Radioaktivní materiál vyvržený do atmosféry při testech jaderných bomb pomáhá čím dál častěji vědcům v boji proti mnohamilionovému obchodu s padělanou starožitnou sladovou whisky.
Britský bulvár píše o čínském kupci, který ve švýcarském Moritzu koupil panáka whisky Macallan Rare Reserve z roku 1878 za téměř 8 tisíc dolarů. To z lahve okamžitě učinilo nejdražší skotskou světa.
Odborníci na whisky však po zveřejnění zprávy rychle vycítili podvod a Sandro Bernasconi z hotelu The Waldhaus ve Svatém Mořici proto raději povolal vyšetřovatele, aby láhev za 230 000 liber prozkoumali. Uhlíkové datování ukázalo, že se jedná o téměř bezcennou míchanou skotskou whisky datovanou nejdříve do roku 1970, tedy o sto let mladší, než se tvrdilo.
A není to zdaleka poprvé, co ve světě drahé skotské došlo k podobnému podvodu. Experti z oboru, kteří jsou znepokojeni rostoucím množstvím padělaných skotských whisky v oběhu po celém světě, se proto stále častěji obrací při určování staří letité skotské na metodu určování stáří pomocí uhlíku.
„Užitečné“ jaderné bomby
Spad z testů jaderných bomb provedených v 50. a 60. letech 20. století totiž odborníkům pomáhá odhalit falešnou starožitnou whisky. Jaderné bomby, které byly odpáleny před desítkami let, vyvrhly do atmosféry radioaktivní izotop uhlíku-14, který byl odtud absorbován rostlinami a dalšími živými organismy a po jejich odumření se začal rozpadat. Stopy tohoto přebytečného uhlíku-14 lze proto nalézt v ječmeni, který byl sklizen a destilován na výrobu whisky.
Uhlík-14 se rozpadá známou rychlostí, takže na základě výpočtu množství tohoto izotopu v dané šarži whisky mohou vědci určit, zda byl obsah láhve vyroben po začátku jaderného věku – a zda tento věk odpovídá datu uvedenému na etiketě láhve.
Falešná luxusní whisky, kam se podíváš
Podle listu došlo v posledním desetiletí k prudkému nárůstu aukčních prodejů vzácné jednosladové skotské whisky – jen v roce 2018 se prodalo přes 100 000 lahví, jejichž čistá hodnota dosáhla téměř 49 milionů dolarů.
Je ale otázkou, kolik z těchto vzorků má skutečně tak vysokou cenu, kterou kupující zaplatili. „Zatím se mezi testovanými vzorky objevilo pravděpodobně více padělků než skutečných exemplářů staré whisky,“ prozradil jeden z pracovníků z radiouhlíkové laboratoře Scottish Universities Environmental Research Centre (SUERC) ve skotském Glasgow, kde vyvinuli metodu detekce pomocí uhlíku 14, která umožňuje správně určit skutečné stáří tohoto sběrateli a milovníky ceněného alkoholu.
Zdroj:
The Sun, livescience.com, Telegraph