Malé americké městečko Livermor má zvláštní raritu. V bývalé hasičské zbrojnici se nachází žárovka, která svítí nepřetržitě už 120. let. Pan Roger, současný majitel domu, ochotně pouští dovnitř zvědavé turisty, aby si unikát prohlédli.
Žárovka byla vyrobena v červenci roku 1912, pro srovnání zhruba v době, kdy vyplul Titanik nebo Viktor Kaplan zkonstruoval vodní turbínu. V roce 1901 ji věnoval místnímu hasičskému spolku Dennis Bernal, místní zámožný továrník, mecenáš a majitel energetické společnosti.
Žárovka za čtyřicet centů
Vláknovou žárovku vyrobila Shelby Electric Company. Cena žárovky žárovka DC Osram byla asi 40 centů, což by při dnešních cenách odpovídalo zhruba deseti dolarům. Historická hodnota žárovky je samozřejmě daleko vyšší. Je s podivem, že svítí dodnes právě tato žárovka. Na počátku dvacátého století existovaly daleko lepší a dražší modely. Na příklad žárovky společnosti Mazda se tenkrát prodávaly za $2.20, v přepočtu na dnešní hodnotu by to dělalo asi $53 (přibližně 1170 Kč).
Rarita změnila majitele
Hasiči s instalací žárovky čekali až do roku 1912, kdy byly zmodernizovány prostory své hasičské zbrojnice. Po zrušení místní posádky, v roce 1953, koupil dům na East Avenue pan Roger. Stará žárovka ho velmi zaujala, opsal si její sériové číslo a kontaktoval výrobce. Jaké bylo jeho překvapení, když zjistil, že byla vyrobena na přelomu předminulého století! Rozhodl se zachovat nejen ji, ale v původním stavu nechal i chodbu, ve které se poklad nacházel. V době výroby měla žárovka výkon 60 wattů, ale nyní už „svítící stařenka“ bliká pouhými čtyřmi watty.
„Žárovka naprosto skvělá. Prostě jsme ji tam nechali se vším původním vybavením a nikdy nezhasla. Myslíme si, že musela být vyrobena ručně. Má velmi silné vlákno, a proto asi svítí dodnes. Prostě ji používáme dál. Doufáme, že tímto tempem bude svítit navždy,“ pochlubil se hrdý majitel pro magazín Mirror.
Vláknové žárovky se dnes již pasé
Vláknové žárovky už se dnes téměř nevyrábějí. Nahradily je úsporné zářivky, případně LED žárovky. Jsou trvanlivější a ekologicky úspornější. Disponují lepší svítivostí než původní vláknové žárovky, dosahují daleko nižších tepelných ztrát, protože energii nepřeměňují v nikoli v teplo, ale ve světlo. Díky tomu mají i nižší spotřebu a výrazně šetří peníze.
Na světě existuje zhruba sto podobných žárovek, ale livermorská je pravděpodobně nejstarší. Dostala se do Gunessovy knihy rekordů a má své vlastní webové stránky.
Zdroj: