klíčovým dějištěm konfliktu, to však bylo něco jiného. Zde, vzhledem k větší šifrové disciplíně německého námořnictva, zprávy předávané sem a tam mezi Kriegsmarine a německými U-booty (válečné ponorky německého námořnictva) luštiče kódů v Bletchley zmátly. Spojenci však nakonec narazili na zlatou žílu. Zajali ponorku U-110, která jim poskytla neporušený námořní stroj Enigma.

Enigmě nepomohl ani čtvrtý rotor

Ten byl brzy odeslán Turingovi a dalším vědcům v Bletchley, kteří se pustili do práce. Jejich úsilí ještě umocňovala skutečnost, že německé vrchní velení věřilo, že kódy používané v námořní komunikaci jsou nedotknutelné. I díky tomu se brzy spojenecké konvoje neustále vyhýbaly vlčím smečkám U-bootů.

Zařazení čtvrtého rotoru do Enigmy znamenalo pro Němce komplikaci a ponorky opět zažívaly „šťastné období“ během roku 1942, kdy terorizovaly konvoje v Atlantiku. Alan Turing však nakonec rozluštil i tento problém. Boj o rozluštění německých šifer byl věčný a Turing se ukázal být pro Spojence klíčovým přínosem. Jeho práce byla připomenuta v historickém dramatu Kód Enigma z roku 2014.

Místo vděku zažil Alan Turing hanbu a odsouzení

Své slávy hrdiny, co pomohl porazit nacisty, si Alan Turing neužíval příliš dlouho. Když v roce 1952 pracoval na univerzitě v Manchesteru, zatkli ho za vztah s 19letým Arnoldem Murrayem. V té době byla totiž homosexualita ve Spojeném království nezákonná.

Nic nepomohly Turingovy zásluhy, byl za své „zločiny“ odsouzen. Díky tomu přišel o bezpečnostní prověrku a také musel přestat pracovat v GCHQ, poválečném nástupci Bletchley Parku.

Jak zemřel Alan Turing?

Asi nikoho nepřekvapí, že drsné státní ukončení výjimečné kariéry se na Alanu Turingovi zle podepsalo. Už nikdy se ze zostuzení, které mu soud přinesl, nedokázal vzpamatovat. Pouhé dva roky po svém zatčené, byl ve věku 41 let nalezen mrtvý na otravu kyanidem. Vedle jeho postele leželo napůl snědené jablko. Vyšetřování se uzavřelo s tím, že Alan Turing spáchal sebevraždu.

V roce 2013 mu královna Alžběta II. udělila královskou milost poté, co se mu v roce 2009 oficiálně omluvil bývalý premiér Gordon Brown.

Zdroj:

https://inews.co.uk/news/uk/alan-turing-new-50-note-who-enigma-code-death-how-died-929200

https://www.bbc.com/news/uk-england-manchester-37443639

https://www.stoplusjednicka.cz/genialni-podivin-alan-turing-porazil-enigmu-sve-tajemstvi-ale-musel-skryvat

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -