Konsorcium holandských vědců pracuje na implantátu, který by dokázal přečíst obrazové záznamy chytrých brýlí přenesené na elektrické impulsy.
Slepý zpěvák Stevie Wonder nedávno vyjádřil nadšení z chytrých brýlí vyvinutých startupem Envision z Technické univerzity v Delftu. Jsou totiž vybavené kamerou, která nabízí zrakově postiženým větší komfort při vyhledávání předmětů.
Aby však nevidomí mohli znovu vidět obraz – který se skládá z pixelů -, musí ještě vědci kameru v brýlích propojit s implantátem. Jeho vyvinutí je cílem nizozemského výzkumného programu NESTOR, konsorcia složeného z vědců z různých institutů, včetně Nizozemského institutu pro neurovědy, Univerzity Twente, Radboudovy univerzity, Maastrichtské univerzity a TU/e.
Tohle konsorcium zahájilo experimentální čtyřletý projekt, v jehož rámci budou revoluční specifikace testovány. Tým vysvětluje, že cílem je „vyvinout neuroprotézu, která bude spolupracovat s mozkem a umožní vytvářet umělé zrakové vjemy i v případě rozsáhlého poškození oka nebo zrakového nervu“.
Jak to celé funguje?
Kamera umístěná na brýlích pořizuje statickou fotografii a přenáší ji do čipu instalovaného ve zrakové kůře nevidomého jedince pomocí rádiových vln podobných technologiím Wi-Fi a Bluetooth. Cílem metody je napodobit způsob, jakým oči posílají informace do této části mozku. Zároveň však umožňuje, aby zrakové signály obcházely poškozené optické nervy – příčinu většiny případů ztráty zraku.
Vědci tvrdí, že více než 1 000 drobných elektrod v implantátu – který spotřebuje méně než jeden miliwatt energie – bude stimulovat mozkové buňky a doufejme, že převede obraz na elektrické signály, které orgán bude interpretovat jako vizuální reprezentaci.
Úspěšné testy na slepých opicích
Tento přístroj musí být ještě vyzkoušen na lidech. Vědci však tvrdí, že implantát byl testován na slepých opicích a ukázalo se, že zvířata dokázala rozpoznat znaky, pohybující se objekty a čáry.
Holandští vývojáři doufají, že jejich bezdrátový model překoná některé nedostatky předchozích implantátů, které byly připojeny přímo k brýlím a hrozilo riziko infekce. Datum uvedení na trh ani případná cena zatím nejsou známé.
Zdroj:
medicalxpress.com, 4tu.nl, news.yahoo.com, Daily Mail