Středa, 15 ledna, 2025

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Mohlo by vás zajímat

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

- Reklama -

Netopýři dokážou bezstarostně přenášet celou řadou koronavirů, aniž by se u nich projevily jakékoli fyzické příznaky nemoci. Netopýři se s těmito viry naučili žít a jejich imunitní systém se vyvinul tak, že s nimi dokáže koexistovat bez zjevného negativního dopadu. Dá se říct, že se stali symbolem mírového soužití s těmito viry.

Navíc se tito milovníci tmy pyšní nezvyklým dlouhým životem vzhledem k jejich malé tělesné konstituci. Když je srovnáme s jinými stvořeními stejné velikosti, tak se taky zdá, že nemají takový problém s výskytem nádorů. I přes svou drobnou postavu a vysoké metabolické tempo mají výrazně nižší výskyt rakoviny, než by se dalo předpokládat. Toto pozoruhodné zjištění si získalo zájem vědců a iniciovalo podrobné zkoumání zdraví netopýrů.

Badatelé z Cold Spring Harbor Laboratory (CSHL) provedli sekvencování genomu jamajských ovocných netopýrů a netopýrů mesoamerických. Následně porovnali tyto sekvence s genomy dalších 15 druhů netopýrů a savců, včetně lidského genomu. Výsledky jejich práce byly překvapující.

„Neměli jsme ani tušení, že jsou imunitní geny v genomu netopýrů tak pozitivně vybrány. Netopýři na infekce nereagují tak, jak jsme zvyklí u jiných živočichů. Námět na odlišný imunitní systém a jeho potenciální vliv na stárnutí a odolnost vůči rakovině se nám díky zjevil jako blesk z čistého nebe,“ sdělil v prohlášení profesor W. Richard McCombie z CSHL.

Následně výzkumníci odhalili, že netopýři uvolňují geny, které produkují interferon-alfa, což významně snižuje signální systém jejich imunitního systému. Tento vývoj by mohl být jedním z faktorů, které jim umožňují dobře snášet viry, čímž se vysvětluje, proč u netopýrů onemocnění probíhají mnohem mírněji než u lidí. Člověk často trpí nadměrnou reakcí imunitního systému, která ničí i zdravé tkáně, a to může být jedním z důvodů, proč se u něj virová onemocnění projevují tak těžce.

Co se týče problematiky rakoviny, výzkumníci zjistili, že genomy netopýrů obsahují více modifikací v genech spojených s touto chorobou než je tomu u jiných savců. Genomy netopýrů zahrnují šest kódů, které provádějí opravu DNA, a 46 změn, které potlačují vznik nádorů. Toto objevné rozpoznání je v souladu s předchozími studiemi, které naznačovaly, že netopýři mají efektivnější mechanismy opravy DNA, což pomáhá předcházet výskytu poškození DNA, které bývá obvyklým předchůdcem rakoviny.

Tato fascinující objevná práce teď poskytuje nové výhledy na vztahy mezi imunitou, stárnutím a rakovinou a mohla by nakonec vést k lepším zdravotním postupům a léčbám. „Stále je tu mnoho neznámých,“ řekl profesor Adam Siepel z CSHL. „Náš výzkum bude pokračovat a snad časem předáme štafetu expertům v oblasti léčby, kteří mohou vytvářet léky a jiné terapie s větší účinností.“

Zdroj:

earth.com, onmanorama.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.

Dva programy Microsoftu končí: Od roku 2025 nebudou fungovat

Uživatelé aplikací Pošta a Kalendář ve Windows se musí připravit na zásadní změnu. Microsoft oficiálně oznámil, že k 31. prosinci 2024 ukončí podporu těchto aplikací. Po Novém roce tak už nebude možné používat starý software pro odesílání a přijímání e-mailů nebo plánování schůzek.
- Reklama -