Čtvrtek, 9 ledna, 2025

Josephine Bakerová za války špehovala: Zprávy odboji posílala na svém prádle

Mohlo by vás zajímat

Tanečnice Josephine Bakerová ukázala za války charakter a odvahu, za které by se nemusel stydět žádný opravdový hrdina.

- Reklama -

Ikonická bavička jazzového věku, proslulá svými riskantními vystoupeními, tanečnice Josephine Bakerová se s nástupem nacistů nehodlala smířit. Reagovala na začátek druhé světové války tak, že se stala špionkou francouzského odboje.

Jacques Abtey je muž, který strávil první dny druhé světové války náborem špionů, aby shromažďovali informace o nacistickém Německu a dalších mocnostech Osy. Šéf tajné služby typicky vyhledával muže, kteří mohli cestovat inkognito. Pro tanečnici a zpěvačku amerického původu ale nebylo typické nic.

Kruté dětství, útěk z Ameriky a nebývalý úspěch

Bakerová vyrůstala bez otce v řadě krysami zamořených chatrčí. Škole moc nedala, poprvé se vdala ve třinácti letech. V devatenácti letech pak odešla z Ameriky, kde ji diskriminovali kvůli barvě pleti, a začala vystupovat jako burleskní tanečnice v pařížských hudebních sálech, kde se díky svým riskantním tanečním kreacím oděná jen do šňůry perel a gumové banánové sukně stala senzací jazzového věku.

Poté, co se začala věnovat zpěvu a hraní ve filmech, se stala nejlépe placenou bavičkou v Evropě.

Josephine Bakerová? Představitelka všeho, co Hitler nechtěl

Začátek druhé světové války pozastavil Josephinino další vystupování. V té době se provdala za svého třetího manžela, francouzsko-židovského cukrovarnického makléře Jeana Liona. Manželé se později v roce 1941 rozvedli, ale v té době začala Josephine představovat mnohé z toho, čím Hitler a nacisté opovrhovali.

Byla to úspěšná černoška v mezirasovém manželství s Židem, která byla také otevřeně bisexuální a měla několik dlouhodobých, poloveřejných vztahů s jinými ženami. Když v roce 1940 začali Němci postupovat na Paříž, Josephine stejně jako miliony dalších Pařížanů z města uprchla.

Z tanečnice vyznamenanou agentkou

Josephine se přestěhovala na zámek, který si pronajala na jihu Francie. Po pádu Paříže se Bakerová dostala do kontaktu s Jacquesem Abteyem, šéfem francouzské protivojenské rozvědky. Abtey byl náborář – získával lidi, kteří by se mohli zapojit do špionáže a pomoci tak odboji proti nacistické okupaci. Dohodli se spolu na spolupráci.

Bakerová přijímala uprchlíky prchající před nacistickou perzekucí, ubytovávala odbojáře a účastnila se večírků, kde se střetávala s vysokými představiteli zemí Osy. Josephine Bakerová předávala spojencům zpravodajské informace připínáním poznámek na své spodní prádlo. Když nacisté dostali tip na její záškodnickou činnost, navštívili její zámek, kde se jí ale podařilo nechtěné návštěvníky přesvědčit, že se ve skutečnosti žádné odbojové činnosti neúčastní.

Josephine Bakerová po setkání s nacisty raději uprchla z Francie a vrátila se až po skončení druhé světové války. Mnoho let se pak věnovala shánění peněz pro Pařížany, které zasáhla nacistická okupace. V roce 1945 ji generál Charles de Gaulle jmenoval Rytířem čestné legie, což je nejvyšší francouzské vyznamenání za vojenské a civilní zásluhy.

Zdroj:

Guardian, history.com, historyextra.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.

Dva programy Microsoftu končí: Od roku 2025 nebudou fungovat

Uživatelé aplikací Pošta a Kalendář ve Windows se musí připravit na zásadní změnu. Microsoft oficiálně oznámil, že k 31. prosinci 2024 ukončí podporu těchto aplikací. Po Novém roce tak už nebude možné používat starý software pro odesílání a přijímání e-mailů nebo plánování schůzek.
- Reklama -